Siyah Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir?

Siyah kinoa, Bolivya, Peru ve Ekvador gibi Güney Amerika ülkelerine özgü bir bitkidir. Buğdaya benzer, ancak aslında bir tahıl değildir. Bildiğimiz ve yediğimiz kinoa aslında ıspanak ailesinin tohumudur. Kinoa Latin Amerika’ya özgüdür ve And Dağları’nın eteklerinde 4.000 yıldır yetiştirilmektedir, ancak siyah kinoa 1987’de Colorado’daki çiftçiler tarafından üretilmiştir.

Siyah Kinoa’nın Farkı Nedir?

Quinoa’nın 125 farklı tohumu vardır. Bu bitkiler farklı tohum renklerine sahiptir. Yeşilden griye kadar çok çeşitli renkleri olsa da en yaygın olanları kırmızı, beyaz ve siyahtır. Ülkemizin büyük pazarında genellikle beyazlar satılıyor. Siyah kinoanın tadı beyaz kinoadan daha güçlüdür. Eşsiz bir aroması vardır. Ayrıca beyazdan daha kırılgandır. Biraz fındık gibi bir yapısı var. Tahıllar kaynatıldığında birbirine yapışmadığından salata tariflerinde genellikle siyah kinoa organik ürün belgesi olan yerlerden isteyebilirsiniz.

Siyah Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir?

Siyah Kinoa’nın Faydaları Nelerdir?

Diğer kinoa çeşitleri gibi siyah da oldukça faydalı bir besindir. İçeriğindeki A, E, B3 ve K vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirebilir, kolesterolü düşürebilir ve yaşlanmayı geciktirebilir. Bitki magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller içerir. Bunlar kemik ve diş yapısını güçlendirebilir, stresi azaltabilir ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Kinoa lif bakımından oldukça yüksektir. Bu kabızlığı önleyebilir. Ayrıca insanları uzun süre tok hissettirir.

Siyah Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir?

Siyah Kinoa Zayıflatır Mı?

Kinoa, diğer tüm besinler gibi kilo verme işlevine sahip mucizevi bir besin değildir. Özellikle son yıllarda kilo verme ile birlikte kinoa adı anılmaya başlandı. Bunun nedeni aslında çok fazla protein içermesi ve lifli olması nedeniyle kişiye uzun süre tokluk hissi verir. Bazı kişiler ve şirketler kinoayı ticari nedenlerle zayıflatıcı bir bitki veya madde olarak kullanır. Ne yazık ki, buna aldatma da dahildir. Diyet yapmazsanız, kinoa yemezseniz, çay olarak içmezseniz kilo vermeniz imkansızdır. Antioksidanlar içerdiğinden metabolizmayı hızlandırıcı özelliklere sahiptir. Ancak bu, diyet yapmadan tek başına çalışmanın seviyesi değildir.

Artık çok sağlıklı bir ürün olduğunu biliyoruz ama organik gıda pazaryeri bulmak zor. Organik ürün satın alabileceğiniz pek çok güvenilir web sitesi bulunmamakla birlikte, popüler ve güvenilir web sitesi Tarladayiz.com‘dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

About Gezgin Yazar

Check Also

Azerbaycan Gezi Rehberi | Kimlik Kartı İle Seyahat

Azerbaycan yeni yapılan düzenleme ile artık kimlik kartı ile seyahat edilebilir durumdadır. Kimlik kartı ile …

Leave a Reply

Your email address will not be published.