Kelebekler Vadisi

Ücretimi taksi kaptanına teslim ettim ve rahat bir nefes alarak tahta koltuğa oturdum. Geriye dönüp baktığımda, o gün için planlarım karmaşık değildi. Ölüdeniz’deki plajdan, şehrin ünlü simgesi olan taksiye binmek istedim. Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin en güzel ve muhteşem yerlerinden biri olarak kabul edilen büyük bir kanyon. Türkçe’de Kelebekler Vadisi denir ve Tabiat Ana’nın eserinin güzel sonucunun en güzel örneğidir.

Ancak planlanan kalkış saatinde küçük taksi teknesini yakalamak için, bir sonraki müşterisi olmamda ısrar eden daha büyük teknelerin eldivenlerini koşmak zorunda kaldım. Altı adayı ziyaret etmek, güneşlenmek ve yüzmek ya da gemide lezzetli bir barbekü keyfi yapmak istemediğim tüm açıklamalar kulak ardı edildi. Tekneciler, normal satış taktiklerinin işe yaramadığını görünce, Türkiye’ye ilk defa gelseydim inanabileceğim tuhaf ve harika masallara başvurdular.

kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisine Ulaşmak

Aceleyle taksiye bindim ve Kelebekler Vadisi’ne doğru yola çıktık. Büyük dağları geçerek, sonunda birçok kelebek türüne ev sahipliği yapan güzel kanyona doğru yol alırken, bilet satıcılarının eldivenlerini çalıştırmak ve taksiye binerken ıslanmak tamamen buna değdi.

Sezon dışı olduğu için çok fazla kelebek görmeyi beklememem konusunda zaten uyarılmıştım ama taksiden inip kanyonun derinliklerine doğru yürürken birkaç tane zarif bir şekilde uçuşuyordu ve bu bana “Jurassic park” filmini hatırlattı. ”. Kelebekler Vadisi’ndeki ilk durağım bir şelaleydi ama 900 metreden sonra tırmanmak benim gibi acemi biri için çok zor olunca geri dönmek zorunda kaldım. Bunun yerine, hak ettiğim içecekler için sahile geri döndüm.

Restoranlar ve İkramlar

Kelebekler Vadisi’ndeki restoran tesisleri basit ama kanyonun konusu bu. Vurgu, her hevesinize hitap etmek değildir, böylece rahatlamış ve gençleşmiş hissedersiniz. sloganı “Biz biriz. Hepimiz”. Self-servis olan ve bulaşıklarınızı belirlenen yıkama noktasına götürerek kendi masanızı temizlemeniz konusunda ısrarcı olan restoranı ziyaret ettiğinizde kaybolan hippi neslini düşünün.

Kelebekler Vadisi’nde Konaklama

Kalacak yer arıyorsanız Güney Batı Türkiye Alışılmışın dışında olan Kelebekler Vadisi gündeminizde olmalı. Konaklama basit, aslında ahşap bir kulübe ve yıkama tesisleri kanyona giden yolun aşağısında ortak banyolar. Ahşap kulübeler eğlence anlayışınız değilse, gece için bir çadır kiralayabilir veya hatta kumsalda uyumaya davetlisiniz!

Kelebekler Vadisi’nde Yapılacak Şeyler

Kelebekler Vadisi’ni ister günübirlik ister bir gecede ziyaret edin, “yapılması gerekenler” vurgusu tamamen doğayla iç içe olmakla ilgilidir. Yürüyüşçüler ve yürüyüşçüler kanyonda bir tarla günü geçirirken, fotoğrafçılar kameralarında bellek alanını daha iyi boşaltacak. Yüzücüler ve şnorkelle yüzenler kristal mavisi sularda harika vakit geçirecek ya da sadece sahilde dinlenip güneşlenebilirsiniz. Sahilde barbekü ve şenlik ateşi partileri için gece saati kaydedilir.

kelebekler vadisi tabiat parkı

Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?

Ölüdeniz’den kalkan sayısız tekne turlarından birine katılabilirsiniz ancak zamanınız kısıtlı olacaktır. En iyi yol Ölüdeniz’den saat 11.00 ve 14.00’de kalkan resmi Kelebekler Vadisi tekne taksisini kullanmak ve vadiden 13.00 ve 17.00’de dönüş yapmaktır. Dönüş bileti ücreti 15tl’dir. Not : Bilet satıcıları tarafından size söylenen her şeyi dikkate almayın çünkü onlar sadece sizi teknelerine bindirmeye çalışıyorlar ve bunu başarmak için her şeyi söyleyeceklerdir.

Kelebekler Vadisi Kitle Turizmiyle Yıkılacak mı?

Kelebekler vadisinin ünü 1970’li yıllardan bu yana yayılıyor. Gittikçe daha fazla insan ziyaret ettikçe kanyonun açgözlü turizmciler ve otel sahipleri tarafından harap edileceğini varsaymak normaldir. Ancak işler eskisi gibi devam ederse, Türkiye’nin diğer bölgelerinde çok sık görülen kitle turizmi hatalarına bu destinasyon hiçbir zaman kapılmayacak.

Kelebekler Vadisi’ne bakan kuruluş “Bu eşsiz cennetin tadını çıkarmak için özgür ruhlu ve maceracı gezginleri ağırlıyor”. Amaç, vadiyi sonsuza kadar zevk alınabilecek bir sığınak olarak tutmaktır ve bunu sloganını teşvik ederek yaparlar. “doğayla uyum içinde yaşamak”. Yerliler ve gönüllüler, vadinin aşırı ve yanlış kullanımdan korunmasını sağlamak için aktif olarak çalışıyor.

About Gezgin Yazar

Check Also

likya mezarları

Tlos Harabeleri ve Likya Mezarları : Kanatlı Atın Evi, Pegasus

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetme tutkusuyla, kendimi her zaman en eski kalıntılar hakkında bilgili olarak görmüşümdür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir