Türkiye’de Likya Kaya Mezarları Nerede Görülür?

Bu ülkeyi ziyaret eden herkes Türkiye’deki Likya kaya mezarlarını görmeli. Geçmişin ve eski bir uygarlığın hatırlatıcısıdırlar ama daha da önemlisi, tarihe ilginiz olmasa bile sizi şaşırtacaklar. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarını işgal eden eski bir imparatorluk olan Likya vatandaşları, tepelerin ve dağların kenarlarına mezarlar oydu. Onlar, ahirete eşlik edecek en değerli varlıklarıyla birlikte gömülen toplumun önde gelen üyeleri için bir dinlenme yeriydi.

Likya inançlarının sembolleriyle girift bir şekilde oyulmuş mezarlar, kanatlı yaratığın onları öbür dünyaya götürebilmesi için yüksek yerlere inşa edilmiştir.

Ne yazık ki, tarih boyunca, soyguncular birçok mezarı aradı ve diğerlerinin üzerine grafiti püskürttü. Ayrıca güvenlik nedeniyle; bazılarının içine girmek yasaktır. Bu yine de dikkatleri muhteşem görünümlerinden uzaklaştırmaz.

Türkiye’de Likya Kaya Mezarları Nerede Görülür?

Tarihçiler, bugün Türkiye’nin tüm Akdeniz kıyılarında 1000’den fazla Likya kaya mezarının bulunduğunu tahmin ediyor! Burası, Osmanlılar ve Romalılar bölgeyi fethetmeden çok önce, Likya imparatorluğunun var olduğu yerdir.

Onları görmek için en popüler yerler….

Demre: Mira

Demre bölgesinde Myra antik kalıntıları, Likya kaya mezarlarıyla yan yana oturuyor. Sağlam yürüyüş ayakkabısı giyerseniz, onlara yaklaşabilir ve karmaşık oymalara daha iyi bakabilirsiniz. Demre aynı zamanda gece kalmak için de harika bir üstür çünkü harabeler ve mezarlar ile birlikte Aziz Nikolaos diğer adıyla Noel Baba kilisesi ziyaret etmek için mükemmel bir yerdir.

demre mira

Xanthos Vadisi: Tlos

Uluslararası rehber kitapların neredeyse hiçbirinde yer almayan Tlos kaya mezarları, yakınlaşmak için bir fırsat ve bugüne kadar benim favorim. Şehrin antik kalıntılarına ve Xanthos Vadisi manzarasına bakan bu daireler, Ölüdeniz, Çalış ve Fethiye dahil tüm önemli tatil yerlerine kısa bir sürüş mesafesindedir.

tlos

Dalyan: Kaunos

Kuşkusuz en ünlü kaya mezarları Dalyan’ın resimli kartpostallarını süsleyen altı tanesidir. Nehre bakan, cephe oymaları nedeniyle ilk görünüşte tapınaklara benziyorlar. Caunus ya da Kaunos olarak da bilinen, onları 12 yıl önce uzaktan gördüm ama anılarım solduğu için geri döneceğim. Ayrıca yakınlarda oturan antik kentin kalıntılarını hiç görmedim.

dalyan kaunos

Fethiye: Amyntas

Hareketli Fethiye şehrine bakan, zorlu, yokuş yukarı bir yürüyüşün tamamlanmasıyla ulaşılan görkemli bir mezar koleksiyonuna sahiptir. Yürüyüşü tamamlayamadım; bu nedenle, şimdi bölgeye dönmek için bir nedenim var. Mezarların en ünlüsü Amyntas’tır.

fethiye amyntas

Kullanışlı İpuçları

Doğa yürüyüşleri ve tarih tutkunuzsa, Akdeniz kıyısındaki tüm Likya kentini ve mezar kalıntılarını kapsayan 509 kilometrelik bir yürüyüş olan Likya yolunu araştırın. Aşamalar halinde, tek seferde tamamlanabilir veya benim yaptığım gibi hile yapıp bunun yerine taşımayı kullanabilirsiniz! Ayrıca Likya lahitlerine bakın. Patara, Olympos harabeleri arasında ve Kaş’ın ana caddelerinden birinde bolca gördüm! Yorucu bir deniz kanosu gezisini tamamlamaya çalışırken Simena’nın kısmen batık lahdi gördüm. Onlar her yerde!

About Gezgin Yazar

Check Also

Pastoral Phaselis : Eski Kalıntılar ve Güzel Plajlar

Phaselis muhteşem dağlarla desteklenir ve Akdeniz’in berrak suları ile çevrilidir. Günü bir plajda dinlenerek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir