Kamp Çadırı Nasıl Seçilmeli

kamp çadırı

Kamp yapmak isteyen arkadaşlar için kamp çadırı seçmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazımızda kısaca özetledik. Eğer sizde kamp çadırı almak istiyorsanız öncelikle bu yazımızı okuyabilirsiniz. Kamp çadırı seçerken fiyat performans ürünleri tercih edebilirsiniz ama öncelikle kamp çadırını hangi amaçla hangi koşullarda ve hangi mevsimlerde kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Kamp yapacağınız yeri biraz değiştirmek isterseniz vizesiz gidilebilecek ülkeleri tercih edebilirsiniz.

Kamp Çadırı

Kamp çadırı seçerken hangi aylarda kullanacaksınız öncelikle bunu belirlemeniz gerekmektedir. Yaz, ilk bahar veya sonbahar dönemlerinde kullanacaksanız farklı özelliklerde çadırlar tercih etmeniz gerek. Bu mevsimler arasında kış ayı da girerse farklı şartlar oluşacağı için farklı özelliklerde çadırlar seçmeniz gerekmektedir. Standart kış ayından daha soğuk, zorlu koşullarda kullanılacak bir çadır arıyorsanız farklı özelliklere sahip bir kamp çadırı seçmeniz gerekmektedir. İyi bir çadırda olması gereken özellikleri şöyle listeleyebiliriz.

 • Su geçirmez
 • Nefes alabilen tente
 • Çift giriş
 • Dayanıklı Çadır Kazıkları
 • Alüminyum poller
 • Havalandırma Pencereli
 • Gerdirme İpleri
 • İç tente cepleri

  Bu özellikler bir kamp çadırında olması gereken özellikler olarak söylenebilir fakat en önemli koşul Su geçirmez ve Nefes alabilen bir özellikte olması denilebilir. Peki bir kamp çadırı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekmete onu sizlere söyleyelim hemen
 • Mevsimine özel seçilmesi
 • Çadırda kalacak Kişi Sayısı
 • Sırt çantasında taşınacağı süre
 • Yanınıza alacağınız ekstra malzemeler
 • Çadır Havalandırması
 • Üretimde kullanılan malzeme kalitesi
kışa uygun kamp çadırı seçmek
Kışa uygun kamp çadırı seçmek

Mevsimine Özel Kamp Çadırı Seçmek

Kamp çadırında yaz mevsimine göre aldığınız bir çadırı kışın kullanmanız mümkün değildir. Bu durumun tersi de mümkün değildir. Yapılabilir fakat yaptığınız zaman sizleri zor durumlara sokabilir. Kışın soğuk olduğu gibi yazında daha çok rüzgar esebilir. Bu yüzden kamp çadırınızı daha çok yaz için ayrı kış için ayrı seçmeniz gerekmektedir. Buna imkanınız yoksa kamp yaptığınız dönemleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kamp Çadırında Kalacak Kişi Sayısı

Kamp Çadırı Seçmek için bi kaç önemli detay vardır. Bunlardan en önemlisi ise kamp çadırının boyutu. Eğer çadırda 2 kişi kalacaksanız sizlere benden öneri olsun 3 kişilik veya 4 kişilik bir kamp çadırı seçmeniz. Bir kamp çadırında belirtilen kişi sayısı şu şekilde hesaplanmaktadır. Bir insanın 70 cm eninde 180 cm boyunda olduğu ve sırt üstü yattığında kapladığı alandan yola çıkılarak hesaplanmaktadır. Yani 4 kişilik bir kamp çadırı 280*180 olarak geçmektedir. 4 kişi hareket etmeden yattığında sığabileceği bir alan belirtilmektedir. Eğer siz iki kişi bir kamp çadırında kalacaksanız yanınızda bulunan eşyaları da düşünerek 3 kişilik bir kamp çadırı seçebilirsiniz. Eğer kamp çadırında tek kalacaksanız sadece eşyalarını ve kendinizi düşünerek bir karar verin.

Sırt Çantasında Taşınma Süresi

Uzun bir yürüyüş sonucunda kamp alanına ulaşacaksanız kamp çadırınızın biraz daha hafif olması bu konuda önemli bir nokta. Eğer olması gerekenden fazla ağır bir bir kamp çadırı seçerseniz onu yolda bırakarak devam etmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden işinize en uygun hafif ve kaliteli bir kamp çadırı seçmeniz gerekmektedir.

Yanınıza Alacağınız Ekstra Malzemeler

Sizler kamp sırasında daha iyi zaman geçirmek için ve daha konforlu bir gün geçirmek için yanınızda ekstra malzeme getirebilirsiniz. Eğer malzemelerinizi korumak istiyorsanız kamp çadırının içinde malzemelerinize bir yer ayırmak isteyebilirsiniz.

Çadır Havalandırması

Çadır havalandırılması denince aklınıza çadırın kapısı penceresi gelmesin lütfen. Çadırların genelde üst kısmında, iç ve dış ısı farkından kaynaklanacak yoğuşmayı engellemek üzere tasarlanmış hava dolaşımı sağlayan ama yağışlı havalarda yağmurun çadırın içerisine girmesine engel olan havalandırma pencereleri bulunur. Çadır içindeki nemin dışarı atılmasını yarayan bu pencereler yağışsız bir gecenin sonunda sabah uyandığınızda eşyalarınızın sırılsıklam olmasını engellemekte birlikte nem azaldığı için soğu daha az hissetmenizi sağlar.

Malzeme Kalitesi

Kamp Çadırı Seçmek için en önemli detaylardan bir tanesi de şunlardır;
Tabanda kullanılan malzemenin yırtılma ve delinmelere dayanıklı ve hatta mümkünse ısı yalıtımına da katkı sağlamasında fayda var.
Ara katmanının hava dolaşımına imkân sağlayacak ve pamuk gibi sağlıklı materyallerden üretilmiş olması gerekir. 
Dış katman, uzun süre güneşe ve yağmura maruz kaldığında kolay aşınıp yıpranmayan ve muhakkak su geçirmezliği olan kumaşlardan üretilmiş olmalıdır. 
Çadır polleri hafif ve sağlam malzemelerden üretilmeli, fırtına, kar ağırlığı gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olmalıdır. 
Çadır kazıkları kolay kırılan, yamulan hammaddelerden üretilmemeli tekrar tekrar kullanıma imkân sağlamalıdır. 
Genel olarak bilindik markaların ürünlerinde kaliteli malzeme kullanılmasına rağmen iyi araştırırsanız daha uygun fiyata aynı özellikleri sunan kamp çadırlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz.

About Admin Yazar

Admin Yazar, yarı zamanlı gezin ve yazar.

Check Also

Vizesiz Gidilen 6 Balkan Ülkesi

Bu yazımda sizlere Vizesiz Gidilebilen 6 Balkan Ülkesi hakkın sizlere bilgi vereceğim. Balkan ülkeleri misafirperver …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir