Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon Manzarası

Karadeniz’in ikinci büyük şehri olan Trabzon, Türkiye’nin kuzeydoğusunda, Karadeniz kıyısında, Zigana Dağları arasında yer almaktadır. Trabzon, doğudan batıya insanların geçiş kapısı olduğu için tarihi İpek Yolu üzerinde bulunduğu güneyden, doğudan ve kuzeydoğudan Kafkaslardan İran’a açılan ticaret kapısıdır.

Trabzon uzun bir geleneğe, özgünlüğe ve sakin bir atmosfere sahiptir, çünkü en ünlüsü alabalık içeren Uzungöl Gölü olmak üzere birçok göl, en önemlileri Sierra Nehri, Sorman ve Kale olmak üzere birçok nehir içerir.

Trabzon, büyüleyici doğasının yanı sıra sakin ve ılıman havası ile karakterize edildiğinden Karadeniz incisi unvanını almıştır.

Kültürel açıdan, gelenek ve görenekler ile otantik Türk mirasının korunmasında da önemli bir yere sahiptir. Trabzon Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin kültürel ve arkeolojik mirasına sahiptir.

Bu nedenle Trabzon şehri, yeşil ormanları ve yüksek dağları yaydığı Arap ve yabancı turistlerin gözdesi olan turistik yerlerden biri haline gelmiştir.

Trabzon’daki En İyi Turistik Yerler Ve Tarihi Yerler

 

Uzungöl Köyü ve Gölü

Uzungöl köyü, Türk kuzeyindeki en güzel gölün kıyısında yer almaktadır. Ormanlarla çevrili dağlık yaylalar arasındaki bir vadide yer alan Uzungöl, atmosferini kaplayarak köye çekici ve güzel bir hava katmaktadır.

Trabzon Uzungöl

Uzungöl köyünde pek çok aktivite ve cazibe merkezi vardır, bunlardan en önemlileri: En ünlü gölü olan Uzungöl ve en önemli turistik yerlerinden biri olan Uzungöl, doğal manzaraların ve yemyeşil ormanların tadını kamp yaparak veya göl çevresinde dolaşarak keyifle çıkarabilirsiniz. Soğuk suda ve burada lezzetli yemekleri ile ünlü köyde yayılmış restoranlardan birinde ızgara balık yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Trabzon Meydanı

Trabzon Meydanı veya Atatürk Meydanı, şehir merkezinde bulunan Trabzon şehrinin en ünlü turistik yerlerinden biridir ve birçok turistik ve eğlence aktivitelerini içerir.

Meydanın her iki yanına ağaçlar serpiştirilmiş olup, meydanda dolaşabileceğiniz ve simgesel yapıların tadını çıkarabileceğiniz ahşap banklar vardır.

Ayrıca Trabzon çarşısını ziyaret edebilir, hediyelik eşya veya bazı takılar satın alabilirsiniz. Ek olarak, çarşılar arasında altın ve gümüş el sanatları bulunur.

Çal Mağarası

Çal Mağarası

Trabzon il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktaki Çal köyünde, bir dağın içinde yer alan ve dünyanın en uzun ikinci mağarası olan Çal mağarası, Trabzon’un en güzel turistik yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Mağara, astım hastaları ve nefes darlığı çekenler üzerinde olumlu etkileri olan temiz bir hava yolu içermektedir.

Sultan Murad Tepeleri

Sultan Murad Tepesi

Sultan Murad Tepeleri, Trabzon’un batısında, Uzungöl ve bu yaylalar Sümela Manastırı’ndan sonra Sultan Murad adıyla anılmış, Sultan VI.

Sultan Murad Tepeleri, gözlerinizin altında bulutları gördüğünüz pitoresk manzarasıyla ünlüdür. Yaylalar, geyik ve sincap gibi birçok evcil vahşi hayvanı barındırır.

Sümela Manastırı

Trabzon şehrinin önemli tarihi ve kültürel mekanlarından biri olan Sümela Manastırı, Manga köyünde dar bir vadinin aşağısında dik bir yamaçta yer alan turistlerin ilgisini çeken bir merkez olup, iki papaz ve rahibe tarafından yaptırılan devasa bir yapıdır. Sümela Manastırı, birçok ev ve arkeolojik odalardan oluşan bir labirent içerir.

Sümela Manastırı

Şehirde restoranlar ve oteller yayılmıştır ve modern bir mimari tarza sahip birçok üst düzey konut kompleksi vardır. Daha önce hiç Trabzon’a gitmediyseniz bir sonraki tatilinizi Karadeniz’de geçirmenizi tavsiye ederiz.

About Gezgin Yazar

Check Also

Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun’da gezilecek yerler bu yazımda sizlerle paylaşıyorum. Orta Karadeniz’in her açıdan en gelişmiş şehri olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir