Türkiye’de Baharatlar

Türkiye’de otlar ve baharatlar eski çağlardan beri insanlar tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bazen Türkiye’de bir kır çiçeği, büyük bir ağacın yaprağı veya bir çalının meyvesi olan ve lezzetleri, özellikleri ve işlevleri bakımından sonsuz çeşitlilik gösteren baharatlar.

Sağlıklı beslenmenin dünya genelinde giderek artan bir değer kazanması nedeniyle insanlar tuzdan uzaklaşırken tuz ihtiyaçlarını baharatlarla karşılamayı tercih etmektedirler. Bu sayede baharatlara olan talep her geçen gün artmaktadır.

Türk Baharatları
Türk Baharatları

Baharatların ilk olarak Uzakdoğu’da kullanıldığı bilinmektedir. Çin ve Hindistan’da çok eski zamanlarda başlayan baharat kullanımı yaklaşık 2000 yıl önce dünyanın her yerine yayılmıştır. Bunun yanı sıra, baharatlar tarihsel olarak dünyanın diğer bölgelerinde de kullanılmıştır. Bu bölgelerin en eski kullanıcılarından biri de, Afrika’nın çeşitli bölgelerinden baharatların lezzet arttırıcı olarak getirildiği Anadolu’dur.

Günümüzde baharatlar çoğunlukla Güney Asya sakinleri tarafından tüketilmektedir. Baharat kullanımının Avrupa ve Amerika’da da oldukça yaygın olduğunu söylemeye gerek yok. Otlar ve baharatlar da İtalya, İspanya, Portekiz ve Fransa mutfaklarında çok önemlidir.

Türkiye’de baharatlar, Güneydoğu mutfaklarında özellikle önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’nin yemek kültüründe son zamanlarda yer edinen baharatların yanı sıra, Türk mutfağında geleneksel olarak tüketilen çok çeşitli baharatlar bulunmaktadır.

Türkiye’de Baharatlar En Çok Almanlar Tarafından Tercih Ediliyor

Türkiye'de Baharatlar
Türkiye’de Baharatlar

Türkiye, 2018 yılında 143 ülkeye 178 milyon ABD doları değerinde baharat ihraç ederken, Almanya 22,8 milyon ABD doları değerinde Türkiye’de baharat satın alarak ilk sırayı aldı. 2017 yılında Türkiye’nin en çok baharat ihraç ettiği Amerika Birleşik Devletleri; Türkiye’de 22, 5 milyon ABD doları değerindeki türlerden satın alma ile ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü satırında; Vietnam, Türkiye’den 18 milyon dolarlık baharat ithal ederek yerini aldı.

Türkiye Baharat İhracat Lideri Kekik Oldu

Türkiye 75 çeşit baharat ihraç ederken, öne çıkan baharat türleri kekik, defne yaprağı, kimyon ve adaçayı oldu. Kekik ihracatı 57,3 milyon ABD doları gelir getirisiyle zirveye ulaşırken, kekiği 40,5 milyon ABD doları ihracatla defne yaprağı ihracatı izledi. Kimyon 21 milyon dolarlık ihracatla zirvenin üçüncü etabında yerini aldı.

Türkiye, adaçayı ihracatından 7, 2 milyon, 6, 9 milyon ABD doları rezene ihracatından, 6, 8 milyon ABD doları biberiye ihracatından dolar kazanmıştır. Ayrıca Türkiye, sumak ihracatı yaparak 4,2 milyon ABD doları rakamlı para birimini kazandı. Türkiye’de baharatlar 200 milyon ABD dolarıdır.

Kekik Otu Baharatı
Kekik Otu Baharatı

Türkiye uzun süredir Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun kesiştiği bir ticaret merkezi olmuştur. İpek Yolu’na giden ve batıya egzotik mallar ve baharatlar getiren deve kervanları için önemli bir varış noktasıydı.

Türk mutfağının tüm dünyada sevilmesindeki en önemli etkenlerden biri de leziz tatları oluşturan ot ve baharatlarda saklıdır. Sadece harika bir aroma vermekle kalmaz, aynı zamanda Türkiye’deki bu baharatlar sağlığınız için de çok faydalıdır.

Kekik Baharatı
Kekik Baharatı

İstanbul’daki baharat çarşısını gezdiğinizde, Türkiye’nin baharatlarıyla neden popüler olduğunu göreceksiniz. Türkiye’de baharat yığınları ve taze çekilmiş baharat yığınları, aromaları ve renkleriyle bu tarihi çarşının koridoruna gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Ama sadece en iyi baharatları tatmak için İstanbul’da olmanız gerekmiyor. Taze Türkiye’de baharatlar yerel pazarlardan marketlere ve en büyük süpermarketlere kadar satın alınabilir. Aslında Türk mutfağında kullanılan baharatların hemen hemen hepsini Türkiye’nin neresinde olursanız olun bulmak mümkün.

About Gezgin Yazar

Leave a Reply

Your email address will not be published.