İstanbul’un En İyi Baklava Dükkanları

Baklavayı tarif etmenin en iyi yolu, enfes bir tadı olduğunu söylemektir. En azından Türkiye’de baklavanın tadı ve hissi bu kadar güzel. Baklavayı Türkiye’de yemek gerekir. İstanbul’un en iyi baklava dükkanlarına ulaşabilirsiniz.

Fıstıklı Türk Baklavası
Fıstıklı Türk Baklavası

Baklava hakkında daha fazla bilgi edinmek ve İstanbul’daki en iyi baklavayı nerede bulabileceğinizi merak ediyorsanız okumaya devam edin! Bu mekânlarda yiyeceğiniz baklavalar, İstanbul gezinizden yıllar sonra bile iştahınızı kabartacak.

Karaköy Güllüoğlu

1843 yılından beri Türkiye’de baklava üreticisi olan Güllüoğlu ailesi, baklavalarını ülkenin dört bir yanına birden fazla şube aracılığıyla sunuyor.

Ailenin ilk baklava üreticisi Hacı Mehmet Güllü’ydü. Halep ve Şam gibi Osmanlı Devleti’nin baklavalarıyla ünlü diğer bazı bölgelerini de eğitim almak için ziyaret etti. Gaziantep’e dönünce iş hayatına atıldı. O öldükten sonra, oğlu Hacı Mahmud Güllü babasının görevini devraldı ve dört oğlunu da baklava ustası olarak yetiştirdi. Bugün Güllüoğlu ailesi dünyanın en büyük baklava üreticilerinden biridir.

Ancak Karaköy’de bulunan bu Güllüoğlu bağımsızdır ve Türkiye’deki diğer şubelerle hiçbir ilişkisi yoktur. Uzun lafın kısası, 6. nesil Güllüoğlu kardeşler, babaları öldükten sonra bir arada duramamış ve kendi baklava işletmelerini kurmuşlar. Merkezi konumdaki bu baklava dükkanı her zaman kalabalıktır ve İstanbul’un en iyi baklavalarından birini tadacağınız garantidir.

Hafız Mustafa 1864

Hafız Mustafa 1864, Türkiye’de bir başka saygın baklava üreticisidir. Bu listedeki diğer bazı baklava yerlerinin aksine, lokum, kek, helva, sütlü puding ve künefe dahil olmak üzere daha kapsamlı Türk tatlıları sunarlar.

Hafız Mustafa Baklavaları
Hafız Mustafa Baklavaları

Adından da anlaşılacağı gibi, 150 yılı aşkın bir süredir baklava yapıyorlar. Şu anda Sirkeci’de bir ana şubeleri var. Otantik baklava arıyorsanız veya geleneksel Osmanlı ve Türk tatlılarının en güzel örneklerinden bazılarını tatmak istiyorsanız, bu durağınız olmalı.

Hafız Mustafa 1864’te baklavanın yanı sıra en iyi lokumlardan birini tadabilirsiniz. Baklava genellikle kısa bir raf ömrüne sahiptir, ancak lokum daha uzun sürer ve sevdikleriniz için evde satın alınabilir. Sirkeci’nin yanı sıra Taksim Meydanı da dahil olmak üzere İstanbul’un diğer banliyölerinde Hafız Mustafa 1864 şubelerini bulabilirsiniz.

Emiroğlu Baklavası

Sahrayicedit’te bulunan Emiroğlu Baklava, İstanbul’da gizli bir mücevherdir. Bu küçük ama zarif aile işletmesi baklavacı, İstanbul’un en lezzetli ama fark edilmeyen baklavalarından birini sunuyor.

İstanbul’da denediğimiz en hafif ve dengeli baklavalardan birini sunuyorlar; tereyağı, fındık, hamur işi ve şekerin eşit olarak bulunduğu nadir bir baklava.

İlk olarak 1972’de fırın olarak açıldılar, ancak tek bir üründe uzmanlaşmak istediler ve 1986’dan beri sadece baklava servisi yapıyorlar. Emiroğlu, onlarca çeşitten ziyade geleneksel Türk baklavalarına odaklanıyor. Emiroğlu Baklava franchising vermiyor ve şubelerini bir aile şirketi olarak işletiyor.

Kaşıbeyaz

Kaşıbeyaz
Kaşıbeyaz

Kaşıbeyaz, ana yemekler ve harika baklava ile Türk mutfağından harika bir yemek deneyimi sunuyor. İstanbul’da mükemmel kebap ve ızgara çeşitlerini deneyebileceğiniz beş restoranları var. En iyi Türk kebap ve ızgaralarından bazılarını denemek istiyorsanız, akşam yemeği için restoranlarından birine gidebilir ve İstanbul’un sunduğu en iyi baklava ile bitirebilirsiniz. Muhteşem kebap ve baklava İstanbul’da nadiren bir arada bulunur ve kaçırılmaması gerekir.

Hacı Bozan Oğulları 1948

Hacı Bozan Oğulları, Türkiye’nin en saygın baklava ve pastanelerinden biridir. Tarihleri ​​1948’e kadar uzanır ve ilk restoranlarını 1958’de İstanbul’da açarlar. Kaşıbeyaz’a benzer şekilde İncirli şubesi, lezzetli kebapların yanı sıra İstanbul’un en iyi baklavalarından birini sunuyor.

Develi 1912 Samatya

Sade ama şık bir mekanda yemek yemeyi tercih edenler için Develi 1912 Samatya en iyi seçim olabilir. Antep ve Türk mutfağının dünyaca ünlü temsilcisi olan bu restoran, yeni dekore edilmiş iki terasında muhteşem deniz manzarası eşliğinde konuklarını ağırlıyor.

Develi Samatya
Develi Samatya

İstanbul her kesimden insan için harika bir şehir ve yapılacaklar listenizde olmalı. Bu hareketli metropole dağılmış birçok tarihi mekândan herhangi birini ziyaret ederken, şehirdeki en iyi baklavanın tadını çıkarabilirsiniz. İster tek başınıza, ister ailenizle birlikte seyahat edin, bu antik kentin her köşesinde lezzetli yemekler veya bir macera sizi bekliyor. Umarız blog yazımız size İstanbul’daki en iyi baklavayı bulma konusunda fikir vermiştir.

About Gezgin Yazar

Check Also

nike ayakkabı

Nike Ayakkabı ile Gündelik Spor Kombinler ve Genel Tavsiyeler

Ayakkabı tercihi günlük yaşam konforunuzu etkileyen temel unsurlardan biridir. Hem rahat hem şık olmak denince …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *