İstanbul Ahrida Sinagogu

Ahrida Sinagogu Balat semtinde bulunmaktadır. İstanbul’un en eski sinagoguna sahiptir ve birçok film ve dizi burada çekilmektedir. Böylece Ahrida sinagoguna gidip bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Gittiğinizde bir film ya da dizi seti ile karşılaşmanız muhtemeldir.

1400’lü yıllara dayanan bu sinagog, Bizans döneminde inşa edilmiş ve o zamandan beri ibadete açıktır. 17. yüzyılda restore edilen Ahrida’nın içinde Yahudilerin İspanya’dan gelişini simgeleyen bir yay da bulunuyor. Mekân, kendini Mesih ilan eden Sabatai Sevi’nin vaaz verdiği bir sinagog olarak tarihte de yerini almıştır.

Ahrida Sinagogu
Ahrida Sinagogu

Ahrida Sinagogu, İstanbul’un Avrupa yakasında, Balat, Fatih semtinde, Kürkçü Çeşme Caddesi üzerinde bulunan bir sinagogdur. Al-Ahrida Sinagogu, 15. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Ahrida Sinagogu, Makedonya-Ohrid’den göç eden Yahudiler tarafından yaptırılan önemli bir dini merkezdir ve adını Ohri şehrinden alır.

Sinagog bugün bile İstanbul’un en büyük sinagogu olmaya devam ediyor. Bu sinagog Romanyotlar tarafından kurulmuş ve zamanla Romanyotların Sefaradlar altında asimile olmasıyla bir Sefarad sinagogu haline gelmiştir.

Bu tarihi bina yığma olarak inşa edilmiştir. Sinagogun tavası (dua platformu) bir geminin pruvasına benzer. Yapının avlusunda bir midraş (okul) bulunmaktadır. Al-Ahrida, İstanbul’daki en kapsamlı sinagog ve İstanbul’da kendi kendini ilan eden Mesih Sabbatzevi’ye adanmış tek sinagogdur. Ayrıca ’93 Harbinde Osmanlı Devleti’nin zaferi için burada dualar edildi. 16 Eylül 1987 tarihinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Komisyonu kararıyla Ahrida Sinagogu koruma altına alınmıştır.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova denilince aklımıza Türkiye mega kentleriyle rekabet etmeye başlayan, turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda …

Leave a Reply

Your email address will not be published.