Kocaeli’de Yaşam

Kocaeli, İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biridir. Çekici bir doğal güzellik turizm kenti olmasının yanı sıra, sanayi ve turizm sektörlerini aynı anda bir araya getiren Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden birine sahiptir.

Kocaeli’de Yaşamak

Kocaeli, Marmara bölgesinde yer almaktadır. İstanbul ile sınır komşusudur ve batıda Yalova, kuzeyde Karadeniz ve güneyde Bursa yakınlarındadır. Sakarya doğudadır ve şehre büyük keyif ve güzellik veren Marmara Denizi ve Karadeniz’in büyüleyici manzarasına sahiptir.

2020 yılında açıklanan rakamlara göre yaklaşık 1 milyon 900.000 kişilik bir nüfusa sahip olan bu şehir, yaklaşık 3.626 km’lik bir alana ulaşıyor. Yeşil manzaraları, çekici doğası ve temiz havası gibi birçok turizm unsurunu ve güzel rekreasyon alanlarını bünyesinde barındıran doğal güzelliklere sahip bir kıyı kenti olması nedeniyle her yıl çok sayıda turist çekmektedir.

Kocaeli'nde Yaşam
Kocaeli

Kocaeli hem çalışarak hem yatırım yaparak hem de doğanın güzelliklerinin tadını çıkararak sakinlerine birlikte yaşamayı vaat eden Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Kocaeli denilince akla ilk olarak Türkiye’nin dört bir yanından binlerce işçiyi çeken büyük sanayi şehri gelir.

Trafik ve aşırı nüfus nedeniyle İstanbul’da yaşamayı tercih etmeyenler için Kocaeli favori bir yer. Ancak, aynı zamanda İstanbul’dan uzaklaşmayı da göze alamayanlar  ve yaşama olasılıkları daha yüksektir. Kocaeli’de yatırım çok fazladır İstanbul’a yakın olduğu için.

Kocaeli’de Yaşamanın Avantajları

Kocaeli, Türk devletleri arasında büyük ekonomik güce sahip, güzel mahalleleri arasında yaşamak için en çekici Türk illerinden biri ve Türkiye’den sonra en gelişmiş ikinci şehridir.  Kocaeli, çoğu Gebze, İzmit ve Körfez bölgelerinde bulunan birçok fabrika ve sanayi kuruluşuna sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük kâğıt ve kauçuk fabrikasına ve en büyük tersanesine sahiptir.

Başta kâğıt olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren fabrikalarla birlikte metal eşya, araba parçaları, mekanik makineler ve kimyasallar sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. Böylece Kocaeli’de ki bu sanayi sektörleri, bu şehrin en önemli avantajlarından biri olan istihdam yaratmaktadır.

Kocaeli Maşukiye
Maşukiye

Ulaşımın kolaylığı ve esnekliği ile deniz ve kara ulaşım hatlarından elde edilen imkanların çeşitliliği, kentin en önemli özelliklerindendir. Ayrıca İstanbul gibi önemli şehirlere yakınlığı, Bursa ve Sakarya, bu şehri yatırımcılar ve iş adamları için cazip hale getiriyor.

Turistik düzeyde; şehrin her yıl dikkat çekici ve sürekli gelişmesi diğer avantajlarının yanında önemli bir avantajdır. Marmara bölgesindeki doğal güzellikleri, muhteşem kumsalları ve yemyeşil ormanları ile gezginlerin ilgisini çeken tarihi eserleri ile öne çıkmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi, kış aylarında binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası oluyor. Maşukiye, özellikle yaz aylarında en gözde rekreasyon alanlarından biridir.

Kocaeli’nin En İyi Konut Ve Yaşam Alanları

Kocaeli, yıl boyunca ılıman bir iklime ve güzel bir atmosfere sahip olup, bir dizi alan ile karakterize edilir. Bu alanlar ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

İzmit

Kocaeli İzmit
İzmit

İzmit Körfez’in doğu ucuna yakın bir kıyı kenti olan Kocaeli’nin merkezi bölgesidir. İzmet’in tarihi bölgesi, Türkiye’de Asya-Avrupa rotasında ayrı bir coğrafi konuma sahiptir. İzmit’in nüfusu köyler ve mahalleler dahil 342.178’dir. Ayrıca içinde birçok sanayi sektörü bulunduğu için sanayi şehri olarak da anılmaktadır. Kocaeli İzmit kültür, sanat ve eğitim kenti olma yolunda ciddi adımlar atmıştır.

Gebze

İzmit-İstanbul yolu üzerinde, İzmit’e 51 km uzaklıkta olup, idari olarak Kocaeli iline aittir. Bu bölge, büyük sanayi sektörleri ile Türkiye’deki Bilimsel ve Teknik Araştırma Merkezi’ni (TÜBİTAK-MAM) içermektedir.

Kocaeli Gebze
Gebze

Gebze ilçesinin nüfusu Kocaeli Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü, 402.926 kişiydi. Komutan Kartacalı Hannibal’in anıt mezarı, Arkeolog Osman Hamdi Bek Evi Müzesi, Mimar Sinan’ın eserleri ve Kuban Mustafa Paşa Külliyesi Gebze’nin en önemli tarihi eser ve eserlerinden bazılarıdır.

Bölgenin en önemli tatil beldelerinden biri olan Darka-Biram Oğlu bu bölgede ziyaret edilebilecek en popüler turistik yerler olup, Balıklar, Kuş Cenneti gibi bölgenin doğal güzelliklerinin tadını çıkaran ve görülmeye değer başka parklar da bulunmaktadır.

Kandıra

Kocaeli Kandıra
Kandıra

Kandıra, İzmit Körfezi’nin kuzeyinde Karadeniz kıyısında, kuzeyde panoramik manzaralı Karadeniz’in yanında yer almaktadır. Doğusunda Sakarya İli, Kinarka İlçesi ile sınır komşusudur. Batı sınırında İstanbul’un Şile ilçesine bağlı olup, Kandıra şehrinin güney sınırını, Ağva ilçesine komşu, il merkezine bağlı köyleri oluşturmaktadır.

Kocaeli Kandıra, Babadağı Tepesi’ndeki temiz plajları nedeniyle yaz aylarında turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir bölge olan İzmit’e 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kartepe

Kartepe, idari olarak Kocaeli ilinin bir parçasıdır ve Kocaeli ilinin doğusunda İzmit ile Sapanca Gölü arasında coğrafi konumu ile en ünlü turistik bölgeye yaklaşık 16 km uzaklıktadır. Kartepe-İstanbul arası sadece bir saat kadardır.

Kocaeli Kartepe
Kartepe

Bu stratejik konumu ve Marmara bölgesinin en yüksek üçüncü noktası olması nedeniyle özellikle aralık ayı sonunda açılan kış turizmi açısından önemli bir cazibe ve ilgi alanıdır.

Yaz sezonuna bakarsak Kocaeli Kartepe; bu dönemde bölge bir yandan konferans merkezi ve sempozyum olarak kullanılıyor. Ayrıca golf, kampçılık, binicilik, bisiklet ve geziler gibi çeşitli sporların uygulanmasıyla daha çekici hale gelir.

Sık ormanlarla kaplı, kestane, fındık, çam ve meşe ağaçlarının karışımından oluşan Kartepe’de bahar aylarında yemyeşil ağaçlar arasında ulaşım araçları ile yürüyüş yapabilir veya gezinebilirsiniz.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova'da Gezilecek En Güzel Yerler

Yalova’da Gezilecek En Güzel Yerler

Marmara bölgesinin küçük ve sevimli turistik şehri Yalova, ziyaretçilerini yaz ve kış mevsimlerinde etkilemeye devam …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *