Yalova’da Tatil İçin En İyi Yerler

Yalova küçük ve sevimli bir ildir. Tatil ve konaklamak için Yalova güzel bir destinasyondur. Yalova’da termal tatil yapabileceğiniz gibi diğer tatiller  içinde oldukça uygundur. Temiz havası ile huzuru koklayacaksınız, bu şehirde.

Çınarcık Yalova

Temiz havanın şehridir, ama oraya vardığında nedenini yakında öğreneceksin. Geniş ormanlara sahip olduğu ve büyüleyici, parlak kumsallara baktığı için gerçekten buna değer. Turistler ve ziyaretçiler için en popüler turistik yerlerden biridir.

Yalova Çınarcık
Yalova Çınarcık

Çınarcık, sörf ve jet ski gibi su sporları yapabileceğiniz Damlaca Tepesi, şirin Dipsiz Göl, Çınarcık beldesi gibi çok çeşitli çarpıcı alanlara sahiptir. Çınarcık, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma tarihi kalıntılarıyla da tanınır.

Armutlu Yalova

Kırsal Armutlu, Yalova şehir merkezine 52 km uzaklıktadır. Yalova’nın en güzel turistik yerlerinden biridir. Türk hükümeti tarafından 2004 yılında aile tatilleri için kurulan Marmara kıyılarındaki İhlas köyü gibi birçok tatil beldesi kristal kumsallarında uzanmaktadır. İstanbul’a yakındır ve Yenikapı, Kapatas, Eminönü ve Bostancı limanlarından gemilerle ulaşılabilir.

Yalova Armutlu
Yalova Armutlu

Bu turistik köyün, kadınlara rahatlama ve mahremiyet sağlayan uzun bir özel deniz kıyısına sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Termal Yalova

Termal, Yalova’nın en ünlü bölgelerinden biridir. Terman tepesinden akan sıcak maden kaynaklarına sahiptir ve su sıcaklığı 55 – 65°C arasında değişmektedir. Termal hamamlar Yalova şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. İşte en özellikli hamamların listesi:

  • Sultan’ın Anne Hamamı: MS 4. yüzyılda Bizans İmparatoru Konstantin zamanında inşa edilmiştir. Sultan II. Abdülmecid restore edilmesini emretti. Hamam adını, padişahın annesinin çare için oraya gitmesi nedeniyle almıştır.
  • Sultan Hamamı: Özel aile odaları bulunan Yalova’nın en iyi hamamlarından biridir; Her birinde küçük bir küvet vardır.
  • Kurşun Banyosu: Yalova’nın ünlü hamamlarından biridir. Adını kurşundan yapılmış kubbesinden almıştır.
Yalova Termal Tatil
Yalova Termal Tatil

Altınova Yalova

Turistlerin ve ziyaretçilerin uğrak yeri olan Altınova’nın tarihi kalesi ve MS altıncı yüzyılda inşa edilen Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi gibi birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan büyüleyici ve çarpıcı bölgelerden biridir. Camisi, hamamı ve su deposu vardır.

About Gezgin Yazar

Check Also

Gelibolu Savaşı ve Anzak

Gelibolu Savaşı ve Anzak Koyu

Çanakkale Boğazı‘nın kıyısında bulunan Brighton Plajı, yakın çevresinde öne çıkan hiçbir kara özelliği olmayan mütevazı …

Leave a Reply

Your email address will not be published.