Sri Lanka’da Vahşi Yaşam Safarileri

Sri Lanka’da zengin bir hayvan yelpazesi bulabilirsiniz. Aslında, Sri Lanka, çok sayıda endemik tür ile gezegendeki en biyolojik çeşitliliğe sahip yerlerden biridir. Bu pastoral tropik ada, dev memelilere, renkli kuş yaşamına ve bol sualtı dünyasına ev sahipliği yapar. Sri Lanka’daki en ünlü hayvanlar leoparlar ve filler olsa da burada seyahat ettiğinizde keşfedilecek daha çok şey var. Sri Lanka’da bir safari planlıyorsanız, yerel vahşi yaşamı görmek için kaçırılmaması gereken yerler burada!

Yala Milli Parkı

1938’de kurulan Yala Ulusal Parkı, Sri Lanka’da vahşi yaşamı görmek için en iyi yerlerden biridir. Adanın güney kıyısında yer alan Yala, açık çayırları, kum tepelerini, sık ormanları ve lagünleri kapsar. 979 kilometrekarelik bir alanı kaplayan burada Sri Lanka’nın en ünlü hayvanını bulabilirsiniz. Aslında, Yala Ulusal Parkı dünyadaki en yüksek leopar konsantrasyonuna ev sahipliği yapıyor! Buna rağmen, bu hayvanları çok kötü şöhretli oldukları için tespit etmek hala bir zevktir. Yala’da safari yaparsanız langur maymunları, benekli geyikler, yaban domuzu ve altın çakallara da göz atabilirsiniz. Ayrıca filler, timsahlar ve tembel ayı da Yala Milli Parkı’nı evleri olarak adlandırıyor.

Sri Lanka Yala Milli Parkı
Sri Lanka Yala Milli Parkı

Minneriya Milli Parkı

Bir fil aşığıysanız, Minneriya Milli Parkı’ndaki bir safariyi kaçıramazsınız. 1997 yılında kurulan Minneriya, Matale, Polonnaruwa ve Trincomalee’deki fil popülasyonları için kuru mevsim beslenme alanı olarak ünlüdür. Haziran ve Eylül ayları arasında, Minneriya’nın çimenli ovalarına yüzlerce fil inerek doğa severler için unutulmaz bir manzara sunuyor! Aslında, buradaki fil göçünün, dünyadaki en büyük yinelenen Asya fili buluşması olduğu düşünülüyor! Ayrıca Minneriya Milli Parkı, zengin kuş yaşamı, özellikle de su kuşları ile ünlüdür. Bunlara küçük karabataklar, leylekler ve pelikanlar dahildir. Minneriya, Kolombo’ya yaklaşık 182 kilometre uzaklıktaki Sri Lanka’nın kuzey-orta eyaletinde yer almaktadır.

Minneriya Milli Parkı
Minneriya Milli Parkı

Bundala Milli Parkı

Sri Lanka’nın güney kıyısı boyunca 20 kilometre boyunca uzanan Bundala Milli Parkı, kuş gözlemciliği cennetidir. Orman, sulak alanlar ve tuzlalar gibi çok çeşitli arazileri kapsayan Bundala, bir dizi göçmen kuşu kendine çekiyor. Büyük pembe flamingo sürüleri kışın Hindistan’dan buraya göç ederken, tavus kuşu, leylek ve arı yiyiciler bol miktarda bulunur. Aslında, Bundala’nın yemyeşil su yolları ve ormanlarında yaklaşık 200 farklı kuş türü bulunabilir. Su yollarını takip eden timsahlara dikkat edin ve gri langur maymun gruplarını görmek için ağaç tepelerine göz atın.

Bundala Milli Parkı
Bundala Milli Parkı

Udawalawe Ulusal Parkı

Merkezi dağların güneyinde yer alan Udawalawe Ulusal Parkı, Sri Lanka’da hayvanları görmek için en iyi yerlerden biridir. Zengin çayırlara ve ormanlara ev sahipliği yapan park, en çok Sri Lanka fillerinin nüfusuyla tanınır. 250’den fazla gri dev Udawalawe’de kalıcı olarak yaşıyor, bu yüzden burada bir safari seçerseniz onları göreceğinizden emin olabilirsiniz. Gerçekten de ülkedeki en çok ziyaret edilen üçüncü milli parktır. Parkın içinde bulunan Udawalawe Elephant Transit Home, terk edilmiş veya hasta filler için bir orta yol görevi görüyor.

Hikkaduwa Deniz Ulusal Parkı

Karadaki bol vahşi yaşamdan zengin sualtı dünyasına kadar, Hikkaduwa Deniz Ulusal Parkı, Sri Lanka’nın güney kıyısı boyunca yer almaktadır. 1988’den beri bir doğa koruma alanı olan Hikkaduwa, bir dizi mercan ve balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Geniş, sığ bir kıyı resifi ile bu milli park, en iyi tüplü dalış gezisinde keşfedilir. Burada 170’ten fazla resif balığının yanı sıra deniz kaplumbağaları ve dugonglar görülebilir.

About Gezgin Yazar

Check Also

Indore'da Lüks Villalar

Indore’da Lüks Bir Tatil İçin Muhteşem Villalar

Antik anıtlar, tarih, anıtlar, mezarlar ve tekstil ürünleriyle ve evet, yiyecekleri ve bilezikleriyle tanınan bu …

Leave a Reply

Your email address will not be published.