Genlerin Uzun Yaşam Üzerindeki Etkisi Nedir?

2013 yılında Google’ın kurucu ortak ve CEO Larry Page, can sıkıcı ölüm bulmacasını çözmeye adanmış yeni bir Alfabe biriminin kurulduğunu duyurdu. O zamandan beri, Calico (California Life Company’nin kısaltması) olarak bilinen milyar dolarlık uzun ömürlü laboratuvar, bir gün ölümü yenme umuduyla yaşlanmanın temel biyolojisini parçalamaya çalışıyor.

Aşırı gizli araştırma girişimi, Silikon Vadisi laboratuvarında gerçekte ne yaptığı hakkında birkaç ayrıntı yayınladı, ancak ipuçları var. Şirketin ilk çalışanlarından biri, 20 yıl önce DNA’sındaki tek bir harfi çevirerek bir laboratuvar yuvarlak solucanının ömrünü iki katına çıkaran bir UC San Francisco araştırmacısı olan ünlü genetikçi Cynthia Kenyon’du.

UCSF Medikal Tıp Merkezi
UCSF Medikal Tıp Merkezi

Calico’ya katıldıktan kısa bir süre sonra Kenyon, Graham Ruby adında bir UCSF biyoinformatik postdocunu işe aldı. Solucan genetiğini araştırmak ya da şirketin uzun ömürlü çıplak köstebek fareleri kolonisini incelemek istemiyordu. Önce çok daha geniş bir soru sormak istedi: Bir insanın ne kadar yaşayacağını belirlemede genler ne kadar büyük bir rol oynuyor? Diğer bilim adamları daha önce bu soruyu sormaya çalışmışlardı, ancak çelişkili sonuçlar vardı. İşleri temizlemek için çok, çok daha fazla veri elde etmek gerekir. Böylece Calico, dünyanın en büyük aile geçmişi veri tabanına gitti: tüketici genetiği ve soy bilimi şirketi Ancestry.

2015 yılında şirketler, insan ömrünün kalıtsallığını araştırmak için bir araştırma ortaklığı imzaladılar ve Ruby, Ancestry’nin geniş aile ağaçları ormanını eleme sorumluluğunu üstlendi. 1800’e kadar Avrupa ve Amerika’da yaşayıp ölen 400 milyondan fazla insanın soyağacını analiz ederek bulduğu şey, uzun ömürlülüğün ailelerde sürme eğiliminde olmasına rağmen, DNA’nızın ne kadar uzun yaşayacağınız üzerinde önceden düşünülenden çok daha az etkisi olduğuydu. Salı günü dergide yayınlanan sonuçlar GenetikTemmuz ayında sessizce sona eren ve şartları gizli kalan işbirliğinden kamuya açıklanan ilk araştırmadır.

DNA ve Genetik
DNA ve Genetik

Ruby, “Bu kohort için insan ömrünün gerçek kalıtsallığı muhtemelen yüzde yediden fazla değil” diyor. Yaşam süresindeki varyasyonları ne kadar genin açıkladığına ilişkin önceki tahminler, yüzde 15 ila 30 arasında değişiyordu. Peki Ruby, önceki çalışmaların gözden kaçırdığı neyi ortaya çıkardı? Sevdalı insanlar, “zıt kutupların birbirini çeker” şeklindeki eski özdeyişi ne sıklıkla karşı çıkarlar.

Görünen o ki, her nesil boyunca, insanların benzer yaşam sürelerine sahip eşleri seçme olasılıkları rastgele şansın tahmin ettiğinden çok daha fazladır. “Assortative çiftleşme” olarak adlandırılan fenomen, genetik, sosyokültürel özellikler veya her ikisine de dayanabilir.

Genetik Çeşitlilik
DNA ve Yaşam

Örneğin, aynı zamanda kıvırcık saçlı bir eş seçebilirsiniz ve kıvırcık saç özelliği bir şekilde uzun ömürlerle ilişkilendirilirse, bu, çocuklarınıza aktarılan ömür boyu kalıtsallık tahminlerini şişirir. Zenginlik, eğitim ve iyi sağlık hizmetlerine erişim gibi genetik olmayan özellikler için de aynı şey. İnsanlar, her ikisi de daha uzun, daha sağlıklı yaşamlarla ilişkili olan, aynı gelir diliminde, aynı terminal derecesine sahip ortaklar seçme eğilimindedir.

Genetik veya ortak bir aile ortamından başka bir şeyin iş başında olabileceğine dair ilk ipucu, Ruby kayınvalide akrabalarına bakmaya çalıştığında geldi. Analizi 400 milyon bireyden oluşan bir dizi aile ağacıyla başladı. Veriler, abone tarafından oluşturulan kamu bilgilerine dayalı olarak Ancestry’deki soybilimciler ve bilgisayar bilimcileri tarafından temizlenmiş, kimliksizleştirilmiş ve bir araya getirilmişti. Kalıtımın temel yasalarını kullanarak -herkes DNA’sının yarısını bir ebeveynden yarısını diğerinden miras alır, nesiller boyunca tekrar eder- Ruby’nin ekibi iki insanın ne kadar ilişkili olduğuna ve ne kadar uzun yaşadıklarına baktı. Ebeveyn-çocuk çiftlerini, kardeş çiftlerini, çeşitli kuzenleri vb. araştırdılar. Orada çok şaşırtıcı bir şey çıkmadı.

About Gezgin Yazar

Check Also

Kasko Çeşitleri

Kasko Nedir? Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Sorgulama

Araç kasko sigortası, arıcınızın olası kaza veya kaza gibi durumlarda oluşabilecek maddi hasarları karşılayan ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published.