KAMP İÇİN UYKU TULUMU NASIL SEÇİLMELİ ?

Eğer kamp yapmayı düşüyorsanız uyku tulumu kamp için en önemli malzemelerden birisidir. Kamp için uyku tulumu nasıl seçilmeli ? sorusunun cevabını bu yazımda sizlere aktaracağım. Uyku tulumunuzu ne kadar iyi seçerseniz o kadar rahat uyku çeker ve bir o kadar daha konforlu bir kamp yaparsınız. Eğer üşümemek istiyorsanız, sıcaklığınızı korumak istiyorsanız uyku tulumunuzu özenle seçmelisiniz. Aksi halde kampınızı erken sonlandırabilir veya kamptan keyif alamazsınız. Bu yüzden uyku tulumu kamp ekipmanları arasında en fazla bütçe ayırmanız gereken ekipman olabilir. Kamp için gerekli malzemelerden bir diğeri de kamp çadırıdır. Kamp çadırı nasıl seçilmeli adlı konulu yazımı ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Kamp alışverişlerinizi en uygun fiyata yapmak için Decathlon’u tercih edebilirsiniz. Kaliteli ve uygun fiyata kamp malzemeleri burada satılmaktadır.

uyku tulumu nasıl seçilir?

UYKU TULUMU NASIL SEÇİLİR?

Öncelikle uyku tulumu seçmek için kampınızı ne zaman yapacağınız yani hangi mevsimde yapacağınız belirlemeniz gerekmektedir. Uyku tulumu seçiminizde en önemli faktör kamp yapılacak mevsimin belirlenmesidir. Uyku tulumunda belli derece çeşidi vardır. Konfor, üst limit, alt limit, extreme bunları sizler için kısaca açıkladık.

Konfor (TComfort): Bir kadının rahat bir şekilde uyuyabileceği ısı değerini ifade eder.

Alt Limit (Tlimit): Bir erkeğin belli pozisyonda uyanmadan 8 saat boyunca uyanmadan uyuyacağı ısı değerini ifade eder

Üst Limit (Tmax): Bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değerini ifade eder.

Extreme (Textreme): Bir kadının hipotermi riski veya donma riski olmadan 6 saat boyunca uyuyabileceği ısı değeridir

uyku tulumu sıcaklık değeri

UYKU TULUMU SICAKLIK DEĞERLERİ

Kamp için uyku tulumu nasıl seçilmeli sorusunda en çok dikkat edilen nokta ise uyku tulumlarının sıcaklık değerleri. Şunu belirtmek gerekir ki hiçbir uyku tulumu kendiliğinden sizleri ısıtmaz. Sizleri kendi vücüt sıcaklığınız ısıtmaktadır.

Uyku Tulumu TipiIsı Değeri
Yaz Sezonu+5 santigrat derece ve üstü
3 Mevsim-5 ila + 5 santigrat derece arası
Soğuk hava-23 ila -5 santigrat derece arası
İleri derecede soğuk hava-23 santigrat derece ve daha düşük
Uyku tulumları mevsimlere göre sıcaklık değerleri

Kamp Uyku Tulumu Dolgu Malzemeleri

Uyku tulumu seçerken 2 tane öne çıkan dolgu malzemesi vardı. Bunlar Sentetik kamp uyku tulumu ve Kaz tüyü kamp uyku tulumudur.

Kaz Tüyü Kamp Uyku Tulumu :

Özelliklerine gelecek olursak kaz tüyü kamp uyku tulumu hafif olmasıyla ön planda aynı zamanda performansı çok iyidir. Lakin ıslandığında işlevini ve kuruması uzun zaman alır bununla birlikte özel temizlik yapmanız gerekir. Fiyatı ise ortalama sentetik uyku tulumundan 3 kat daha pahalı olabilmektedir.

Sentetik Kamp Uyku Tulumu :

En çok tercih edilen uyku tulumlarından birsidir. Kaz tüyü kamp uyku tulumuna göre ağırdır. Islandığında işlevini yitirmez. Temizlemesi kolaydır. Sıkıştırıldığında yapısı bozulmaz. Aynı zamanda kaz tüyü kamp uyku tulumuna göre ucuzdur.

About Admin Yazar

Admin Yazar, yarı zamanlı gezin ve yazar.

Check Also

Vizesiz Gidilen 6 Balkan Ülkesi

Bu yazımda sizlere Vizesiz Gidilebilen 6 Balkan Ülkesi hakkın sizlere bilgi vereceğim. Balkan ülkeleri misafirperver …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir