Karadeniz’in En Popüleri: Trabzon

Trabzon, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel turistik yerlerinden birisidir. Turistler, yabancı yatırımcılar ve özellikle Araplar için en dinamik turistik yerlerden biri olduğu için Trabzon’daki turizm seçenekleri harika seçenekler olarak kabul ediliyor.

Uzungöl Gölü, Sümela Manastırı ve Trabzon’un diğer simge yapıları popülerliğini koruyor. Birçok turistin uğrak noktası, bu şirin yerlerde büyüleyici bir doğa ve temiz hava bulmak için birçok alan mevcut.

Sümela Manastırı
Trabzon Sümela Manastırı

Bununla birlikte, Trabzon şehri, pek çok kişinin bilmediği harika turistik bölgeleri bakımından oldukça zengindir. Bu da bize bir rehber olması için bu makaleyi yazmamıza neden oldu, harika Trabzon hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için bir referans olarak kullanılabilir.

Trabzon Hakkında Genel Bilgiler

Trabzon Yaylaları
Trabzon Yaylaları

Trabzon Nerededir?

Trabzon, Türkiye’nin kuzey doğusunda, Karadeniz kıyısında bulunur. Trabzon, İran ve Kafkasya’ya ticari bir geçiş kapısı olan tarihi İpek Yolu üzerinde yer almaktadır.

Trabzon, olumsuz hava koşullarında Karadeniz’deki denizciler için önemli bir referans noktası ve ünlü “Trabzon kayboldu” terimi, seyir sırasında yön kaybını tanımlamak için İtalyanca’da hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Trabzon’un Coğrafi Bölgesi

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl

Trabzon ilinin yüzölçümü yaklaşık 4.685 kilometrekare olup, toplam alanın %22,4’ünü oluşturan tepeler ve toplam alanın %77,6’sını oluşturan tepeler bulunmaktadır.

Trabzon’un Zengin Tarihi

Trabzon’un tarihi MÖ 8. yy’a kadar uzanır. Bu şehrin kalıntıları, içinden geçen medeniyetlerin hikayesini anlatıyor. Osmanlı Padişahı II. Bayezid tarafından açıldığında önce Yunanistan, ardından Romalılar ve ardından Osmanlı Müslümanları tarafından yönetildi. Sultan I. Selim, Sancak Trabzon’a hükümdar olarak atandı.

Trabzon’da Aylık Ortalama Hava Durumu

Trabzon iklimi, Karadeniz ikliminin yüksek yağış yoğunluğu ile karakterizedir. Yazın ılık ve nemli, Ağustos ayı ortalama sıcaklığı 26,7 °C, soğuk ve yağışlı, Ocak ayında şehir merkezinde minimum sıcaklık 5 °C civarındadır.

Trabzon Uzungöl Kar Manzarası
Trabzon Uzungöl Kar Manzarası

Trabzon’da kar yağışı genellikle Aralık ve Mart ayları arasındadır, bazen bir veya iki hafta sürer ve başlangıçta yağışlar yoğun olabilir.

About Gezgin Yazar

Check Also

Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun’da gezilecek yerler bu yazımda sizlerle paylaşıyorum. Orta Karadeniz’in her açıdan en gelişmiş şehri olan …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *