Kalkan : Türkiye’de Yalnız Tatiller

İlk bakışta, Kalkan Türkiye’nin Akdeniz kıyısında, komşusu Kaş’ın karbon kopyasını andırıyor. Her ikisi de her yıl binlerce tatilcinin ziyaret ettiği sahil tatil beldeleridir. Her iki kasabada da kıyı şeridini dolduran geleneksel balıkçı teknelerine ulaşmak için sarp yamaçtan aşağı dökülen begonvil çiçekleriyle kaplı beyaz badanalı evleri var. Kalkan ve Kaş’ın tarihi de, 1923’teki vatandaş mübadelesine kadar daha önce Yunanlılar tarafından işgal edildiği gibi aynıdır.

Türkiye’nin Med Kıyısında Kalkan’ı Keşfetmek

Kendimi yalnız ve biraz da üzgün hissetsem de Kalkan’ı neden bu kadar merak ettiğimi keşfetmek istedim ve onu bulmak için yola koyuldum. Türkiye’nin geleneksel el sanatları ve tablolarıyla bezenmiş butik otelime baktım. Ayrıca, sigara içenlerin ciğerlerini adım adım hızlandıran engebeli, Arnavut kaldırımlı sokakları da keşfettim.

Yerliler ve tatilciler günlük işlerine gidiyorlardı ve onları izlediğimden tamamen habersizlerdi. “İnsanlar izliyor” tercih edilen terimdir ve zamanımı geçirmeyi seçtiğim herhangi bir destinasyonun titreşimleri ve karakteri hakkında bana bir fikir verdiği için bu günlük aktiviteye büyük bir katılımcıyım.

İnsanları seyrederken, Türkiye’nin diğer tatil beldelerindeki arkadaşlarımın ve yerlilerin bana Kalkan’ın zengin züppelerle dolu olduğunu söyledikleri geçmişten gelen sohbetleri hatırladım. Pekala, tipik bir kepçe ve kürek tatil beldesi değil ama sadece altı metrelik bir yatta ve soyadından sonra harflerle yelken açanları eğlendiren bir kasaba olduğunu da hissetmedim.

kalkan görseli

Kalkan Sanat Evi

Bu niggling hissinin ne olduğunu yakında keşfedecektim. Kalkan bir koy girişinde ve o gün esen şiddetli rüzgar, yerini en yakın dükkana sığınmak zorunda bırakan şiddetli bir sağanak yağışa bıraktı. Gözlerim, güzel sanat eserleriyle kaplı beyaz yıkanmış duvarlara anında çekildi.

Kalkan Kültür Evi’ni merak ettiğim ortaya çıktı ve tablolara duyduğum hayranlık ifadesi, sahibini dükkânı kapatmaya ve beni ahşap balkonlu ve popüler begonvil çiçekleriyle başka bir galeriye yönlendirmeye sevk etti.

Sahibi bana etrafı gösterdi ve gösterideki çeşitli sanat eserlerini gördükten sonra, sonunda bu niggling hissinin ne olduğunu anladım.

Yenildiğim için umutsuzca ihtiyaç duyduğum bir enerji çekirdeği gibi hissettim. Türkiye’de yalnız seyahat etmenin sıkıntıları ve yoluna devam etmek için motivasyona ihtiyacı vardı. Başkalarının kendi elleriyle mükemmelleştirdiği yaratıcı çalışmaları görmek bir bakıma beni kıskandırdı. İnsanları hayrete düşürecek bir tabloyu asla yaratamam ama hayatta başarılı olmak istediğim kendi tutkularım var.

kalkan manzarası

Türkiye’de bir yerlerde çalışmalarının bana verdiği ilhamı bilmeyen sanatçılar var. Bir sanatçı, çalışmalarını halka sergilemek için sinirlerini bir kenara koyabilirse, kendi başıma yaklaşık 500 km’lik bir turu tamamlayabilirim.

Fotoğraflarımda sadece yabancıların olduğu hayal kırıklığını atlattım. Arkadaş yok, aile yok ve hatta ben bile. Artı tarafı ise turda çektiğim 2500 fotoğrafın fotoğrafçılık hobimi geliştirmeme yardımcı olmasıydı.

Bir restoranda tek başıma oturduğum için bakışları ve fısıltıları aştım. Artı tarafı, konuşmaların başka biriyle seyahat ediyor olmamdan daha kolay başlamasıydı. O ay boyunca etrafta olmaktan zevk aldığım harika insanlarla tanıştım.

Tek başıma dışarı çıkmaya korktuğum için çoğu destinasyonun gece hayatını kaçırdığım gerçeğini aştım. İçeride otelin barında otururdum. Artı tarafı, otel personelinin bana yerel bilgilerini anlatması ve bana hiçbir rehber kitapta asla yer almayan ipuçları vermesiydi.

Kalkan’dan Patara’ya gitmek üzere ayrıldıktan sonra orada geçirdiğim zamanı düşündüm. Lüks restoranları ve lüks müşterileri için kasabayı ele geçiremem. Bir restoran sahibinin dediği gibi, burada daha seçici bir tatilciye rastlıyoruz. O sadece doğruyu konuşur.

Türkiye’de ikinci bir ev arayanlar için emlak fiyatları ucuz değil ve bu da Kalkan’ı küçük ve seçkin kılıyor. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, sanat eserinin fiyatı göz açıp kapayıncaya kadar teslim edebileceğim bir şey olmadığı için galeriler için ideal bir yer haline getiriyor.

About Gezgin Yazar

Check Also

likya mezarları

Tlos Harabeleri ve Likya Mezarları : Kanatlı Atın Evi, Pegasus

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetme tutkusuyla, kendimi her zaman en eski kalıntılar hakkında bilgili olarak görmüşümdür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir