Kalkan’da Yapılacaklar

Uzun yıllar boyunca, küçük Kalkan kasabasından ana akım yayınlarda pek bahsedilmedi. Bunun yerine kozmopolit Bodrum veya tarihi İstanbul gibi diğer Türk destinasyonları hayranlık kazandı. Bu, küçük köyün dış varlıkların dikkatini ve saygısını çektiği yüzyılın başlarına kadar böyleydi.

Neden Kalkan’a Gitmelisiniz?

Kalkan’da mülk satan seyahat şirketleri, dergiler ve emlakçılar, kasabayı lüks bir destinasyon olarak tanıtma fırsatını gördüler. Türk Rivierası’ndaki merkezi konumu ve Likya yolu üzerinde bir durak noktası olarak tarihi önemi, cazibesini artırdı, ancak en fazla potansiyeli sağlayan manzara, yapılacak şeylerin zenginliği ve manzaraydı.

kalkan sokakları

Küçük koy, çoğu mülkün Akdeniz ve kıyı şeridinin muhteşem ve unutulmaz manzarasına sahip olmasını sağlayan, çevredeki tepelere dik bir şekilde uzanmaktadır. Bölge zaten canlı turuncu gün batımları ile biliniyordu, ancak büyüyen kasabanın iyi planlanmış kentsel gelişimi, geleneksel ve göz alıcı ambiyansını korumasını sağladı.

Bir Türk tatili ve gurbetçi destinasyonu olarak elit statüye ulaşmıştır ve bu itibarını uzun yıllar korumaya devam edecektir. Bu statü ve mevcut tatil aktiviteleri, onu bir tatil yeri için ideal bir seçim haline getirir.

Kalkan Gezilecek Yerler

Kekova batık şehrine ve Simena antik kalesine günübirlik tekne turu en popüler aktivitelerden biridir. Geleneksel Üçağız köyünden yola çıkan güçlü maceraperestler, rotayı deniz kanosu olarak da tercih edebilirler.

Kalkan

Bir set turu, UNESCO Xanthos harabeleri, Saklıkent’in doğal vadisi ve Patara’nın uzun kumlu plajına seyahat eder. Plajlar sizi etkilemiyorsa, yakındaki antik kalıntıları veya Türkiye’de turizmi ilk kucaklayan köylerden biri olan rustik köyü keşfedin.

Fethiye’nin hareketli bölgesine toplu taşıma ile birkaç saat içinde ulaşılabilir. İdeal olarak, onu doğru bir şekilde keşfetmek için iki güne ihtiyaç vardır, bu nedenle bir gecelemeyi düşünün.

  • Antika oturma barları ve hediyelik eşya dükkanları ile eski şehri keşfedin
  • Kral Amyntas’ın Likya mezarı, ana şehre bakan yamaçta yüksektir.
  • Merkezden kısa bir otobüs yolculuğu mesafesinde hayalet köy Kayaköy bulunmaktadır. Kalkan’daki tur sağlayıcıları, doğrudan oraya giden geziler de düzenler.
  • En çok fotoğraflanan yerlerden biri, Ölü Deniz’in yakınında bulunan Blue Lagoon’dur.
  • Fethiye balık pazarına gidin, kendi balığınızı seçin ve yakındaki restoranlardan birine pişirin.

Tlos, Likyalılar ve Osmanlılar da dahil olmak üzere sayısız imparatorluktan kalma antik kalıntıların evidir. Mitolojik hikayeler, bir uçurumun kenarındaki insanın erişemeyeceği büyük kaya mezarının kanatlı at Pegasus’un evi olduğunu söylüyor.

Kalkan, aynı zamanda, Akdeniz kıyılarını kapsayan ve Likya dönemine ait çok sayıda tarihi kalıntıyı kapsayan 516 kilometrelik Likya yolunun bir parçasıdır. Kalkan’ı başlangıç ​​noktanız olarak kullanarak sayısız aşamayı tamamlayabilirsiniz.

kalkan manzara

Her gün, yakınlardaki Kaş tatil beldesinden, komşu Yunan adası Meis’e bir feribot seferi yapılmaktadır. Oradayken önerilen aktivite, şaşırtıcı ve şaşırtıcı derecede güzel Mavi Mağara’yı ziyaret etmektir.

Spor ve Yelken

Kalkan, Türk Rivierası’nın bir parçası olduğu için, ister günübirlik bir gezi, ister bir Mavi Yolculuk rotasını tamamlayın, yelken açmanızı şiddetle tavsiye ederim. Tekneler özel kiralama için mevcuttur veya alternatif olarak, her zaman bir charter gezisine atlayabilirsiniz.

Bu alanda tüplü dalış büyük bir iştir. Yeni başlayanlar sığ sularda başlamayı tercih ederken, gemi enkazları en çok hayranlık uyandırır. Kalkan kıyı şeridi ile komşu Kaş arasında yer alan 15’ten fazla alan, burayı deneyimli tüplü dalgıçlar için bir sığınak haline getiriyor.

Babadağ Dağı

Alternatif olarak, bir dağdan atlayın. Cidden hayır, tüm şakalar bir yana. Zıplamana gerek yok, onun yerine koş. Komşu Ölüdeniz’de profesyonel bir tandem yamaç paraşütünün popülaritesi, gökyüzünde aynı anda 20’ye kadar yamaç paraşütü görebileceğiniz anlamına geliyor. Yaklaşık 2000 metre yükseklikteki Babadağ Dağı’ndan kaçıyorlar ama bu size fazla geliyorsa Kaş’a gidin çünkü sadece 1000 metre yüksekliğindeki bir dağdan kaçıyorlar!

Kaptus Plajı, yabancıların ve Türklerin ziyaret ettiği bir diğer popüler noktadır. Toplu taşıma araçlarıyla veya arabayla yarım saat içinde ulaşıldığında, ana otoyolun dışında yer alır ve büyük bir geçitle desteklenir. Çarpıcı mavi turkuaz suları nedeniyle popülerdir, ancak ona ulaşmak için aşağı inen çok sayıda basamak, enerjik olmayan herkesi erteleyebilir.

About Gezgin Yazar

Check Also

Saklıkent Kanyonu

Türkiye’nin Saklı Şehri: Saklıkent Boğazı

Saklıkent Boğazı’na yaptığım ziyaret, büyük bir seyahat olarak aklıma geliyor. Daha önce 300 metre yüksekliğinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir