Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova denilince aklımıza Türkiye mega kentleriyle rekabet etmeye başlayan, turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda yatırımları kendine çeken o küçük kent geliyor. Yalova, doğal doğası gereği oldukça nitelikli, kuzeybatı sınırı boyunca denizi kucaklayan büyüleyici yeşil dağlara sahiptir. Yalova konumu ile de dikkat çekmektedir.

Yalova Üniversitesi, Marmara Üniversitesi’nden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci üniversitesidir. Üniversite ayrıca özellikle Araplar olmak üzere çok sayıda yabancı öğrenci kabul etmektedir. Kaynakları ve güçlü altyapısı ile sağlık sektöründe uzmanlaşma açısından ve sağlığa ulaşmak için, Yalova kaplıcaları ile dermatolojik bir turizm destinasyonu olma yolunda emin adımlarla ilerlemiştir.

Yalova’nın Konumu

Eski sektörlerin refahının, Yalova şehrine ek bir boyut ve güçlü bir nokta katan konum ve erişilebilirlikle çok bağlantılı olduğu iyi bilinmektedir. İstanbul’a çok yakındır, Yalova şehir merkezi ile İstanbul Sabiha Uluslararası Havalimanı arasında sadece 57 km var.

Yalova Konumu
Yalova Konumu

İstanbul Avrupa bölgeleri bu hayati havalimanına yakınlığı açısından; Türkiye’nin kuzeybatısında, 39-40 kuzey enlemleri ve 29-61 doğu boylamları arasında Marmara Denizi’nin doğu kıyısı sınırında yer almaktadır. Deniz seviyesinden iki metre yüksektedir ve doğusunda umut verici bir deniz vardır. Kocaeli ve Bursa, Yalova’nın güneyindeki komşu illerdir. Yalova konumu ile oldukça güzel bir bölgede yer almaktadır.

Yalova’da Marmara Denizi’ndeki Altınova’dan Çınarcık, Esenköy’e, Armutlu ve Fıstıklı’ya kadar olan banliyölerinin ve kasabalarının engin manzaralarını görüyoruz. Ayrıca, dünyanın en uzun dördüncü köprüsü olan Osmangazi Köprüsü vardır. Bu, Yalova’yı bir ulaşım sözleşmesi modu haline getirdi ve ulaşım süresini daha da azalttı.

Yalova’da Hava Durumu

Yalova'da Hava Durumu
Yalova’da Hava Durumu

Yalova’nın iklimi, Akdeniz ile Karadeniz arasındaki konumu nedeniyle iki denizin iklimi arasında hareketli olarak değerlendirilmektedir. Yalova’da hava durumu çeşitli hava akımlarına sahip bir karasal iklim durumunu alır.

Yaz Aylarında Yalova

Yalova bölgesinin Akdeniz’e yakınlığı nedeniyle, bu onu yüksek derecede nemle birlikte yazın sıcak olduğu ılıman bir iklim haline getirmiştir.

Kışın Yalova

Yalova’nın iklimi genellikle ılımandır, Kasım ve Aralık ayları arasında sıklığı artan ve ardından giderek azalan şiddetli yağışlarla karakterizedir.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova'da Gezilecek En Güzel Yerler

Yalova’da Gezilecek En Güzel Yerler

Marmara bölgesinin küçük ve sevimli turistik şehri Yalova, ziyaretçilerini yaz ve kış mevsimlerinde etkilemeye devam …

Leave a Reply

Your email address will not be published.