Türkiye’de Yamaç Paraşütü: Heyecan Verici Bir Deneyim mi Yoksa Güvenlik Tehlikesi mi?

Veske, Türkiye’de yamaç paraşütü tutkusu olan kendine güvenen bir adam. Bunu sadece hafta sonları ya da tatile çıkma fırsatı bulduğunda yapmıyor. Hayır, çalışma haftasının her günü bir dağın yamacında koşan profesyonel bir yamaç paraşütü pilotudur.

Veske ilk olarak 16 yaşında uçaktan paraşütle atladı, daha sonra Türk ordusunda yamaç paraşütü eğitmeni olarak çalıştı. 23 yıl sonra onunla konuştuğumuzda, onu bu hayata ilk gönderen tutku ve macera ruhuna hala sahip olduğu açık.

Tam tersine, profesyonel bir yamaç paraşütü pilotu olarak 6.000’den fazla uçuşun yanı sıra 1.350 paraşütle atlama atlayışını tamamlamış ve bu da yaptığı işte ciddi olduğunu göstermektedir.

paraşüt görseli

Normalde her yıl gazetelerde Türkiye’de yamaç paraşütü yaparken kaza yapan tatilcilerle ilgili bir haber olduğunu garanti edebilirsiniz.

Hürriyet Haber- 2011 – Uzmanlar Türkiye’deki yamaç paraşütü kazalarıyla ilgili endişelerini dile getirdi

Daily Mail – 2010 – Emekli yamaç paraşütü kazasından sonra 14 saat boyunca uçurum kenarına tutundu

Fethiye Times – Yamaç Paraşütü Pilotu, müvekkilinin 700 metre düşerek hayatını kaybetmesinin ardından adliyeye sevk edildi

Bazı insanlar öldü, diğerleri yaralandı. Bazı şirketler kamu itibarlarını zedelerken, çalışanları cinayet veya adam öldürme nedeniyle Türk makamları tarafından soruşturmayla karşı karşıya kalıyor.

Profesyonel bir pilotla konuşmak ve Türkiye’de yamaç paraşütünün insanların tatillerinde güvenlik korkusu olmadan yapabilecekleri bir spor olup olmadığını öğrenmek istedim. Ayrıca bir yamaç paraşütü pilotunun işinin neleri gerektirdiğine dair perde arkasına bakmak istedim. Mükemmel bir güvenlik kaydına sahip bulduğum uzman Veske’ydi ve bana ipleri göstermekten oldukça mutlu oldu.

Türkiye’de yamaç paraşütü denilince çoğu kişinin aklına ilk olarak Ölüdeniz tatil beldesi gelir. Ancak röportaj için Veske’nin her gün Türkiye’de macera sporu aktivitelerinin trendinin başında gelen Bougainville Travel için çalıştığı sahil beldesi Kaş’a gittim.

Veske’nin her gün bir dağın yamacından atlayarak geçirdiği gerçeğini göz önünde bulundurarak, hiper olmasını bekliyordum; Ancak biz kahve içmek ve soru sormak için oturduğumuzda sakin ve rahattı.

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Söyleşisi

Ben : Merhaba Veske. Röportajı kabul ettiğiniz için teşekkürler. Yamaç paraşütü oldukça tehlikeli bir spordur. İnsanlar ilk kez havaya çıktıklarında güvende olduklarından nasıl emin olabilirler?

Veske : Aslında yamaç paraşütü dünyadaki en güvenli sporlardan biridir. Yanlış gidebilecek tek şey insan hatasıdır. Ne zaman personelim veya ben müşterilerle iki kişilik bir yolculuğa çıkmak için havalansak, o gün için tahmini hava ve rüzgar hızlarının tam olarak ne olacağını biliyoruz.

Arazinin çevresini ve düzenini avucumuzun içi gibi biliyoruz. Tüm ekipmanı üç kez kontrol ettik ve müşterilere ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi verdik. Müşteriler güvenlik tertibatına takıldıktan sonra son kontrolü tamamlıyoruz.

türkiye'de yamaç paraşütü

Bougainville Travel için çalışan üç profesyonel yamaç paraşütü pilotu arasında 43 yılı aşkın yamaç paraşütü deneyimimiz var, bu nedenle güvenimiz ve uzman bilgimiz gergin müşterileri sakinleştirmeye yardımcı oluyor. Basit kurallar vardır ve bunlara her seferinde uyarsanız hiçbir şey ters gitmez.

Ben : Peki, Türkiye’de son yıllarda ölümle sonuçlanan yamaç paraşütü kazaları göz önüne alındığında, yamaç paraşütü turlarını düzenleyen firmaların suçu mudur sizce?

Veske : Her olayın ayrıntılarını bilmediğim için şirketlerin hatası olup olmadığını söyleyemem. Türkiye’de her yıl gerçekleşen kazaların başarılı uçuş sayısına oranını da unutmamak gerekiyor. Bu oran çok küçüktür.

Genel olarak, deneyimsiz pilotlar veya kendini beğenmiş pilotlar, dünyanın herhangi bir yerindeki yamaç paraşütü kazalarının nedenidir. Sadece lisanslı olmak yetmez. Güvenlik kontrollerine ve kurallarına her zaman uyulmalıdır ve uçuş deneyimi mükemmel bir şekilde sona erecektir.

Türkiye’de bir tatilci yamaç paraşütü yapmak istiyorsa pilotuna sorabileceği en iyi soru kaç saat yamaç paraşütü yaptıkları ve arazinin düzenine aşina olup olmadıklarıdır.

Ben : Sizinle birlikte yamaç paraşütü yapmak isteyen tatilcileri hiç geri çevirmek zorunda kaldınız mı?

Veske : Evet, profesyonel bir yamaç paraşütü pilotu olarak insanların havalanmadan önceki zihniyetlerine çok dikkat ediyorum. Sinirler kontrol edilebilir ve yola çıktıktan sonra gergin olan herkes heyecanı yaşarken genellikle sakinleşir.

Panik farklı bir konu, eğer kişinin havada panikleyeceğini hissedersek, o zaman onlarla uçmayacağım. Ayrıca sarhoş olmuş, bir uzvunu kaybetmiş veya bir tür akıl hastalığından muzdarip olduğu anlaşılan bazı insanlarımız da oldu, bu durumda bu, pilota çok fazla sorumluluk yükler.

Ben : Dürüst ol ve profesyonel yamaç paraşütü pilotu olmanın sevmediğin bir yanı varsa söyle.

Veske : Çoğu zaman deneyimli solo pilotlar Kaş’a gelir ve benden kalkış ve iniş noktalarının tarifini ister. Kaş’taki tek iniş noktası Bougainville’li yamaç paraşütçülerinin iniş konusunda oldukça deneyimli olduğu limandır.

Ne yazık ki, bölge hakkında hiçbir bilgisi olmayan solo pilotlar, genellikle yanlış anlarlar. Yerel meclisin yerel olmayan yamaç paraşütçüleri için belirlenmiş bir iniş alanı inşa etmesini istiyorum ve bu durumda bağımsız yamaç paraşütçülerinin kaza geçirme şansı daha az olur.

Veske benimle Tandem yamaç paraşütü yapmayı teklif etti ama yükseklik korkum evet dememe engel oldu! Bunun yerine müşterilerle birlikte şirket minibüsüne atladım ve kalkış noktasına ulaşana kadar dolambaçlı dağ yollarında 20 dakika sürdük.

Müşterilere güvenlik donanımları takılırken ve güvenlik brifingleri verilirken, kameramın merceğinin arkasından hevesle izledim. Veske hala rahat ve kendinden emindi, bu da bu noktada oldukça gergin görünen müşteriler üzerinde sakinleştirici bir etki yarattı.

Birer birer Veske’nin doğru rüzgar hızını beklediğini ve ardından sinyali üzerine tandem pilotuna ve müşteriye koşmaya başlama talimatını verirken izledim. Bir yardımcı, oluğun hava ile dolmasına yardımcı olmak için onları kenara doğru çekti.

Daha sonra gökyüzüne yükseldiler ve dağın arkasında gözden kayboldular.

Karaya çıkmalarını izlemek ve müşterilerle deneyimlerini konuşmak için limana geri dönmek için can atıyordum. Son kişi inerken yaptım. Ne yazık ki inişte kusmuştu ama diğer iki müşteri yüksek moralle ve kendinden emin bir başarı duygusuyla doluydu. Onlara tekrar yapıp yapmayacaklarını sordum ve cevap kesinlikle oldu!

About Gezgin Yazar

Check Also

likya mezarları

Tlos Harabeleri ve Likya Mezarları : Kanatlı Atın Evi, Pegasus

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetme tutkusuyla, kendimi her zaman en eski kalıntılar hakkında bilgili olarak görmüşümdür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir