KIŞ KAMPI İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Kış kampı için önemli bilgiler adlı bu yazımda sizlere kış kampı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli detaylara değineceğim. Kış kampı yaparken nelere dikkat edilmesi gerek? Kış kampı nasıl yapılır? Kış kampı için gerekli malzemeler?

Kış kapmları yaz kamplarına göre daha zorlu şartlarda gerçekleştirilmektedir. Kar, yağmur, soğuk hava, gibi zorlu etkenler kamp yaparken sizleri zorlayacaktır. Bunun yanında ateş yakamama gibi bir derdiniz olabilir. Kış kampı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımda aktaracağım.

KAMP ÇADIRINI DOĞRU SEÇİN

Bagajlı Kamp Çadırı

Kış kampı yaparken en çok dikkat etmeniz gereken nokta kamp çadırınız. Kamp çadırınızı doğru bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Peki Kış kampı için uygun kamp çadırı nedir? Kış kampı için çadırınız 5 mevsim kamp çadırı olması gerekmektedir. Bulunacağınız konuma göre değişiklik gösterebilir fakat 5 mevsim kamp çadırı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Kamp çadırında seçerken eşyalarınızı koyabileceğiniz bagajlı bir kamp çadırı seçmenizde fayda bulunmaktadır. Bagaj sayısı en az 1 olacak şekilde kamp eşyanıza veya kişi sayınıza göre değişebilir.

KIŞ KAMPINDA ÇADIRI NASIL KONUMLANDIRMALIYIZ?

Kışın Kamp Yapmak – Kamp Çadırı

Kışın kamp yaparken sizleri birçok eziyetten kurtmanın en önemli noktası ise kamp çadırını kuracağınız yeri belirlemek. Kamp çadırını yerleştirmek için öncelikle konumunuzu tam olarak belirlemeniz gerekmektedir. Kış kampında çadırı kuracağınız yeri belirlemek, kamp çadırını seçmek kadar önemlidir. Kamp çadırını Düz bir zemine su akıntısının gelmeyeceği, ve mümkünse rüzgarın kesilebilceği bir alana kurmanızda fayda var. Eğimli bir araziye eğer çadırınızı kurmak zorunda kalıyorsanız bu sefer çadır çıkışınızı eğimin aşağı yönüne getirecek şekilde kurmanızı tavsiye ederim. Bu sayede yağmur yağışında sular çadırın içine daha az girecektir.

KIŞ KAMPINDA ÇADIRINIZI SICAK TUTACAK TAVSİYELER

Kış kampında çadırınızı sıcak tutmak istiyorsanız sizlere birkaç tavsiyede bulunabilirim. Öncelikle havalandırma alanlarınızı açık tutunuz. Havalandırma alanınız kamp çadırı içinde oluşan nemi dışarı atarak kamp çadırının terlemesini engelleyecektir. Nemlenen ve terleyen kamp çadırı sizlerin üşümenize neden olacaktır. Bu yüzden havalandırma alanlarınızı açık tutunuz.

Kamp çadırının içini ısıtmak için Tealight mum yakabilirsiniz. Bu mumlar olası yangın ve zehirlenmeyi önlemek için uyumadan önce söndürülmelidir. Uyumadan önce yakılarak kamp çadırının içinde bulunan havayı 2-5 derece oranında arttırabilirsiniz.

Kamp Çadırı – Kış Kamp Malzemeleri

Kış kampının en önemli ikinci malzemesi ise uyku tulumu. Kış kampı için uyku tulumu nasıl seçilmeli ? Kış kampı sırasında kamp çadırı kadar uyku tulumuda önemli bir noktadır. Uyku tulumu -15 ila -19 dereceleri arasında olmalıdır. Bu şartlar yerine en az -10 Comfort dereceli uyku tulumu seçilebilir. Uyku tulumu nasıl seçilmeli adlı konumuzda bulunan detayları inceleyebilirsiniz. Kamp yapacağınız yerin sıcaklık seviyesine göre kamp tulumunuzu seçebilirsiniz.

Uyku tulumuna yapabiliyorsanız çorap olmadan girmeniz önemli bir detaydır. Uyku tulumları sizleri ısıtmaz. Sizlerin var olan vücüt sıcaklığınız ile sizleri ısıtır. Çoraplarınız sizlerin vücut sıcaklığınızın dışarı çıkmasını engelleyeceği için sizler uyku tulumu içerisinde ısınamayabilirsiniz.

Uyku tulumu içerisine kafanızı sokmayın. Nefesiniz ile tulumun içerisinde nemlenmeye neden olabilirsiniz. Bu yüzden nemlenmeyi önelemek için kafanızı uyku tulumunun içine sokmayın. Kafanızı uyku tulumunun kafa kısmına sokarak kullanabilirsiniz.

KIŞ KAMPINDA KIYAFET SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Kış Kamp Kıyafetleri Nasıl Seçilmeli

Kışın kamp yapmak çok zahmetli olabilmektedir. Yaz kampına göre daha zor koşullarla mücadele edeceğiniz için kışın kamp yaparken tüm detayları bilmeniz gerekmektedir. Kış kampında malzemelerinizi doğru seçmeniz gerekmektedir. Kış kampında kıyafet seçimini doğru yapmanız durumunda soğuk hava koşullarında, yağmur, kar gibi etkenlerden daha az etkğilenmenizi sağlar. Fakat her şeyin fazlası zararlıdır. Kışın kamp yapacağınız yerin hava şartlarını iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Abartıdan uzak durmanız gerekmektedir.

Kamp sırasında kalın kıyafetler giyinmeniz durumunda ateş yakma, etrafı dolaşma ve çadır kurma sırasında terleme şansınız yüksek. Kalın giyinmeniz durumunda terleriniz kıyafetlerinizde kalıp sizlerin üşütmenize neden olacaktır. Bu yüzden abartıdan kaçının.

Sabah giyeceğiniz kıyafetleri dilerseniz tulumunuzun içinde saklayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda dışarıda bıraktığınız kıyafetler soğuk olacaktır. Bu soğuk kıyafetleri giymeniz durumunda üşümeniz çok doğal. Kıyafetlerin soğuk olmayacak bir alanda saklamanızı tavsiye edebilirim. Kışın kamp yapmak cidden çok zorlu bir durum.

DÜZENLİ VE DENGELİ BESLENİN

Kış Kampında Yemek Yapmak

Kış kampında yemek önemli faktörlerden bir diğeridir. Kışın kamp yaparken yemek yapmanın verdiği haz çok güzeldir. Tüm zorluklara rağmen soğuk hava koşullarında kamp eteşinde yaptığınız o yemek sizleri çok memnun edecektir. Yemek yapmak güzel fakat yemeklerinizi dikkat ederek tercih etmenizde fayda var. Sizleri zinde tutacak, kaybettiğiniz enerjileri kazandıracak yemekler tercih edebilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinde uzun süreli yürüyüşler olacaktır bu yüzden yanınızda mutlaka su ve takviye gıda bulundurabilirsiniz. Doğa yürüyüşü sırasında cebinizde bulunacak fındık, çeviz, kuru üzüm gibi takviye gıdalar kaybettiğiniz enerjini geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Sıvı içecekler sizlerin tuvalet ihtiyacınızı arttıracağı için dengeli bir biçimde kullanmanız gerekmektedir. Kahve ve çay sizlerin içini ısıtacaktır fakat fazla tüketim durumlarında tuvalet ihtiyacını arttıracağı için vücut ısnızı düşürebilir. Bu yüzden dengeli bir biçimde tüketim sağlayın.

BU YAZIMIZDA KISACA ÇIKARTMANIZ GEREKEN NOTLAR

Kış Kampı İçin Önemli Bilgiler adlı bu yazımda sizlere dikkat etmeniz gerkeen detaylı bilgiler sundum. Bu bilgileri maddeler halinde sıralamak gerekirse şöyle bir liste yapılabilir.

Kış Kamp Alanı Nasıl Seçilmeli?
 • Kamp Çadırını Kış Şartlarına Uygun ve Bağajlı Seçmeniz.
 • Kıyafetlerinizi soğuktan uzakta saklayınız.
 • Uyku Tulumuna Yüzünüzü Sokmayın.
 • Mümkünse Cep Sobası Bulundurun.
 • Ayakkabılarınızın giriş kısmını çoraplarınız ile kapatın.
 • Eğer uyku tulumu içinde üşüyorsanız bir pet şişenin içine sıcak su doldurup pet şişeyi bir kıyafet veya çorap ile sarabilirsiniz. Bu pet şişeyi daha sonra uyku tulumunda ayaklarınızın altına koyabilirsiniz. Bu sayede vücut sıcaklığınız artacaktır.
 • Yanınızda mutlaka düdük bulundurun.
 • Ateşiniz sürekli diri durumda olsun.
 • Kış kampı yapacağınız bölgeyi mutlaka yakınlarınıza bildiriniz.
 • Yatmadan önce tuvaletinizi yapın. Kamp çadırı içine giriş çıkışlarda sıcaklık düşmesini engelleyebilirsiniz bu sayede.
 • Uyku tulumunuzu bulunduğunuz konuma uygun seçin.
 • Kıyafetlerinizi bulunduğunuz konuma uygun geçin.
 • Enerji kaybınızı her zaman telafi edin.

Kışın kamp yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımda sizlere aktardım. Kış kampı yapmak tecübe ister ve bu tecrübeler doğrultusunda yapmanız ve yapmamanız gereken birçok diğer faktörleri görüntüleyebilirsiniz. Eğer sizlerinde tavsiyesi varsa sizlerde yorum alanından tavsiyelerinizi belirterek daha güncel bir yazı haline getirebiliriz.

About Admin Yazar

Admin Yazar, yarı zamanlı gezin ve yazar.

Check Also

Vizesiz Gidilen 6 Balkan Ülkesi

Bu yazımda sizlere Vizesiz Gidilebilen 6 Balkan Ülkesi hakkın sizlere bilgi vereceğim. Balkan ülkeleri misafirperver …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir