Türkiye’nin Güzel Kasabaları ve Şehirleri

Huzurlu kumsallardan göz alıcı dağlara kadar muhteşem doğal güzellikleri ve bakımlı mimarisiyle Türkiye, ziyaret edilmesi gereken en sıra dışı ülkelerden biridir. Türkiye’de kaçırılmayacak şehir ve kasabaları bulabilirsiniz.

Amasya

Ülkenin kuzeyinde yer alan Amasya, Yeşilırmak Nehri kıyısında dar bir vadide, Kayalık Dağların fonunda yer alan dramatik bir konuma sahiptir. Amasya Türk folklorunun en sevilen masallarından Ferhat ve Şirin’in geçtiği yer olarak bilinir.

Amasya

Efsaneye göre Ferhat, güzeller güzeli bir prenses olan Şirin’e aşık olur ve babasının sarayına su getirmek için dağların altına tüneller kazarak onun rızasını kazanmayı başarır. Bugünlerde bile şehrin muhteşem manzarası romantik peri masallarına mükemmel bir şekilde hitap ediyor. Şehrin kendisi Osmanlı tarzı özel evler ve antik köprülerle doludur.

Bozcaada

Ege Denizi’nde bir adanın küçük bir cevheri olan Bozcaada, Türkiye’nin en modernleşmesinden uzaklaşmayı başarmış ve özgün mimarisini ve yapılarının çoğunu hala korumaktadır. Kasaba, 15. yüzyıldan kalma güzelce korunmuş bir kaleye sahiptir. Birkaç antik sarayın kalıntıları üzerine kurulmuş olan kale, adanın siluetine bakar ve küçük sahil kasabasına harika bir his verir.

Bozcaada

Ayrıca ada, yumuşak kumlu plajlardan masmavi denizin üzerinde yükselen hafif tepelere kadar birçok doğal güzelliğe sahiptir. Çekici dolambaçlı sokakları ve geleneksel sahil kafeleri ile Bozcaada, mükemmel bir Ege adasıdır.

Göreme

Güzel kasaba Göreme, muhteşem kaya oluşumları ile ünlü bir bölge olan Kapadokya bölgesinde, yerden yükselen ve köylere ve evlere serpilmiş yüzlerce muhteşem kaya “peri bacaları” ile yer almaktadır.

Peribacaları

Yaratılışları benzersiz kılan şey, sakinlerinin yüzyıllardır yaptıkları mükemmel kullanımlarıdır. Türkiye’nin güzel dekore edilmiş kiliseleri, evleri ve yeraltı şehirleri bölgeyi tamamlıyor ve en çarpıcı yapılardan bazıları Göreme Açık Hava Müzesi adı verilen bir kilise ve manastır kompleksinde yer alıyor.

Ayrıca Göreme, muhteşem sıcak hava balonu gezileriyle ünlüdür ve bir grup sıcak hava balonu çoğunlukla gökyüzünü doldurarak ziyaretçilere ve turistlere muhteşem bir manzara manzarası sunar.

Safranbolu

Safranbolu’nun alışılmadık adı, safran kelimesinden ve Yunanca şehir kelimesinden gelmektedir, çünkü kasaba başlangıçta değerli baharatlar için en büyük büyüyen ticaret merkezlerinden biridir. Son yıllarda kasaba, olağanüstü tarihi yerleri ve iyi korunmuş evleri ile ünlüdür. Mezarlar, Türk hamamları ve 17. yüzyıldan kalma birkaç cami dahil olmak üzere 1000’den fazla tescilli tarihi esere sahiptir.

Safranbolu

Ayrıca Safranbolu, uzun, geniş, yarı ahşap cepheleri, çekici kepenkli pencereleri ve kiremit çatılarıyla tanınan geleneksel Osmanlı tarzı evleri ile dikkat çekiyor. Bunlar, ülkedeki Osmanlı mimarisinin en iyi korunmuş modellerinden biri olmaya devam ediyor.

Şanlıurfa

Mezopotamya döneminde Edessa kenti olarak bilinen Şanlıurfa, Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki ticaret yollarının tam üzerinde yer almaktadır. Şanlıurfa, Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve İskender gibi Türkiye tarihinde önemli tarihi hareket ve büyük eserler görmüştür.

Balıklıgöl

Şanlıurfa’nın Yahudi ve İslam geleneğine göre sadece Kral Nemrut tarafından diri diri yakılan İbrahim peygamberin ve ateşi suya çeviren Tanrı’nın doğduğu yer olduğu söylenir. Bu efsanevi bölgenin şimdi, çekici bir şekilde oyulmuş duvarlarla çevrili sakin bir havuz ve caminin minaresi olan Halil-ur-Rahman Camii’nin avlusunda olduğu bilinmektedir. Bu havuzda çok sayıda balık bulunduğundan Balıklıgöl  olarak anılır.

About Gezgin Yazar

Check Also

Türk Gezgin – Değişik Yollarda

Mehmet Sendinç , yani “Değişik Yollarda” kendisi Parasız Türk Gezgin Youtuber. Parasız ve yabancı dili olmadan yabancı ülkeleri gezmektedir. Yaklaşık olarak 500 günden fazla durmaksızın seyahat eden Mehmet ilk çıktığı günden bu zamana kadar bir sürü macera yaşadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.