Kimlik Kartı ile Ukrayna’ya Gitmek

Kimlik kartı ile Ukrayna’ya gitmek mümkün. Sizlere en güncel bilgiler ile Ukrayna geziHer yıl birçok Türk vatandaşının gezi listesinde başa koyduğu ülkelerden olan Ukrayna’ya giriş artık vizesiz ve pasaportsuz mümkün. Yalnız unutmayın Ukrayna’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalabilirsiniz.

Ukrayna’ya Kimlik İle Girmek İçin Gerekli Belgeler

Ukrayna’ya vizesiz ve pasaportsuz

gitmek için ilk önce kimliğinizin yeni(çipli) kimlik kartı olması gerekiyor, sadece kimlik yeterli olmuyor maalesef. Kimliğinizin yanında gidiş-dönüş uçak bileti, Covid-19 sigortası, kalacağınız yer, herhangi bir davetiye aldıysanız belgelenmiş bir biçimde hazır bulunması, otelde kalacaksanız otel ücretinin ödenmiş olması ve en az 250 dolar ile birlikte ekstradan Ukrayna’da kalacağınız her gün için 50 dolar para bulundurmanız gerekiyor. Örneğin 7 gün kalacaksanız 7×50=350, 350+250=600 dolar para bulundurmanız gerekiyor.

Ukrayna kimlik kartı ile turist olarak gezmek

Covid-19 Kapsamında Bilmeniz Gerekenler

Kimlik kartı ile Ukrayna’ya gitmek mümkün fakat tüm Dünya’yı etkisi altına alan korona virüs maalesef sizin gezinize engel olabilir. Peki nasıl mı?

Ukrayna Covid-19 kapsamında ülkeleri korona virüs vaka sayılarınca kırmızı ve yeşil kategoriye ayırdı. Ülkemiz şuan yeşil kategoride olduğu için Türkiye’den direkt olarak Ukrayna’ya gidecekseniz yukarıda da bahsettiğim gibi sadece Covid-19 sigortası yaptırarak gidebilirsiniz. Eğer Türkiye’den değil kırmızı grupta olan bir ülkeden gidecekseniz Ukrayna Devleti’nin zorunlu kıldığı ‘DiyVdoma’ adlı uygulamayı telefonunuza indirerek 14 günlük karantinaya tabii tutulursunuz. Ülkelerin hangi kategoride olduğuna buradan bakabilirsiniz.

Ukrayna’ya Girişte Ne Gibi Sıkıntılar Yaşanabilir?

Ukrayna’ya gitmek bir o kadar kolay görünse de bazen göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. Tüm evraklar eksiksiz ibraz edilse de Ukrayna devleti sizi almayabilir. Peki neden mi? Nedeni pek bilinmese de bazı yorumlar var. Türkiye üzerinden çok fazla giriş sağlandığı için bazı art niyetli kişiler tarafından diğer AB ülkelerine yasal olmayan kaçak girişler yaptığı için Ukrayna hükümeti Türk vatandaşlarına karşı temkinli davranabiliyor. Ayrıca yeterli İngilizceniz yoksa da Ukrayna’ya kabul edilmeyebilirsiniz. Kabul edilmeyen vatandaşlar ilk uçakla tekrar gönderilirler.

Ukrayna da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer Ukrayna’ya gitmeyi kafanızda kurduysanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Öncelikle otelinizi özenle seçmelisiniz ve iyice araştırmalısınız. Onun dışında eğlence mekanlarına çok dikkat etmelisiniz. Paranız çalınabilir ve daha kötüsü darp edilebilir, yaralanabilirsiniz. Ayrıca gezeceğiniz yerleri de önceden planlamayı unutmayın.

About Admin Yazar

Admin Yazar, yarı zamanlı gezin ve yazar.

Check Also

Berlin’de Gidilmesi Gereken Yerler

Berlin’de Gidilmesi Gereken Yerler

Berlin, Avrupa’nın en tarihi ve kültürel şehirlerinden biridir. Herkes son 100 yıldan beri Berlin Duvarı’nı …

Leave a Reply

Your email address will not be published.