Hırvatistan’da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Yer

Henüz Hırvatistan’a gitmediyseniz, ASAP’ı gerçekten kova listenize eklemelisiniz. Gerçekten mutlu güneş ışığına, altın kumsallara ve lezzetli yemeklere aşık değilseniz. Bu durumda, rahatsız etmeyin.

Hırvatistan uzun zamandır dünyanın her yerinden tatilcilerin gözdesi. Ezici olmadan güzel kılan modernite ve antikitenin doğru dengesine sahiptir.

Dahası, çok sayıda toplu taşıma seçeneği ve Octopus Transfers gibi özel transfer şirketleri sayesinde ülkeyi dolaşmak çok kolay. Bu, tatilinizde kendinizi yalnızca bir veya iki şehirle sınırlamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Hırvatistan üzerinden uygun bir yolculuğa çıkabilirsiniz!

Şimdi ilginizi çektiğime göre, buradayken ziyaret etmeniz gereken birkaç nokta var.

Zagreb
Zagreb Gezisi

Zagreb

Başkentten başlayalım. Zagreb, gerçekten bir başkent gibi hissetmeyen büyüleyici bir şehirdir. Kesinlikle bir uğultu var, ancak başkentleri simgeleyen kaostan yoksun. Zagreb’in merkezi noktası Ban Jelacic Meydanı’dır. Burada, tümüne şaşırtıcı derecede verimli bir tramvay ağı tarafından hizmet verilen mağazalar, restoranlar ve barlar bulacaksınız.

Günlerinizi burada katedrali kontrol ederek veya şehir merkezinin harika manzarasını görmek için gözetleme noktasına yürüyerek geçirin.

Böl

Split, Hırvatistan’da bir süre hiçbir şey yapmamak için en iyi yer. Pişmiş toprak çatılı beyaz binalar, şehri seyretmek için bir zevktir ve Eski Şehir daha da iyidir. Dar sokaklar, yüzyıllar boyunca pürüzsüzce yıpranmış beyaz kaldırım taşlarının olduğu geniş meydanlara açılıyor.

Diğer yarının nasıl yaşadığını görmek istiyorsanız, Split’in ana şeridinde bir gezintiye çıkın ve limanda demirleyen yatlara bakın. Alternatif olarak, Diocletianus Sarayı’na ve çevresindeki pazarlara hayran kalın.

Plitvice Milli Parkı
Plitvice Milli Parkı

Plitvice Ulusal Parkı

Konu doğal güzellik olduğunda Plitvice Milli Parkı’na rakip olabilecek çok az yer var. Sizi nehirlerden ve lagünlerden geçen tahta kaldırım boyunca yürürken, her iki tarafta kayaların üzerinden akan şelalelerle çevrilisiniz. Su kristal berraklığındadır ve onu çevreleyen bitki örtüsü gür yeşildir.

Zadar

Zadar’ın küçücük bir yarımada üzerinde olması size sakin ya da sıkıcı olduğunu düşündürmesin. Zadar’ın pitoresk sokakları, şehir merkezinden Riva’ya (deniz kıyısı) kadar yaşam ve aksiyonla doludur. Akşam saatlerinde Riva’ya doğru yola çıkın, ünlü deniz orgundan gelen nefis ıslıkları dinlerken güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Dubrovnik Gezisi
Dubrovnik Gezisi

Dubrovnik

Game of Thrones’un son serisinin seti olması nedeniyle Dubrovnik, zamanında film yapımcılarından daha fazlasını cezbetti. Ancak, şehir sadece bir güzellik kraliçesinden daha fazlasıdır. Şehir, şehrin büyüleyici tarihini detaylandıran müzelerle ve basit ama ağız sulandıran menülere sahip şirin restoranlarla dolup taşıyor.

Dubrovnik’te olmak, dışarıda olmak demektir. Şehir yürüyerek kolayca gezilebilecek kadar küçüktür, bu yüzden büyüleyici sokaklarında bir aşağı bir yukarı dolaşmak için biraz zaman ayırın ya da şehirdeki bu günübirlik gezilerden birine göz atın.

About Gezgin Yazar

Check Also

Louvre Müzesi Gezi Rehberi

Louvre Müzesi Gezi Rehberi

Dünyanın en çok ziyaret edilen ve yorucu müzesini gezmeye hazır mısınız? Yılda 8.1 milyon turist …

Leave a Reply

Your email address will not be published.