Turks ve Caicos’taki En İyi Dalış Yerleri

Adaların çoğu, okyanus tabanından 7, 000 fit yükselen geniş bir sualtı platosunun kuzey ucunda yer almaktadır. Bu raf, olağandışı mahmuz ve oluk oluşumları ve eğimli kumlu diplerden dik dikey duvarlara, kanyonlara, kum oluklarına ve muhteşem dalış alanları oluşturan çatlaklara kadar çeşitli farklı sualtı manzaralarına sahiptir.

Providenciales Türkleri Providenciales veya “Provo”, zincirdeki en gelişmiş adadır ve Turks ve Caicos tüplü dalışının merkezidir. Melek balığı, yarasa balığı ve orfoz balığının yanı sıra süngerler, deniz hayranları, gorgonlar ve omurgasızlar dahil olmak üzere çok sayıda balığın bulunduğu, korumalı turkuaz sularda çok sayıda harika dalış alanı bulacaksınız. Provo, hem şnorkelli yüzme hem de dalış gezileri sunan birkaç dalış operatörüne ev sahipliği yapmaktadır.

Turks Caicos Adaları
Turks Caicos Adaları

Tuzlu Çay

Columbus Geçidi’nde bulunan Tuzlu Çay izole ve uzaktır ve bölgedeki güzel dalış alanlarından bazılarına sahiptir. Geçitteki akıntılar, bozulmamış mercan resiflerine ve bol miktarda deniz yaşamına katkıda bulunur ve büyüleyici mağara, batık ve duvar dalışları için harika bir yerdir. Bu dalış noktası, Dominik Cumhuriyeti’ndeki üreme alanlarına yönelen göçmen kambur balinaları tespit etmek için en iyi seçeneğinizdir.

18. yüzyıldan kalma İngiliz savaş gemisi HMS Endymion, 40 fit derinlikte bulunuyor ve bölgedeki en ünlü batıklardan biri. Berrak su ile çevrili, görüş muhteşem ve toplar, zincirler ve devasa çapalar göreceksiniz. Mercanlar, süngerler ve rengarenk balıklarla dolu enkazın etrafında kemerler ve çıkıntılar var.

Turks Caicos Adaları Dalış Yerleri
Turks ve Caicos Adaları Dalış Rehberi

Büyük Türk

Başkent Grand Turk adası, Columbus Landfall Deniz Ulusal Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bu korunan deniz koruma alanı, hem kıyı dalışları hem de tekne dalışı için çok berrak, mavi suları, bozulmamış resifleri ve derin düşüşleriyle bir dizi birinci sınıf resif alanı sunar.

Grand Turk’ün güney ucunda, Chief Ministers sallanan yılan balığı bahçelerini, devasa Nassau orfozlarını, tetik balıklarını, kütük balıklarını, uçan kırlangıçları ve uysal hemşire köpekbalıklarını görmek için harika bir dalış noktasıdır. Adanın etrafındaki diğer mükemmel dalış yerleri arasında, üç eğimli büyük bir kase ve siyah mercanla kaplı inanılmaz bir duvar olan Amfitiyatro yer alıyor.

Batı Caicos Adaları

Akıllara durgunluk veren duvar dalışları yaşamak istiyorsanız gidilecek yer West Caicos. Kıyıya yakın altı mil uzunluğundaki bir duvar, bir dizi parlak fıçı, dev turuncu fil kulağı süngerleri ve geyik boynuzlu mercanlarla kaplıdır. Bu, duvar dalışı yapmak isteyen yeni başlayan dalgıçlar için harika bir dalış sitesidir.

Fransız Çayı

Providenciales’in hemen güneyinde, üzerinde yerleşim olan bu küçük ada, güneş ışığında yıkanan ve yüzlerce balık türüne ev sahipliği yapan sağlıklı, besin açısından zengin resiflere sahiptir. Güneşli resiflerden 6000 dikey duvar düşer ve burada müren balığı, kartal vatozları, kaplumbağalar, manta vatozları ve şanslıysanız çekiçbaşları da dahil olmak üzere çeşitli köpekbalıkları gibi daha büyük avlar görürsünüz.

Buradaki en iyi dalış noktalarından biri, adını okyanustan yükselen iki büyük zirveden alan Double D. Vatozlar kumlu alanın etrafında dolanır ve kış mevsiminde göç eden kambur balinaların seslerini duyabilirsiniz.

About Gezgin Yazar

Leave a Reply

Your email address will not be published.