Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna’da gezilecek yerler hakkında yazdığım bu yazımda sizlere güzel iki şehri tanıttım. Bir önceki yazımda sizlere Ukrayna’ya gitmek için yapmanız gerekenleri yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Her yıl binlerce Türk gezgine ev sahipliği yapan Ukrayna mutlaka gidilmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Gerek tarihi gerek doğal güzellikleri ile herkesi etkileyecek türden güzellikler mevcuttur. Gezginler tarafından en çok rağbet gören Kiev ve Lviv bu güzelliklerin büyük bir kısmını barındırıyor.

Ukraynada Gezilecek yer Kiev Meydanı

Altın Başkent Kiev

Ukrayna’nın vazgeçilmez muazzam şehirlerinden olan Kiev, aynı zamanda Ukrayna’nın başkenti ve buraya Türkiye’den direkt uçakla gitmek mümkündür.

MaidanNezalezhnosti: Özgürlüğün 10.yıl anısına 2001 yılında dikilen ve 61 metre yüksekliği olan Ukrayna’nın önemli eserlerinden birisi.

Ayasofya Katedrali: Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan aynı zamanda 1011 yılında yapılmakla birlikte Ukrayna’nın 7 özel miras listesinde bulunuyor. Kiev’in en eski yapısı olmakla birlikte hala mimarisini korumakta. Sokakları yapıları adeta tarih kokuyor. Mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birisi

Anavatan Anıtı: 102 metre yükseklikte bulunan bu yapı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Stalingrad Muharebesi anısına inşa edilmiştir.

Ukraynada Gezilecek yer Anavatan Heykeli

2.Dünya Savaşı Müzesi: 2.Dünya Savaşı sırasında savaşın önemini, acısını en iyi şekilde anlatan içerisinde, savaşta kullanılan silahları, araçları, belgeler sergileniyor.

Ulusal Opera Evi: 1867 yılında yapılan bu yapı tarihi yapısı ve mimari ile gerçekten çok güzel bir yerdir.

Mikro Minyatür Müzesi: Müzede Birçok eserin çok küçük hali bulunmaktadır. Dünyanın en küçük saati ve anahtarı gibi birçok eser vardır.

Prigova Açık Hava Müzesi: Avrupa’nın en büyük açık hava müzesidir. Yöresel evler gibi ir çok yapı bulunur.

Ukraynada Gezilecek yer Prigova Açık Hava Müzesi

Gecesi Ayrı Gündüzü Ayrı Kent: Lviv

Ukrayna’da gezilecek yerler adlı yazımızın bu kısmında biraz da sizlere Lviv hakkında bilgiler vermek istedim. Yazımızın devamı farklı bir içerikte olacak. Ukrayna’nın bir diğer güzel tarihi şehri olan Lviv’e de Türkiye’den direkt uçakla girmek mümkün. Türk tatilciler ve gezginler tarafından en çok tercih edilen şehir olan Lviv gece hayatı ile ün salmıştır.

Ukraynada Gezilecek yer Ploshcha Rynok Meydanı

Rynok Meydanı: Sokakları ile tarihi ile ve sokak sanatçıları ile Lviv’in vazgeçilmez meydanlarından.

Yüksek Kale: 13. Yüzyılda inşa edilen bu yapı Şehrin en yüksek yapılarından birisi tepesine çıktığınızda Lviv’i tamamen görmek ve çok güzel fotoğraflar almak mümkün.

Lychakiv Mezarlığı: Bu mezarlığı görmeden Ukrayna’dan çıkmayın. Burada en eski mezar 1665 yılına aittir. Birçok ünlünün mezarını burada bulabilirsiniz. Yaklaşık 400.000 tane mezar vardır.

Eczacılık Müzesi: İçerisinde maketler, ilaç materyalleri ve birçok ilaç vb. eşyaları görebilirsiniz.

Potocki sarayı: Sanat galerisi, sanat koleksiyonu, Orta Çağ’dan kalma heykeller ve tabloların yer aldığı saraydır.

Ukraynada Gezilecek yer Potocki Sarayı

Ukrayna’nın en önemli iki şehrinde nerelerin gezilmesi gerektiğinden bahsettik ancak Ukrayna güzellikleri bunlarla da sınırlı değil. Kiev ve Lvivdışında uçakla direkt olarak gidebileceğiniz Odessa, Kherson, Kharkov, İvano-Frankivsk, Zaporijya ve Dnipropetrovk şehirlerini de mutlaka gezmeniz gerekiyor.

About Admin Yazar

Admin Yazar, yarı zamanlı gezin ve yazar.

Check Also

Berlin’de Gidilmesi Gereken Yerler

Berlin’de Gidilmesi Gereken Yerler

Berlin, Avrupa’nın en tarihi ve kültürel şehirlerinden biridir. Herkes son 100 yıldan beri Berlin Duvarı’nı …

Leave a Reply

Your email address will not be published.