Türkiye’de Eğlenceli Tatil: Gulet Turu

Guletler bir zamanlar yük taşımak için kullanılan geleneksel Türk yelkenli tekneleridir. Bu nedenle geniş gövdelidir, bu da hem güverte altında hem de güvertede ciddi güneş banyosu için bol alan anlamına gelir.

Şimdi iki kez gulet tatili yaptım, bir kez 20’li yaşlarında ucuz ve neşeli bir üniversite sonrası gezisinde ve sonra geçen yıl çocuklarından uzakta iyi kazanılmış bir haftanın tadını çıkaran bir grup bitkin ebeveynle. İkinci gezideki tekne önemli bir yükseltmeydi (ve buna göre fiyatlandırıldı), ancak sonuç hoş bir şekilde benzerdi – oldukça basit bir şekilde, bir hafta geçirmek için akla gelebilecek en eğlenceli yollardan biri.

Türkiye Gulet Tekne Turu
Türkiye Gulet Tekne Turu

Nasıl yani? Konum yardımcı olur. Türkiye’nin Ege Kıyısı, berrak suları ve çarpıcı kayalık çıkıntılarla gözden gizlenmiş güzel koylarla bezenmiş kıyı şeridi ile Akdeniz’in en güzel yerlerinden biridir. Bu çarpıcı manzarada, Likya halkı tarafından kayalıklara oyulmuş ve dördüncü yüzyıldan kalma karmaşık mezarlar veya şnorkelle yüzebileceğiniz Roma/Helenistik dönem kalıntıları da dahil olmak üzere bazı sıra dışı kültürel özellikler yer almaktadır.

Seyir yolculuğunda, siz koydan koya çömlekçilik yaparken, yüzerken, kayadan atlamada, şnorkelli yüzmede ve kürekle sörf yaparken ve uzak sahilde uzun öğle yemeklerinin tadını çıkarırken hayat kısa sürede lezzetli bir günlük rutine kayar. Tavernalar çalışmadan önce fazla bira ve muhteşem Ege manzarası için tepelere tırmanan sansasyonel deniz ürünleri.

Türkiye Gulet Tekne Gezisi
Türkiye Gulet Tekne Gezisi

Diğer bir önemli bileşen, her zaman klişelere uymuş görünen mürettebattır – diğer teknelerden uzakta demirlenecek her gizli koy bilen bilge yaşlı kaptan. Rakıya fazla düşkün olan ama ortalığı karıştıran şef menemen kahvaltıda. Kayıtsız kırlangıçlar yaparak kadın yolcuların kalbini çalan sevimli kamarot, teknenin kıç tarafına dalıyor.

Teknenin kalitesine bağlı olarak çok veya az harcama yapabilirsiniz, ancak tatil her zaman cennet gibi ve bu koronavirüs sonrası dönemde, dünyanın gerçekten güzel bir yerinde bir balonun içinde olmayı garanti edebilecek bir yolculuk. Normalden daha çekici hale gelir. Güzel haberler? Bir aile ilişkisi veya bir arkadaş grubu olsun, seyahatiniz için size mükemmel guleti garanti edebiliriz.

About Gezgin Yazar

Check Also

Ölüdeniz'de Gezilmesi Gereken Yerler

Ölüdeniz’de Gezilmesi Gereken Yerler

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Özellikle yaz aylarında milyonlarca turist muhteşem bir tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published.