Pastoral Phaselis : Eski Kalıntılar ve Güzel Plajlar

Phaselis muhteşem dağlarla desteklenir ve Akdeniz’in berrak suları ile çevrilidir. Günü bir plajda dinlenerek ve bir Türk tatilinin havasını içinize çekerek geçirmek için pastoral bir ortamdır.

Phaselis Harabeleri

Phaselis sadece altın kumlu plajlardan ibaret olmadığı için ek bir avantaj da var. Aynı zamanda MÖ 7. yy’a kadar uzanan eski bir liman kenti olması benim için bir zevkti çünkü hala denizin yanında bulunan eski bir deniz limanı görmedim.

Türkiye’deki harabeleri gezmeyi çok seviyorum ama çoğu yüzlerce yıldır denizin kıyı şeridinden çekildiği iç kesimlerde bulunuyor. Phaselis, denizin hemen yanında her zaman hak ettiği yeri korumuştur ve sonuçta keşfedilecek muhteşem kalıntılar ve dinlenmek için güzel kumsallar ortaya çıkar.

phaselis harabeleri

Turunuza bir plajda başlayın, yıkık evleri, hamamları ve dükkanları keşfedin ve diğer plaja ulaştığınızda mayonuzu çıkarın ve Akdeniz’e koşun.

Harabelerin ne kadar eski olduğu göz önüne alındığında, şehrin en parlak döneminde günlük hayatın nasıl olduğunu gerçekten hissettim. Uzun su yolu kanalları, yuvarlak tiyatro ve antik agoralar, kristal mavisi deniz ve altın kumsalların manzarasına sahip ana liman caddesinin etrafına özenle planlanmış ve inşa edilmiştir.

Harabeleri keşfetmek için kesinlikle bir rehbere ihtiyacınız yok çünkü geldiğinizde size bilgi veriliyor ve ören yeri çevresinde belirli noktalarda şehrin keşfettiğiniz bölgesinin arka planında sizi doldurmak için detaylı bilgiler veriliyor.

Phaselis : Ek Bilgi

Harabelerin veya plajların yakınında kafeterya yoktur, bu nedenle kendi içeceklerinizi almayı unutmayın. Sahilde teknesinden içecek satan tehlikeli bir herif var, ancak rakibi olmadığını ve fiyatlarının içecek endüstrisinde milyoner statüsü kazanma arzusunu yansıttığını açıkça fark etti!

Phaselis’e Nasıl Gidilir?

Antalya sahil yolu üzerinde yerel ulaşım araçları kullanılarak ulaşılabilir. Dönüş tatil köyleri arasında Çıralı ve Kemer. Dönüşe geçtikten sonra girişe ulaşmak için yaklaşık 1 km yürümeniz gerekecek.

Alternatif olarak, birkaç saatliğine körfeze yanaşan birçok tekne turu vardır ve bu, dolaşmak ve Türk güneşini içinize çekmek için altın kumsallarda uzanmak için yeterli zaman.

About Gezgin Yazar

Check Also

likya mezarları

Tlos Harabeleri ve Likya Mezarları : Kanatlı Atın Evi, Pegasus

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetme tutkusuyla, kendimi her zaman en eski kalıntılar hakkında bilgili olarak görmüşümdür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir