Trabzon’da Gezilecek En İyi Yerler

Trabzon, Karadeniz’in en güzel şehirlerinden birisidir. Trabzon, Karadeniz’in kalbi. Trabzon’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Trabzon’da gezilecek yerleri gördüğünüzde hayran kalacaksınız.

Tarihi Ayasofya Camii

Bu cami, Ortahisar’da denize hâkim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Ayasofya Trabzon Camii 1461 yılında inşa edilmiş ve Trabzon’un açılışının sembolü olarak kabul edilmiştir. 1961 yılında resmen müzeye dönüştürülmüş ve 2013 yılında yeniden ibadete açılana kadar kalmıştır.

Trabzon Ayasofya Camii
Trabzon Ayasofya Camii

Caminin duvarlarında eski resimler ve süslemeler yer almakta olup, ayrıca her yıl dünyanın her yerinden binlerce turist camiyi ziyaret etmektedir.

Beyaz Saray Atatürk Köşkü

Bu saray, Trabzon merkeze 5 km uzaklıkta yer almaktadır. 1903 yılında Yunan mimar Constantine Capajiandi tarafından Kırım’daki Karadeniz binalarına benzer bir tarzda inşa edilmiştir. Trabzon Tepeleri’nin bir tepesinde üç katlı olarak inşa edilmiş ve Atatürk 1937’de şehri ziyaret ettiğinde kraliyet ailesi burayı kendisine vermiş.

Trabzon Atatürk Köşkü
Trabzon Atatürk Köşkü

Müzeye dönüştürülen saray, güzel mimarisi, muhteşem bahçeleri ve 20. yüzyılın başlarında kullanılan antika mobilyalarıyla dikkat çekiyor. Saray, sabah 9’dan akşam 7’ye kadar ziyaretçilere açıktır.

Tarihi Trabzon Kalesi

Trabzon şehrinde bulunan Osmanlı kalesidir. Kale, bölgedeki eski tarihi yapılardan gelen taşlarla Bizans İmparatorluğu’na kadar uzanan üsler üzerine inşa edilmiştir. Kale, şehre hâkim bir tepeden Karadeniz kıyısına kadar uzanır.

Kale üç bölümden oluşur; üst kale, merkez kale ve alt kale. Kendine özgü Osmanlı mimarisi, doğal doğası ve yoğun yeşil ağaçları da onu karakterize ediyor.

Trabzon’da Uzungöl Gölü

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde, Soğanlı Dağları’nın eteklerinde, Trabzon’un güneydoğu kesiminde, Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Göl, adını göl kıyısındaki bir köyden almıştır.

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl

Yıllar geçtikçe göl çok popüler oldu ve dünyanın dört bir yanından birçok turisti kendine çekti. Trabzon il merkezine yaklaşık 99 km, Çaykara merkezine ise yaklaşık 19 km uzaklıktadır. Göl, yaklaşık beş yüzyıl önce Hellen barajının Haldine Nehri’nin akışını engellediği zaman oluşmuş.

Antik Yunan Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon’un Mekke bölgesinde, Tundra adlı bir ormanda, deniz seviyesinden 1200 metre (3900 fit) yükselen bir yamaçta, özellikle ünlü Pontiac Dağları aralığında yer almaktadır. Manzarası heyecan veriyor. Manastır, dağların ortasında yüksek bir yamaçta yer almaktadır.

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Trabzon il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Manastır, şapeller, mutfaklar, çalışma odaları, misafirhane, kaya kilisesi, kütüphane ve Rum Ortodokslar için kutsal bir gözün bulunduğu beş farklı kata yayılmış 72 odadan oluşmaktadır.

Sultan Murad Tepeleri

Sultan Murad Tepeleri, Türkiye’nin batısında, Trabzon’un güneybatısında yer almaktadır. Trabzon’a yaklaşık 75 km, Uzungöl’e ise 35 km uzaklıktadır. Bölgedeki en yüksek dağ yamaçlarında yer aldığından Cuma namazını ordusuyla kıldığından Yayla Sultan Murad olarak anılmıştır.

Sultan Murad Tepesi
Sultan Murad Tepesi

Trabzon’daki Çal Mağarası- Dünyanın En Uzun İkinci Mağarası

Dünyanın en uzun ikinci uzunluğu ve keşfedilen pasajlar yaklaşık 8 km’ye ulaştı. Mağara Trabzon merkeze 47 km uzaklıkta bulunuyor.

Trabzon Çal Mağarası
Trabzon Çal Mağarası

Mağaradaki su oranı yazın 25 cm’ye düşerken, kışın 1,5 m’ye ulaşıyor. Ziyaretçilerin mağaraya 1 km kadar yürümelerine izin verilmektedir. Mağara, solunum sıkıntısı çeken astım hastaları üzerinde olumlu etkileri olan temiz bir hava yolu içerir.

Trabzon’da Büyüleyici Hıdırnebi Yaylası

Yaylanın yüksekliği 1600 metreye ulaşan ve güzel doğası ve iyi turistik tesisleri ile karakterize edilen Trabzon’un en güzel bölgelerinden biri.

Trabzon Hıdırnebi Yaylası
Trabzon Hıdırnebi Yaylası

Yayla, Trabzon merkeze yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Sis, yağmur, yeşil meralar, çayırlar, kaynaklar ve Balık Gölü gibi gölleri ile eşsiz güzelliği ile ünlüdür. Bulutların gözleri büyüleyen manzarasıyla Hıdırnebi dağlarının doruklarına değdiği bölge yazın serinlemek için soğuk havalarla karakterizedir.

Ayder Yaylası

Rize’nin Trabzon eyaletindeki en güzel bölgelerinden biri, köye ihtişam ve güzellik veren uçsuz bucaksız sık ormanları ve yüksek dağları ile turistleri büyüleyen büyüleyici doğal güzelliğe ve harika şelaleye sahiptir.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Aydar, su banyoları ve kükürtlü sularının yanı sıra kendisini Trabzon şehrine bağlayan nehirde kanoyla gezmesiyle tanınır.

About Gezgin Yazar

Check Also

Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun’da gezilecek yerler bu yazımda sizlerle paylaşıyorum. Orta Karadeniz’in her açıdan en gelişmiş şehri olan …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *