Kasko Nedir? Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Sorgulama

Araç kasko sigortası, arıcınızın olası kaza veya kaza gibi durumlarda oluşabilecek maddi hasarları karşılayan ve aracınızı güvence altına alan sigorta çeşididir. Kasko sigortası, aracın çalınması, yanması ya da doğal afetler gibi durumlar sonucunda zarar gören aracınızı güvence altına alır.

Araç kasko sigortası, zorunlu bir sigorta değildir ve yaptırılması isteğe bağlı olan bir sigorta türüdür. Aracınızın ikinci el ya da sıfır olması, kaskonuzu yaptırmanıza engel değildir. Araç kasko sigortası, sıklıkla karıştırılan trafik sigortasını destekleyen bir sigorta çeşididir.

Araç Kasko Sigortası
Araç Kasko Sigortası

Araç Kasko Sigortası İle Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Kasko sigortası, zorunlu olmayıp araç sahiplerinin isteğine bağlı olan bir sigortadır. Trafik sigortası ise trafiğe çıkan her aracın yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortasının ismi, zorunlu trafik sigortası olarak geçmektedir.

Zorunlu trafik sigortasını yapmayan ya da yenilemeyen sürücüler ciddi cezalar ile karşı karşıya kalır. Bu cezalar ağır para cezaları olabileceği gibi, aracın trafikten men edilmesi gibi cezalarda olabilmektedir. Araç kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasının destekleyen bir sigorta türüdür.

Zorunlu trafik sigortasında, teminat limitleri devlet tarafından belirlenir ve bu limitler sabit olup değiştirilemeyen limitlerdir. Araç kasko sigortasında, sigorta teminatları değişkendir. Sigortayı yaptıran kişi tarafından, sigorta teminatları belirlenir. Poliçenin kapsamına göre teminatlarda ekleme yapılabilir.

Zorunlu trafik sigortası, üçüncü tarafları ve karşı tarafı güvence altına alabilen bir sigortadır. Ancak kasko sigortası direkt sizi güvence altına alan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasında, mağdur siz olsanız bile, kendi zorunlu trafik sigortanız sizin mağduriyetinizi gidermez. Bu yüzden, kasko sigortası yaptırmak önemlidir.

Kasko Değer Listesi
Kasko Değer Listesi

Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değer listesi aracınızın kasko bedelini öğrenmek için ihtiyaç duyulan bir listedir. Kasko sigortası ve ideal kasko poliçe düzenlemesinde önemli rol oynar, kasko değer listesi. Sigorta yaptıran kişi tarafından kasko değer listesi dikkatle incelenmelidir.

Kasko değer listesinde aracın marka, model veya üretim senesine göre değerinin belirtildiği bir listedir. İkinci el otomobil almak isteyen kişiler, aracın gerçek değerine bu liste ile ulaşabilirler. İkinci el otomobil alışverişinde, kasko değer listesi oldukça önemli rol oynamaktadır.

Araç Kasko Fiyatları
Araç Kasko Fiyatları

Kasko Değer Listesi Sorgulama İşlemi

Kasko değer listesi sorgulama, aracınızın kasko değer listesinde yer alan ve belli kriterleri esas alınarak hesaplanan kasko fiyatlarını öğrenmek için gerekli olan listedir.

Otomobillerin modeli, markası, üretim yılı ve motor hacmi gibi seçenekler araç kasko değer listesinde önem arz eden kriterlerdir. Sigorta firmaları kasko değer listesini esas alarak, ihtiyacınıza en uygun olan sigorta poliçesini hazırlamaktadırlar. Sigorta şirketlerinden kasko teklifi alarak, kendinize uygun poliçeye sahip olabilirsiniz.

Kasko değer listesi, zorunlu trafik sigortasını kapsamaz. Bu listede görüntüleyeceğiniz değerler, otomobilinizin kasko sigortasını kapsamaktadır.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli kasko türleri bulunmaktadır. Sigorta firmanız ile yapacağınız poliçede size en uygun kaskoyu yaptırmak sizin için en uygun olan kasko olacaktır.

Kasko türleri, kasko ana teminatları ile şekillenir. Bu nedenle, öncelikli olarak kasko ana teminatlarını öğrenmekte fayda vardır.

Kasko ana teminatları;

  • Otomobiliniz trafikteyken veya park halindeyken başka bir aracın, otomobilinize çarpması,
  • Trafikte motorlu veya motorsuz bir araç ile çarpışmak,
  • Araç yanması,
  • Araç çalınması

Araç kasko poliçesinde yer alan ana teminatlar bunlardır. Bu teminatlar kapsamında şekillenen kasko çeşitleri ise;

  • Dar Kasko,
  • Kasko,
  • Genişletilmiş Kasko,
  • Tam Kasko
Kasko Çeşitleri
Kasko Çeşitleri

Dar Kasko

Mini kasko olarak da isimlendirilen bu kasko ana teminatlardan bir ya da birkaçını kapsar. Teminatları kısıtlı olan bu kasko çeşidinin fiyatı diğer kasko türlerine göre daha düşüktür.

Genel Kasko

Standart kasko olarak bilinen genel kasko, ana teminatların tamamını kapsar.

Genişletilmiş Kasko

Araç sahipleri tarafından en fazla tercih edilen kasko çeşididir. Ana teminatların hepsini içerir ve doğal afetlerden kaynaklı hasarları da karşılar. Ek olarak, hayvanların verebileceği zararları veya yanlış yakıt dolumu kaynaklı hasarlardan meydana gelen hasarları da güvence kapsamına alır.

Tam Kasko

Full kasko olarak da bilinmektedir, ana teminatların hepsini karşılar. Ek teminatların da tamamını poliçeye dâhil eder.

About Gezgin Yazar

Leave a Reply

Your email address will not be published.