Türk Gezgin – Gezmek En Kolay

Youtuber Türk Gezgin içerik üreticisi @gezmekenkolay yani Anıl Ünlü, Dünya turu yapmış gezginlerden biri. Kendisi dünya rekorlar kitabına girmiş bir gezgin. Kendini tanıttığı bir video bulunmaktadır.

anıl-unlu-kimdir
Türk Gezgin Anıl, otostop yapıyor

Anıl , Bilkent üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olmasına rağmen kendisinin bu işi yapmak istemediğine karar verip dünya turu yapmaya karar vermiş. İlk yaptığı gezinin üstünde çok fazla etkisi olduğunu söylüyor. Bir meslek sahibi olmak istemiyorum hayallerimin peşinden koşmak istiyorum diyemediği için bir meslek tercihi yapmış. İlk ziyaret ettiği ülke olan Hindistan onun en sevdiği ve en uzun zaman geçirdiği ülkelerden biri.

Dünya Turuna Nasıl Başladı?

Youtuber Türk Gezgin Anıl, Dünya turuna ilk olarak üniversiteden mezun olduktan sonra hazırlanmış. 2014 yılının yazında 3 arkadaşı ve kendisi ile birlikte interrail turuna başlayan Anıl, İspanyadan başlayıp 27 günün sonunda arkadaşları ile ayrılıp 30 gün daha gezmeye devam etti. Hem arkadaşları ile hem tek başına gezme fırsatı elde etti. Toplamda 18 ülke birçok şehir görme fırsatı elde etmiş. Daha sonrasında kuzey ülkelerini gezmeye karar veren Anıl bu durumu şöyle açıklıyor. Günlük 3 Euro harcadım. Süt ve Müsli yiyerek bu ülkeleri gezdim. Para durumu kısıtlı olduğu için en tasaruflu şekilde gezmem gerekiyordu. Bunu başardım.

Hangi Ülkeleri Gezdi?

Anıl, Dünya turu boyunca 45 ülke bir sürü şehir gezmiş biri. Bu listenin başında Hindistan geliyor. Kendisi Hindistan kültürünü çok seven, benimseyen biri. Bunun dışında, İzlanda, Norveç, Litvanya, Tayland, Malezya, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Endonezya ve sayamadığım diğer ülkeler.

Dünya Rekorlar Kitabına Girme Hikayesi?

Türk Gezgin Youtuber Anıl Ünlü, Everest tırmanışı yapmış bir gezgin diyebiliriz. Kendisi yaklaşık 10-15 gün boyunca yol giderek Everest zirvesini arkasına aldığı bir konumda yol arkadaşı olan her zaman yanında taşıdığı sazı Leyla ile Nepalin Everest bölgesinde yer alan Kalapatthar dağının 5643 metre yüksekliğinde Pir Sultan Abdal’ın “Dağlar Var” türküsünü okudu. Bu girişimi ile Dünyada en yüksek konumda saz çalıp türkü söyleyen kişi olmayı başardı. Kendisi bu olay ile hem ulusal basında hemde uluslar arası basında yer edindi.

Türkiye Turu

Kendisi yurt dışında sayısız ülke ve şehir gezen biri olduğu için ülkesini ve ülkesinde bulunan tarihi , doğal görüntüleri gezmesi gerektiğini bilen biriydi. Daha önce gerçekleştirmeye fırsatı olmadığını düşünüyorum. Türkiye’yi gezmek isteyen @drewbinsky ile anlaşıp ülkemizi tanıtan kültür ve tarih rotası içeren bir rota hazırlayan Anıl, İstanbul’dan başlayan bir tur düzenledi. Amerikalı gezgin ile ülkemizi en iyi şekilde gösteren Anıl’a teşekkür ederim. Bu konuya özel bir adet yeni bir içerik hazırlayacağım için pek detaya girmedim.

Motor Macerası

Anıl, Dünya turuna malum nedenlerden dolayı ara verip ülkeye geri döndüğünde bir motor macerasına atılmak istedi. Artık motor ile bir yolculuk planı yapan anıl motor ile Afrika turu yapmak istediğine karar vermiş. Honda CRF250 L model bir motor alarak Afrika macerasına başlamak için ilk adımını attı. İlk motoru ile motor becerisi kazanmak için küçük turlar düzenleyen Anıl Motorun yetersiz olduğunu düşündü ve yeni bir motor aldı. Yeni motoru BMW 800GS. Tabi bu motorunda da başına bazı aksaklıklar geldi.

Sizde Anılı, İnstagram ve Youtube kanalından takip ederek paylaşımlarından haberdar olabilirsiniz. Bildiğiniz gibi gezginler internet siteleri ve youtube içeriklerinde yer alan reklamlar ile gelir elde etmektedir. Sizde gezginlere destek olmak için günde 1 kere olacak şekilde reklama tıklayarak yada youtube üzerinde reklamları atlamadan izleyerek daha fazla destek olabilirsiniz.

About Admin Yazar

Admin Yazar, yarı zamanlı gezin ve yazar.

Check Also

WORK AND TRAVEL NEDİR VE NASIL YAPILIR ?

Work and travel nedir ve nasıl yapılır ? adlı bu yazımda sizlere work and travel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir