Haydarpaşa Garı Hakkında Bilgiler

1906, Haydarpaşa Garı inşaatına Abdülhamit tarafından başlanmış ve 1908 yılında Anadolu Bağdat adlı bir Alman firması tarafından tamamlanmıştır. Anadolu’dan veya Anadolu’ya yük vagonlarına yükleme ve boşaltma tesisleri bulunan Selim Paşalarından Haydar Paşa’dan almıştır. Haydarpaşa Garı’nın amacı, İstanbul-Bağdat Demiryolu’nun başlangıç ​​noktası olarak hizmet vermektir.

Helmuth Cuno ve Otto Ritter tarafından çizilen proje, İtalyan ve Alman taş ustaları tarafından hayata geçirildi. İstasyonun büyük bir kısmı 1917 yangını nedeniyle hasar gördü. Daha sonra restore edilmesine rağmen, 1979’da Haydar Paşa açıklarında bir tanker ile bir gemi çarpıştı. Çarpışmadan çıkan sıcak hava renkli kurşun cama zarar verdi. Son olarak 2010 yılında Haydarpaşa istasyonunun çatısında yangın çıkmış, istasyonun çatısı çökmüş ve 4. kat kullanılamaz hale gelmiştir.

Haydarpaşa Tren Garı
Haydarpaşa Tren Garı

Kentsel Ulaşım, 2013 yılına kadar banliyö hat seferleri düzenlemiş ancak yangın sonrası kurtarma çalışmaları kapsamında tren seferleri durdurulmuştu. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın istasyonun iki yıl içinde açılacağını söylemelerine rağmen yenileme çalışmaları devam etti.

Ayrıca Haydarpaşa Garı’nın müze statüsünde olmaması nedeniyle insanlar bölgeyi ziyaret edemiyor. Ama Haydarpaşa Kitap Fuarı yazın yapılıyor. Haydarpasar Durağı’na çok merkezi konumu nedeniyle otobüs, minibüs, metro ve vapur ile ulaşabilirsiniz.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova denilince aklımıza Türkiye mega kentleriyle rekabet etmeye başlayan, turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda …

Leave a Reply

Your email address will not be published.