Türk Mutfağındaki En Popüler Baharatlar

Türk mutfağında ve Türkiye’de baharatlar oldukça önem taşımaktadır. Türkiye’de baharatlar, çoğunluğu doğadan toplanarak ekonomiye kazandırılan doğanın armağanlarıdır. Dünya mutfaklarına lezzet katar ve insanlar için şifa kaynağı olur. Türkiye, 143 ülkeye 178 milyon dolar değerinde baharat ihraç ediyor.

Türk Mutfağı Baharatları
Türk Mutfağı Baharatları

Baharatlara yönelim ihracat rakamlarını da artırıyor. Türkiye, 2017 yılında 160 milyon ABD doları tutarında baharat ihracatı gerçekleştirdi ve 2018 yılında yüzde 11 artışla baharat ihracatı 178 milyon ABD dolarına ulaştı.

Kekik

Kekik Baharatı
Kekik Baharatı

Kekik ülkenin her yerinde bulunur ve Ege ve Güneydoğu bölgelerinde çok ünlüdür. Kuru kekik en çok et ve kümes hayvanları yemeklerinde, balık etlerinde, salatalarda ve çorbalarda kullanılır.

Kekik suyu olarak bilinen bir tür detoks yapılır. Mide ve kilo verme ilişkisine çok iyi gelen demlenmiş kekik yapraklarından yapılır. Türkler zeytinyağını taze kekik ile karıştırarak salatalarda kullanır ve ekmekle de yenir.

Kırmızı Acı Biber

Kırmızı Acı Biber
Kırmızı Acı Biber

Güneydoğuda bol kırmızı biber, sıcağı sevenler için garnitür gibi hemen hemen her şeyin üzerine serpilir. Taze acı biberin kurutulması ve pul pul dökülmesi ile yapılır. Kırmızı biber çoğu baharatlı yemekte, özellikle et yemeklerinde ve çorbalarda önemli bir bileşendir. Köftelerin genellikle baharatlı versiyonları veya ızgara köfteler pişirilir, yerli ve yabancı halk arasında çok ünlüdür.

Nane

Nane
Nane

Nane birçok salata tarifinde olduğu gibi et, kümes hayvanları ve balık yemeklerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda Ezogelin çorbasının temel bir bileşenidir ve ‘mantı’ üzerine serpmek için bir garnitür olarak ünlüdür. Nane favorilerden biridir Türkiye’de baharatlar, harika özü ve ferahlatıcı lezzetleri ile mezelerde, soğuk meyve sularında, sebze dolmalarında ve yoğurt yemeklerinde kullanılır. Mide rahatsızlıklarına da iyi gelir ve solunum sisteminize yardımcı olur.

Karabiber

Dünya mutfağında yaygın olarak kullanılan karabiber, her yemeğe lezzet katar. Türk mutfağının vazgeçilmez baharatıdır. Toz olarak kullanılan en yaygın ve genellikle karabiberden kuru olarak kullanılır.

Karabiber
Karabiber

Karabiber ayrıca antioksidan etkisinden dolayı sindirimi ve yağ yakımı sağlamasıyla da ünlüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığı olanlar tarafından sıklıkla kullanılır.

Kimyon

Kimyon, yoğun aromatik aroması ile Türk mutfağında vazgeçilmez bir baharattır ve ünlü köfte ve et yemeklerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkler kimyonu toz halinde tercih etmekte ve neredeyse hiç tohum şeklinde kullanılmamaktadır. Anadolu’da yetişen kimyonun muazzam aroması, daha çok et kokusunu bastırmak için kullanılır.

Kimyon
Kimyon

Ayrıca kimyon, Türk dilinde sucuk olarak da adlandırılan baharatlı sosis yapımında tercih edilir. Çok sayıda sağlıklı arasında Türkiye’de baharatlar, Kimyon astıma çok iyi gelir, bağışıklığı yükseltir, sindirimi kolaylaştırır, hücre yaşlanmasını geciktirir ve kansızlığa iyi gelir. Emziren anneler, bebeklerinden gaz çıkarmak için kullanırlar.

Sumak

Sumak
Sumak

Sumak Güneydoğu Anadolu’da yetişen bodur bir ağacın yapraklarının kurutulmasıyla elde edilir. Ekşi bir tada sahiptir ve toz halinde kullanılır. Sumak, limon kadar ekşi ve keskin tadı olan bir baharattır ve Türk mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kebaplara ve bazı salatalara ekşi bir tat vermek için kullanılır. Bu baharattan yapılan ve salatalara ekşi tat vermek için de kullanılan bir şurup çeşidi vardır. Bu lezzetli baharatlı, sindirimi kolaylaştırmak ve vücudun şeker seviyelerini dengelemek için de sağlıklıdır.

Defne Yaprağı

Defne Yaprağı
Defne Yaprağı

Defne ağacının yaprağıdır. Türk mutfağında birçok leziz damak tadına eşlik eden bu baharat Türkiye’deki baharatlardan biridir. Balık, et, kümes hayvanları ve kebaplardan yapılan çeşitli yemeklerin yanı sıra bazı turşu ve konservelerde kullanılır. Antiseptik olduğu için hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Sadece koku olarak kullanılan muhteşem aroması ile tüm yemeğin lezzetini değiştirir.

Tarçın

Tarçın, Türk mutfağının tatlı tarafının gözdesi. Çubuk ve toz halinde bulunur ve tatlılarda, pudinglerde, keklerde ve meyveli kurabiye ve hamur işlerinde kullanılır. bu en popüler Türkiye’de baharatlar Osmanlı döneminden beri Türk mutfağında kullanılan tatlı aromalı.

Tarçın
Tarçın

Tarçın, bir polifenol antioksidan kaynağıdır, kolesterolü düşürmeye, kan basıncını kontrol etmeye, vücut gücünü artırmaya ve mantar enfeksiyonlarıyla başa çıkmaya yardımcı olur. Tarçın ayrıca yağ yakımına olan etkilerinden dolayı kilo verme özelliğine de sahiptir.

Biberiye

Biberiye
Biberiye

Biberiye bir türdür Türkiye’de baharatlar Ülkenin Akdeniz bölgesinde yetişen bir bodur ağacın yapraklarından elde edilir. Biberiye yaprağı güzel bir kokuya sahiptir ve her zaman yeşildir. Türk mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Küçük, kalın, kokulu ve hoş kokulu yaprakları et yemeklerinde ve soslarda kullanılır. Ayrıca bağırsak, böbrek ve bronşit gibi çeşitli hastalıklarda da kullanılmaktadır.

Karanfil

Karanfil Baharatı
Karanfil Baharatı

Bu bitkinin veya çiçeğin koyu renkli, küçük tırnak şeklindeki tomurcukları kurutularak öğütülüp toz haline getirildikten sonra tane olarak kullanılır. Bazı tatlılarda, keklerde, dondurmalarda vb. kullanılır.

Tıp endüstrisinde yüzyıllardır kullanılan en güçlü doğal antiseptiklerden biri de Karanfildir. Karanfil ödemi artırır, boğaz ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen bir baharattır.

About Gezgin Yazar

Leave a Reply

Your email address will not be published.