Ölüdeniz’de Gezilmesi Gereken Yerler

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Özellikle yaz aylarında milyonlarca turist muhteşem bir tatil geçirmek için Ölüdeniz’i ziyaret etmektedir. Ölüdeniz’in 5.000 nüfusa sahip olmasına rağmen, çoğu emekli, sezon boyunca milyonları ağırlıyor.

Ölüdeniz yazın oldukça sıcak ve kurak, kışın ise ılık ve yağışlıdır. Çoğu yaz aylarında Ölüdeniz’e gitmeyi tercih etse de, şehri keşfetmek için ilkbahar veya sonbaharda ziyaret edilebilir. Üstelik ilkbahar ve sonbaharda daha az kalabalık oluyor.

Ölüdeniz Tur Rehberi

Ölüdeniz Gezilecek Yerler
Ölüdeniz Gezi Turu

Ölüdeniz bir yeryüzü cennetidir. Bugün ise muhteşem kumsalları, mavinin her tonunu barındıran muhteşem denizi ve doğal güzelliği ile ziyaretçilerini kendine çekiyor. Çoğunlukla arkanıza yaslanıp dinlenmek, güneşin ve denizin tadını çıkarmak isteyen turistleri cezbeder. Ayrıca doğası gereği aksiyon sporları için oldukça uygundur.

Ölüdeniz, denizin oldukça sakin olması ve neredeyse hiç dalga içermemesi nedeniyle “ölü deniz” anlamına gelmektedir. Bu nedenle insanlara denizden çok büyük bir gölü hatırlatır. O kadar sakin olmasına rağmen aynı zamanda dünyanın en temiz denizlerinden biri olarak biliniyor. Ayrıca tüm dünyada Türkiye’nin Mavi Lagünü olarak bilinir.

Ölüdeniz Tabiat Parkı

Ölüdeniz Tabiat Parkı, Ölüdeniz’de yemyeşil doğa ve güzelliklerin buluştuğu tek doğa parkıdır. 1978 yılında milli park ilan edilmiştir. Parkın etrafında yürüyüş yaparken muhteşem turkuaz sularında yüzebileceksiniz.

Ölüdeniz Babadağ

Muhteşem bir manzaraya sahip olmak bir tatilin olmazsa olmazlarından biri mi? O zaman ilk yapmanız gereken Babadağ’a gitmek. Şehrin tepesinden muhteşem manzaraya hayran kalacaksınız. Ayrıca yamaç paraşütü ve kampçılık gibi çeşitli aktiviteler de yapabileceksiniz.

Ölüdeniz Babadağ
Ölüdeniz Babadağ

Belcekız Plajı

Ölüdeniz’de güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel yer Belcekız Plajı. İster güneşlenirken ister yüzerken bu kumsalın güzelliğini hissedeceksiniz. Ayrıca, tepenizde yamaç paraşütü yapan birçok insan varken manzara inanılmaz.

Saklıkent Kanyonu

Yaz sıcağında Saklıkent içinizi serinletecek. Bir çoban tarafından keşfedilen bu kanyon, artık dünyanın her yerinden insanlara açık. Su buz gibi, nehir boyunca yürüyebilir ve bu saklı cennetin tadını çıkarabilirsiniz.

Kral Mezarları

Bu kaya mezarları, nasıl yapılmış olabileceğini sorgulamanıza neden olacak. Dağın yamacına oyulmuş bu inanılmaz yapılar, Ölüdeniz bölgesinde görmeniz gereken yerlerden biridir. Nehir boyunca gidip manzaranın tadını çıkaran tekneler için bilet alabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, çeşitli kelebek türleri ile ünlüdür. Fethiye’nin en görkemli yerlerinden biri olan Kelebekler Vadisi mutlaka görülmeli. Güzel doğa harikasını ziyaret edebilir ve kendiniz görebilirsiniz.

Ölüdeniz’de Yapılacak Aktiviteler

Ölüdeniz misafirlerine sınırsız aktivite sunmaktadır. Ayrıca doğa sporları aktiviteleri ve gezi turları ile ünlüdür. Ölüdeniz’de yapılacak en popüler aktivitelerden bazıları şunlardır:

Likya Yolu

Likya Yolu, tüm dünya tarihinin en eski yollarından biridir. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en iyi yollarından biri. Yaklaşık 500 kilometrelik bu patika Ölüdeniz’den başlayıp Antalya’da son buluyor. Özellikle yaz aylarında milyonlarca maceraperest çadırlarıyla Likya Yolu’na iner. Ölüdeniz’e geldiğinizde her gün yapılan zorluğa göre farklı trekking turlarına katılabilirsiniz. Üstelik uzmanlar gözetiminde Ege’nin saklı güzelliklerini keşfedebileceksiniz.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü
Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz’de Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü Ölüdeniz’de denemeniz gereken ilk aktivitelerden biridir. Babadağ’ı gezerken keyfinizi ikiye katlamak için bu aktiviteyi deneyebilirsiniz. Yamaç paraşütü yaparken, özellikle gün batımı sırasında yaptığınızda, dünyanın zirvesinde damarlarınızdaki özgürlüğü hissedeceğinizi ve hayatınızın en güzel manzarasına sahip olacağınızı garanti ediyoruz. Ayrıca küçük bir ek ücret karşılığında yamaç paraşütü sırasında video ve fotoğraf çekebilirsiniz. Yamaç paraşütü yıl boyunca mevcuttur. Ölüdeniz’e yazın giderseniz Babadağ’a gitmeden önce yamaç paraşütü rezervasyonu yaptırmayı unutmayın.

Fethiye Sınırlarındaki Tekne Turları

Liman boyunca adaları gezmek için turlar düzenleyen birçok tekne var. Bu turlar genellikle günün büyük bir bölümünde sürer, bu nedenle sadece dinlenmek, güneşlenmek, adaları görmek, yüzme molaları vermek ve eğlenmek için bir gün seçebilirsiniz. Beğendiğiniz bir tekne seçebilir ve biletleri doğrudan limanda alabilirsiniz.

About Gezgin Yazar

Check Also

Ege Kıyısında Gezilecek Yerler

Ege Kıyısında Bir Gezi

Ege Denizi’nin Türk ve Yunan yakasında iki iyi korunmuş sırrı: Alaçatı’da bohem bir inziva ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published.