Yalova’da Gezilecek En Güzel Yerler

Marmara bölgesinin küçük ve sevimli turistik şehri Yalova, ziyaretçilerini yaz ve kış mevsimlerinde etkilemeye devam ediyor. Yalova’da yazları gezilecek yerler kadar, kışlarında gezilecek ve mutlaka tatil yapılacak yerleri vardır. Yalova kış aylarında termal otelleri ile oldukça popülerdir.

Termal

Yalova'da Tatil İçin En İyi Yerler
Yalova Termal

Yalova şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunan turizm köyü Termal, sıcaklığı 55 ile 65 °C arasında değişen kaplıca arkeolojik hamamlarıyla ünlüdür. Bu hamamlardan bazılarının yapım tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır.  Bazıları ise Osmanlı döneminde inşa edilmiştir.

Bu hamam ve hamamlar, turistlerin omurga, kalp, cilt hastalıkları, bazı nörolojik ve osteoartrit ve bazı idrar yolu problemlerinden kurtulmak için önemli bir destinasyondur; Termal’deki en ünlü banyolar arasında Padişah hamamı, Sultan’ın annesi hamamı gibi alanlar bulunmaktadır ve Termal bölgesinde çeşitli hizmetler sunan birçok tatil köyü ve turistik otel bulunmaktadır.

Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi
Sudüşen Şelalesi

Şelaleler, genellikle turistler için cazibe merkezi olarak kabul edilir. Bu şelalelerden biri de Yalova şehir merkezine sadece 9 km uzaklıkta bulunan ve Yalova’ya gelenlerin doğal doğasının keyfini çıkarması ve Karadeniz’de uzanan bu soğuk şelalelerin yakınında serinletici bir atmosfer yaşaması için erişilebilir olmasını sağlayan Sudüşen Şelalesi’dir.

Sudüşen şelalesinin, yemyeşil orman keşif tutkunlarının ve muhteşem dağlık alanlarda kamp yapan amatörlerin uğrak yeri olma payını yükseltiyor.

Gökçedere

Termal turizm köyüne 12 km uzaklıktaki Gökçedere’nin en çarpıcı özelliği, aynı zamanda turistlerin ve sakinlerin temel ihtiyaçları da dahil olmak üzere gerekli tesisleri kucaklamasına engel olmayan sade ve güzel kırsal etekleridir.

Kısacası, gerçekliğini sadece diziler ve filmlerle bilen, sıcak ve sessiz bir kırsal ortamın mevcut ve gerçekçi bir modelidir. Yani Yalova şehrindeki Gökçedere sadık omurları, köyün Yalova şehrine ve hayati yerlerine yakın olması nedeniyle kırsal deneyimi çok fazla sorun yaşamadan yaşamak için önemli bir fırsat sunuyor.

Yalova Gökçedere
Yalova Gökçedere

Yalova’nın yaz aylarında ortalama sıcaklığı nedir?

Ortalama sıcaklık Yaz aylarında Yalova 24-29 santigrat derece arasındadır.

Yalova kış aylarındaki ortalama sıcaklığı nedir?

Kışın, sıcaklık 3 dereceden 19 santigrat dereceye kadar büyük ölçüde değişir.

Yalova’da kaç kişi yaşıyor?

En son yapılan Yalova nüfus sayımına göre 2019 yılında Yalova’nın nüfusu 262.234 kişiydi.

Yalova’nın neleri meşhurdur?

En ünlüsü, mineral kaynakları ve sıcak banyolarıdır.

Yalova Çınarcık
Yalova

Yalova İstanbul’dan ne kadar uzakta?

İstanbul şehir merkezi ile Yalova arasındaki mesafenin 175 km olduğu tahmin edilmektedir.

Yalova Bursa’dan ne kadar uzakta?

Bursa’ya yaklaşık 68 km uzaklıktadır.

Yalova Sapanca’dan ne kadar uzakta?

Yaklaşık 105 km’dir.

Yalova İstanbul’dan arabayla ne kadar uzaklıktadır?

İstanbul’dan Yalova’ya arabayla yaklaşık 70 dakikada ulaşmak mümkün.

Yalova, İstanbul’dan feribotla ne kadar uzakta?

Yalova, İstanbul’a feribotla yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktadır.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova denilince aklımıza Türkiye mega kentleriyle rekabet etmeye başlayan, turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda …

Leave a Reply

Your email address will not be published.