Türkiye’deki Olympos Antik Kalıntıları

Türkiye’nin Akdeniz kıyısı, sivri kıyı şeridi boyunca noktalı muhteşem bir antik kalıntı koleksiyonuna sahiptir. Çoğu, sırt çantalı gezginler arasında popüler olan aynı adı taşıyan bir hippi köyünün yanında bulunan Olympos kalıntıları da dahil olmak üzere Likya imparatorluğuna aitti.

Harabeleri ziyaret etmek istedim, bu yüzden sıra dışı ağaç ev otelleri, temel ve ortak tesisler ve düşük fiyatlar ile övünen rustik köyde bir geceleme olarak kabul edildi. Ancak mahremiyet ve modern otel özellikleri isteyen yalnız bir kadın olarak seyahat ediyordum, bu yüzden onun yerine Olympos ile uzun bir kumsalı paylaşan komşu Çıralı köyünü tercih ettim.

olympos

Oradan köy içinden, çakıllı ve kumlu plaj boyunca 3 kilometrelik bir yürüyüş yapıldı, ardından Olympos kalıntılarına kadar kıyı şeridinden kısa bir mesafe alındı.

Likya imparatorluğu hakkında çok az bilgim olduğu için pek bir şey görmeyi beklemiyordum çünkü gezi rehberleri genel olarak Olympos’u gözden kaçırıp kıyı şeridinin yukarısındaki UNESCO siteleri olan Xanthos ve Letoon’u tercih ediyor. Yine de hoş bir şekilde şaşırdım çünkü Olympos, yoğun bir ormandaki konumu nedeniyle daha mistik ve garip bir şekilde doğaüstü görünüyor.

Ne yazık ki orman, kazılmış ve rastgele dağılmış tüm yer işaretlerinin etrafında gezinmeyi de zorlaştırıyor ve şimdi hepsini görmediğimi anlıyorum. Ziyaret etmeye karar verirseniz, önceden resmi haritaya bakmakta fayda var.

Olympos Antik Harabeleri Hakkında

Tarihçiler şehrin kurulduğu kesin tarihten emin değiller; ancak Helenistik döneme ait olduğunu doğrulayabilirler. Likya Birliği’nde oy hakkı olan altı şehirden biri olarak büyük önem ve statüye sahipti, ancak kıyı şeridindeki konumu da onu korsan saldırılarına karşı savunmasız bıraktı. Harabelerin yanından denize dökülen bir nehir şimdi sazlıklarla dolu, ancak tarih boyunca büyük gemilerin bu su yolu üzerinden iç karaya çıkması mümkündü.

olimpos harabeleri

Kaptan Eudemos’un Lahiti

Girişin yanında, Kaptan Eudemos adlı denizci bir adama ait etkileyici bir lahit var. Onun hakkında çok az şey biliniyor, ancak bu bölgede önemli bir statü kazandı. Ön yüzündeki gemi sembolü, asıl amacı denizcileri korumak olan tanrıça Afrodit’i temsil eder.

olympos lahit

Antalya Bölgesinde Daha Fazla Keşif

Phaselis antik kenti ve Chimaera’nın yanan alevleri de dahil olmak üzere önerilen diğer kalıntıları ve turistik yerleri ziyaret edebilmek için Çıralı’daki kalış süremi uzattım. Tüm bunlar doğa tutkunlarına yürüyüş, kuş gözlemciliği ve Tahtalı Dağı’nın etkileyici manzarası konusunda pek çok fırsat sunan Beydağları Milli Parkı’nın yanında yer almaktadır. Şehir merkezindeki Antalya müzesi de Olympus’tan antik eserler sergiliyor.

About Gezgin Yazar

Check Also

Saklıkent Kanyonu

Türkiye’nin Saklı Şehri: Saklıkent Boğazı

Saklıkent Boğazı’na yaptığım ziyaret, büyük bir seyahat olarak aklıma geliyor. Daha önce 300 metre yüksekliğinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir