Türkiye’nin Saklı Şehri: Saklıkent Boğazı

Saklıkent Boğazı’na yaptığım ziyaret, büyük bir seyahat olarak aklıma geliyor. Daha önce 300 metre yüksekliğinde ve 18 kilometre uzunluğunda, dünyanın en derin kanyonlarından biri olarak adlandırılan rehber kitaplarda okumuştum, dolayısıyla adı gizli şehir anlamına gelir.

Kanyon duvarlarının oluşumu, yazın en yüksek noktasında bile Akdağ’dan içinden fışkıran suyun, güneş ulaşamadığı için hala donduğu anlamına gelir.

saklıkent boğazı

Kış aylarında sel nedeniyle kanyonun yakınlarına gitmeyi düşünmek bile çok tehlikeli.

Onu görmeyi çok istedim, bu yüzden Ölüdeniz’deyken bizi Tlos harabelerine, Üzümlü köyüne ve doğal Yakapark’a da götüren rehberli bir tura kaydoldum.

Saklıkent Boğazı’na Varış

Tur, güvenilir ulaşım ve faydalı bilgilerle dolu bir rehber kullanılarak ustaca düzenlenmiştir. Saklıkent Boğazı’na vardığımızda bizi girişten geçirdi ve küçük bir köprünün altından kanyon girişine götürdü. Yan tarafına inşa edilmiş metal bir yürüyüş yolu, ziyaretçileri kayalık bir alana götürüyordu, isterlerse buz gibi suyun içinden geçerek kanyonun dört kilometre daha ilerisine yürüyebiliyorlardı.

Saklıkent Boğazı

Şimdi sorun burada yatıyor. Kayalık zeminlerde ve bel hizasında fışkıran sularda yürümek, ayaklarınızı yerden kesecek kadar büyük bir potansiyele sahiptir. Tek başına seyahat eden herhangi bir teknik donanımlı seyahat blogcusu bir karar vermek zorundadır.

1: Ekipmanınızı su geçirmez bir çantaya koyun.

2: Yürüyüşü tamamlayın.

3: Su geçirmeyen bir kamera satın alın veya varsa bunu yanınıza alın. Eğer uygun olmayan giysiler giymeyi planlıyorsunuz bunu iptal edin.

Sonra geri dönün.

saklıkent

Tek düşünebildiğim yeni aldığım DSLR fotoğraf makinemdi. Kamera bozulursa bir bebek gibi ağlar ve bir aylık Akdeniz sahil gezimi iptal etmek zorunda kalırdım. Yalnız seyahat etmek çok eğlencelidir ancak bazen dezavantajları da vardır.

Bunun yerine restoran alanını keşfettim ve mağazalara göz attım. Hediyelik eşya dükkanı sahibi bana çadır, kamp ve ağaç ev tesisleri olan küçük, rustik bir otel için bir broşür verdi. Gün boyunca, bilgili bir rehber beni kanyona yürüyüşe veya adrenalin dolu bir rafting gezisine götürebilir. Alternatif olarak, yürüyüş parkurlarını takip edebilir veya balık tutabilirim. İç kısımda, yakınlarda plaj yok ama burası Tabiat Ana’yı aynı anda hem korkutuyor hem de alay ediyor. satıldım!

Yani teknik olarak Saklıkent Boğazı’nı yapılacaklar listemden çıkarabilirim ama yapmadım. Ben sadece bu bölgenin yüzeyine dokundum. Bu, belirli gündemlerle grup turları satın almanın bir dezavantajıdır. Bir gün Go-Pro su geçirmez kamerayla geri döneceğim ve gecelik konaklama rezervasyonu yapacağım. Saklıkent Boğazı günübirlik bir gezi olarak popüler ama gecelemenin çok daha heyecan verici bir deneyim olacağı hissine kapılıyorum.

About Gezgin Yazar

Check Also

Antalya Golf Sahaları

Belek’teki En İyi Golf Otelleri

Türkiye’nin Akdeniz kıyısında yer alan Serik, tatil broşürlerinde nadiren bahsedilir. Ancak Türkiye’nin turizm endüstrisine büyük …

Leave a Reply

Your email address will not be published.