KIBRIS GEZİLECEK YERLER

Kıbrıs, Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır ve küçük bir ülke olmasına rağmen aslında bir tatil cennetidir. Kıbrıs’ta huzurlu köyleri, tarihi yerleri ve tenha plajları ile tatil için ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz her şey dahil 5 yıldızlı birçok otel bulunmaktadır.

Bu otellerin her biri Kıbrıs’ın keyfini doyasıya çıkarmak isteyen misafirler için tüm hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına kolay seyahat imkanı sunduğundan, Kıbrıs’a uçak bileti alarak burayı keşfetmeye başlayabilirsiniz. Kıbrıs’ta görmeniz gereken yerleri sizin için listeledik.

Kıbrıs Girne Kalesi
Kıbrıs Girne Kalesi

Girne Kalesi

Kıbrıs’ta görmeniz gereken ilk yer Bizanslılar tarafından yaptırılan Girne Kalesi. Bizans döneminde inşa edilmiş olmasına rağmen kalenin ilk kalıntıları Roma dönemine aittir. Kalelerde Venedik ve Osmanlı üslubu da görülebilmekte ve Lucinolular kaleleri daha geniş bir alana yaymışlardır.

Girne Yat Limanı girişinde yer alan kalenin içindeki en önemli yer Batık Gemi Müzesi’dir. Dünyanın en eski batıklarından birini görebileceğiniz müzeye mutlaka gitmelisiniz. Ayrıca Kale St. Georges, Lucignan ve Venedik kuleleri, mezarlar, sarnıçlar ve zindanlar.

Kıbrıs Yat Limanı
Kıbrıs Yat Limanı

Girne Yat Limanı

Girne Kalesi’ni gezdikten sonra yemek yiyip vakit geçirebileceğiniz Kıbrıs’ın en popüler yeri Girne Marina’dır. Marinada yaz ayları çok sayıda restoran, kafe ve bar ile çok keyiflidir. Geceleri yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği marinadaki atmosfer oldukça hareketli.

Girne Kapısı

Girne Kapısı adından da anlaşılacağı gibi aslında Lefkoşa’da bulunuyor ve gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Binanın 1567 yılında Venedikli asker ve mimar Fransesca Barbaro tarafından yapıldığı sanılıyor. 1821’de Osmanlılar binayı restore ettiler.

Girne Kapısı
Girne Kapısı

Adını 1 km uzaklıktaki Güney Kıbrıs hükümetinin kurulmasından almaktadır. Girne Kapısı Lefkoşa’da uğrayacağınız ilk yer olmalı, burada bulunan turizm ofisinden Kıbrıs geziniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Girne Bella Pais Manastırı

Bella Pais Manastırı, Bellerbey köyünde, Girne’ye arabayla 10 dakikalık mesafede yer almaktadır. 1158-1205 yılları arasında inşa edildiğine inanılan Bellapace Manastırı, Gotik tarzıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Beşpamak Tepesi’ndeki 3 kalenin en güzeli. Hilarion Kalesi, Lüzinyanlar tarafından yaptırılmıştır. Ada halkını olası bir Arap istilasından korumak için inşa edilen kale, Girne’ye 10 km uzaklıkta bulunuyor. Kale mistik bir tarza sahiptir ve size tüm Girne’nin panoramik manzarasını sunar. Bu gizemli güzelliğin Umberto Eco ve Walt Disney’e ilham verdiği söyleniyor.

Bella Pais Manastırı
Bella Pais Manastırı

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Matilin

Karaoğlanoğlu Şehitliği, 1974 barış harekatında şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin anısına inşa edildi. Kıbrıs’a ilk ayak basan Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun adını taşıyan şehitlikte Kıbrıs tarihine tanıklık edebilirsiniz.

Karaoğlanoğlu Müzesi’nde barış harekatı ve dönemin objeleri ile ilgili sunumları görebilirsiniz. Ayrıca açık hava müzesi alanında Rumların kullandığı savaş arabaları sergileniyor.

Manastırın adı kuzey kıyılarını ve dağları görmekte, yani barış manastırı. Savaş yıllarında vurulan salon, bugün Girne’de konserlerin verildiği salonda hala bu izleri taşıyor. Manastırı ziyaret ettiğinizde Beylerbey köyünü de ziyaret etmelisiniz. Dar sokakları ve eşsiz evleri ile oldukça turistik olan Beylerbeyi köyünde Girne’nin tamamını görebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti güzel ve popüler otelleri ile tanınır. Kıbrıs’taki lüks otellerin çoğu deniz kıyısında yer alır ve kendi plajlarına sahiptir.

About Gezgin Yazar

Check Also

Antalya’da Yapılması Gereken 12 Şey

Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi kendine has lezzetleri var, özellikle Antalya gibi ülkenin İstanbul’dan sonra …

Leave a Reply

Your email address will not be published.