İrlanda’nın İlginç Gelenekleri

Emerald Isle’a bir gezi planlıyorsanız, en önemli İrlanda geleneklerinden bazılarını bilmek isteyeceksiniz! Nefes kesen manzaralar, tarihi şehirler ve canlı kültürle dolu bir ülke olan İrlanda’yı keşfetmek bir zevktir. Rahat bir barda oturup geleneksel İrlanda müziğini dinlemekten İrlanda’nın doğal manzaralarının ardındaki folkloru keşfetmeye kadar, İrlanda geleneklerini kendiniz deneyimlemek için birçok fırsat var! İrlanda gezisinde keşfedilecek en ilginç İrlanda geleneklerinden bazıları bu yazımızda!

İrlanda Noel Gelenekleri

İrlanda, Noel geleneği sayesinde bayram sezonunu kutlamak için en eğlenceli yerlerden biridir. Neşeli aydınlatmalar şehrin sokaklarını süslüyor ve barlar tatili kutlayan arkadaşlar ve ailelerle dolu. Bunlar Noel zamanında her yerde göreceğiniz olağan şeyler olsa da İrlanda’nın bazı benzersiz, eski gelenekleri de vardır. Böyle bir gelenek, pencereye bir mum bırakmaktır. İsa’nın doğumunun arifesinde dolaşan Meryem ve Yusuf’a bir hoş geldin demek olduğu düşünülür. Bu, günümüzde daha az şanslı olanların evden yiyecek sunuları almakta özgür olduklarının bir işaretidir.

İrlanda'nın İlginç Gelenekleri
İrlanda’nın İlginç Gelenekleri

Bir başka İrlanda Noel geleneği de ’12 Noel pub’ıdır. Bu gelenekte, eğlence düşkünleri her birinde bir bira içmek için durarak yerel barlarda bir tura çıkar! Tabii ki, pek çoğu ‘Noel’in 12 pub’ı’ mücadelesini tamamlayamaz. Bir başka benzersiz İrlanda geleneği, Noel Günü’nde yüzmektir. Sahil kasabalarında, yerel halk İrlanda Denizi’nin dondurucu sularına dalmak için Noel sabahı sahilde toplanma eğilimindedir. Bu yüzücülerin çoğu hayır kurumlarına sponsor oluyor.

İrlanda Cadılar Bayramı Gelenekleri

Cadılar Bayramı’nın bir Amerikan kutlaması olduğunu düşünebilirsiniz, ancak İrlandalılar bu tatili çok ciddiye alıyorlar! Bin yıldan fazla bir süre önce İrlandalı atalar, kışın başlangıcını 31 Ekim’de Samhain Festivali ile kutladılar. Bu Kelt Pagan festivali hala İrlanda kültürünün önemli bir parçası.

İrlanda’ya Cadılar Bayramı’nda seyahat ederseniz, muhtemelen kostümler giymiş çocukları ve şehrin barlarında ve mekanlarında kutlama yapan yetişkinleri göreceksiniz. Ayrıca, şenlik ateşleri yakılır ve daha geleneksel halk atalarını onurlandırma şansını yakalar.

İrlanda Noel ve Cadılar Bayramı Gelenekleri
İrlanda Noel ve Cadılar Bayramı Gelenekleri

İrlanda Mizahı: Craic

Craic sadece eğlenmek anlamına gelir. İrlanda’da, arkadaşlarınızla veya ailenizle dışarıda geçireceğiniz iyi bir gece, mutlaka bol miktarda craic içerir. İyi bir eleştiri, arkadaşlarınızla gülmeye ve konuşmalarınızda bolca arsız mizah kullanmaya bağlıdır. Bu İrlanda geleneği, iyi vakit geçirmenin İrlanda’daki günlük yaşamın kalbinde ne kadar önemli olduğunu gösterir.

About Gezgin Yazar

Check Also

En İyi İspanya Festivalleri

En İyi İspanya Festivalleri

Yılın ilk büyük İspanyol festivali Dia De Los Reyes. Üç Kral Günü olarak da bilinir …

Leave a Reply

Your email address will not be published.