Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla Hakkında Kısa Bilgi

Ege’ nin ve Akdeniz’ in incisi, Türk turizminin başkenti Muğla… Gelin her yıl tüm dünyadan yüz binlerce turistin uğrak noktası olan güzel şehrimize kısa bir göz atalım.

Muğla gezilecek yerler

Muğla’da gezilecek yerler hakkında bilgi vermeden önce sizlere Muğla şehirleri hakkında biraz bilgi vermek isterim. Muğla 2019 itibariyle 1 milyona yaklaşan nüfusa sahip ve bu sayede Türkiye’ nin 30 büyükşehirinden biri. Nüfus genel itibariyle Bodrum, Fethiye, Milas gibi ilçelerde toplanıyor.

Muğla, geçmişte önemli medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Bunların başında Roma, Medler, Karyalılar, Bizans, Menteşeoğulları ve Osmanlı yer almaktadır.

Şehrin de insanlar genellikle tarım ve hizmet sekömtöründe çalışmaktadır. Muğla genel itibari ile turizm yerleşkesi olarak bilinmektedir. Denizi doğası ve insanı ile her yıl yüzbinlerce yerli ve yapancı turist ağırlamaktadır. Gelin şimdi sizlere Muğla’da gezilecek yerler hakkında bilgi vereyim.

Muğla’da Gezilmesi Gereken Yerler

1- Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Ege’ nin incisi Bodrum’ da yer alan bu kale 1402 yılında St. Jean Şövalyeleri tarafından Aziz Peter Kalesi olarak inşa edilmiş. Rodos Kuşatmasıyla birlikte Osmanlı hakimiyetine giren kaleye cami ve hamam eklenmiş. 1960 yılında ise “Sualtı Arkeoloji Müzesi” ne dönüştürüldü. Bodrum’ a gittiyseniz buraya uğramadan dönmemelisiniz.

2- Halikarnas

Halikarnas

Bodrum ilçesinde bulunan bu tarihî yerleşim yerinin tarihi Karyalılara kadar uzanıyor. Karya hükümdarı Mousolos’ un mozolesi Dünya’nın Yedi Harikası’ ndan biri oldu. Fakat bu mozole 19. yy.’ da Britanya’ ya götürüldüğü için yerinde sadece bazı parçaları, surlar ve tiyatro kalmıştır.

3- Ören ve Güllük

Güllük sahili

Milas ilçesine bağlı olan bu iki kasaba, sahil yürüyüşü ve yüzme için çok güzel sahillere sahip. Güllük kasabası, Hermiyas efsanesine ev sahipliği yapıyor.

4- Akyaka

Akyaka

Ula ilçesine bağlı olan bu yerleşim yeri; kamp alanı, plaj ve Azmak ırmağına ev sahipliği yapıyor. Yukarıda bahsettiğimiz Sakar Geçidi’ ne çok yakın bir konumdadır. Geçit kenarındaki seyir yerlerinde durarak Gökova Körfezi ve ovanın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Buraya gelmeden önce aracınızın fren sistemlerini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

5- Babadağ

Babadağ

Fethiye ilçesinde bulunan bu dağ, yamaç paraşütü ile tanınmıştır. Yamaç paraşütüne ilginiz varsa kesinlikle buraya uğramalısınız. 

6- İçmeler

İçmeler

Marmaris ilçesinde yer alan İçmeler, şifalı suyu ve adalara bakan manzaralı plajları ile kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri. Marmaris’ in en meşhur plajlarındandır.

About Admin Yazar

Admin Yazar, yarı zamanlı gezin ve yazar.

Check Also

Vizesiz Gidilen 6 Balkan Ülkesi

Bu yazımda sizlere Vizesiz Gidilebilen 6 Balkan Ülkesi hakkın sizlere bilgi vereceğim. Balkan ülkeleri misafirperver …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir