İstanbul Asya Yakası’nın Önemli Bölgesi: Üsküdar

Üsküdar, Asya ve Avrupa arasındaki kapı ve Osmanlı İmparatorluğu’nun medeniyet tarihinin deposudur. Marmara Denizi’nin gezinti yoluna yayılan Üsküdar sansürsüz İstanbul’dur. Yoğun nüfuslu Asya bölgesi eski bir estetik karaktere sahiptir. Komşusu Kadıköy’den farklı olarak Üsküdar’ın daha yerel bir özü var; çoğunlukla modern camileri, büyük kütüphaneleri ve Türk hamamlarını kapsar. İlçedeki ticari faaliyete rağmen, nispeten sakinliğini koruyor.

Kız Kulesi

Üsküdar, deniz kıyısındaki muadillerine göre daha muhafazakâr olarak kabul edilir, ancak enfes oryantal mimarisi ile şiirin vücut bulmuş halidir. Kültürden ve huzurlu yaşam tarzlarından hoşlanan aileler için en uygunudur.

Üsküdar’da Ulaşım

Üsküdar’ın en popüler ulaşım aracı İDO Vapuru veya bölgeyi Beşiktaş gibi İstanbul’un diğer sahil ilçelerine bağlayan “deniz taksisi”. İDO, İstanbul dışındaki Yalova ve Bursa gibi kıyı şehirlerine de ulaşım hizmeti vermektedir.

Üsküdar'da Ulaşım

Ayrıca Üsküdar’dan başlayıp Çekmeköy’de biten M5 hattı olan bir yeraltı metrosu da var. Çeşitli semtler arasından geçmek ve hatta Metrobüs ile ilginç. Aynı şekilde Üsküdar ilçesine de ilçe içi ve ilçe dışı ulaşımı kapsayan toplu taşıma otobüsleri ve özel minibüsler ile mükemmel bir şekilde hizmet verilmektedir.

Eğlence Tesisleri

Üsküdar, ilçeye dağılmış çeşitli büyüleyici simge yapılarla tanımlanmış bir kültürel mirasa sahiptir. Beylerbeyi Sarayı’ndan Efsane Kız Kulesi ve Küçüksu Sarayı’na. Çok yönlü yerel restoranlara, kafelere ve barlara ev sahipliği yapan mesire yerinde bir akşam geçirebilirsiniz.

Üsküdar'da Alışveriş

Capitol de var Alışveriş Merkezi uluslararası ve yerel birçok markayı bünyesinde barındıran butik tarza sahip bir merkezdir. Can Park ve Emaar Square gibi diğer alışveriş merkezleri de projeye yakın mesafede bulunuyor.

Eğitim ve Sağlık

Bölgede Üsküdar Devlet Hastanesi gibi önde gelen birçok sağlık kuruluşu bulunmaktadır. Eğitim açısından İstanbul International School ve Khutwa International School gibi uluslararası okulların yanı sıra çok sayıda devlete ait ve özel okul bulunmaktadır.

Üsküdar'da okullar

Üniversiteler açısından ise ilçe, İstanbul gibi prestijli isimlere ev sahipliği yapıyor. Üsküdar Üniversitesi ve York Üniversitesi.

Başlıca İlçelere Uzaklık

  • Taksim: 23 dakika
  • Beşiktaş: 21 dakika
  • Kadıköy: 13 dakika
  • Şişli: 27 dakika
  • Bakırköy: 28 dakika
  • Levent: 13 dakika
  • Sarıyer: 32 dakika
  • Yeni Havalimanı: 51 dakika
  • Sabiha Gökçen Havalimanı: 35 dakika

Üsküdar’da Yatırım

Üsküdar, İstanbul’un en prestijli bölgelerinden biridir ve yatırım için ideal bir yer olarak kabul edilir. Bünyesinde ticari ve konut projeleri yapmak için yarışan inşaat firmaları arasında bir rekabete tanık oluyor.

Üsküdar konut projeleri

Talep sürekli arttığı ve Üsküdar’ın kültürel baskısını koruduğu için; projeler Asya bölgesinin silüetini süslüyor. Bölge, garantili yatırım getirisi ile yatırıma uygundur.

About Gezgin Yazar

Check Also

Kocaeli'nde Yaşam

Kocaeli Nasıl Bir Yer? Kocaeli’de Yaşam Nasıl?

Kocaeli, yaşanabilir şehirler arasında yer almaktadır. Kocaeli’de yaşam oldukça avantajlıdır. Sanayisi sebebi ile iş olanakları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir