Gelibolu Savaşı ve Anzak Koyu

Çanakkale Boğazı‘nın kıyısında bulunan Brighton Plajı, yakın çevresinde öne çıkan hiçbir kara özelliği olmayan mütevazı bir plajdır. Basitçe söylemek gerekirse, okyanus suyundan iç kesimlere uzanan araziye kadar ‘düzdür’.

Askeri bir bakış açısından, Brighton sahili, kara kuvvetlerini nakliye gemilerinden bir düşman kuvvetinin düşman topraklarına taşımak için mükemmel olan stratejik bir amfibi çıkarma gerçekleştirmek için ders kitabı yeri olacaktır.

Düz arazi, birliklerin çevreleyen yüksek zemindeki düşman mevzilerinden gelen rahatsız edici ateş endişesi olmadan, çıkarma gemilerinden hızla inmelerine izin verecek ve bölgeyi işgallerinin geri kalanını sahnelemek için güçlü bir dayanak oluşturacaktır.

Gelibolu Anzak Koyu
Gelibolu Anzak Koyu

Gelibolu’nun Tarihi

25 Nisan 1915’in şafağında, Birleşik Krallık, Fransa, Hindistan, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen müttefik askerlerden oluşan bir kuvvet, Gelibolu’yu ele geçirmek nihai hedefi ile Brighton’a saldıracağından, Brighton Sahili’nin kaderi böyleydi. Yarımada ve Konstantinopolis’in Osmanlı Başkenti, Almanya’nın ana Müttefikinin Doğu’ya çekilmesiyle sonuçlandı ve Karadeniz’i Müttefik Donanmalarına açtı.

Ancak durum böyle olmayacaktı. Kötü komuta ve iletişim kombinasyonu, birliklerin Brighton’ın kuzeyindeki yanlış sahile inmesine neden oldu.

Zorlu arazi ve formda esnek bir düşman Osmanlı Ordusu kanlı bir açmaz çatışmasıyla sonuçlandı ve ancak Müttefik kuvvetler sekiz ay sonra gizli bir tahliye yaptığında sona erdi.

Gelibolu ve Anzak
Gelibolu ve Anzak

 Gelibolu ve Anzak

25NS Nisan ayı hem Avustralya hem de Yeni Zelanda’da ANZAC Günü olarak bilinen resmi tatildir. Gün, Avrupa’daki Ateşkes Günü ve ABD’deki Gaziler Günü ile hemen hemen aynı olan, tüm askeri katkılarda hizmet personelinin eylemlerinin tanındığı iki ülkede düzenlenen şafak hizmeti anma törenleriyle vurgulanıyor.

Türkiye’deki Gelibolu savaş alanlarına katılmanın Avustralyalı ve Yeni Zelandalı turistler arasında, özellikle de yıllık Şafak Ayini ve orada düzenlenen törenleri takiben oldukça popüler olması, nedensiz değil, çoğu zaman 20.000’den fazla insanı çekiyor.

Savaş alanları, anıtlar ve mezarlıklar İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarları Komisyonu ve Türk Hükümeti tarafından iyi bir şekilde korunmaktadır. Türkiye’de yürütülen ve çatışmanın her iki tarafından ayrıntılı hesaplar ve bilgiler veren bilgilendirici rehberler sağlayan ve bölgedeki her sitenin önemine işaret eden birçok tur vardır.

Gelibolu Anıtı
Gelibolu Anıtı

Türk 57NS Alay anma ya da binlerce mezar taşındaki yaşı ve yazıları okuduktan kısa bir süre sonra, burada yapılan fedakarlıkların gerçekliği ortaya çıkıyor. Mezarlar gençlere ait…

Gelibolu’daki ANZAC bölgesinin güzel yanı, savaşı yüceltmek için var olması değil, savaşın o karanlık zamanlarında burada en çok parıldayan ilham verici özellikleri kabul etmesidir.

Bu önemli miraslardan biri, Türkler ile her zaman kollarını açarak karşıladıkları Avustralyalı ve Kivili misafirleri arasındaki karşılıklı saygıdır. Bir zamanlar düşman, şimdi kardeşten başka bir şey değil. Kemal Atatürk’ün bir konuşmasında çok güzel özetlediği bir hareket. 1934’te Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Gelibolu’ya ilk ziyaretçiler:

“Kanlarını döken ve hayatlarını kaybeden kahramanlar!

Şimdi dost bir ülkenin toprağında yatıyorsun. Bu nedenle huzur içinde yatın.

Bizim bu memlekette yan yana yattıkları Johnniler ve Mehmetler arasında bizim için hiçbir fark yok.

Uzak ülkelerden oğullarını gönderen anneler, sil gözyaşlarını; Oğullarınız şimdi bağrımıza uzanıyor ve huzur içindeler.

Bu topraklarda canlarını verdikten sonra bizim de evlatlarımız oldular.”

Gelibolu son derece hareketli bir yer. En önemli mirası, şimdi eski düşmanlar arasında paylaşılan birliğin gücünü vurgulamasıdır.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova Hakkında Bilgiler

Yalova denilince aklımıza Türkiye mega kentleriyle rekabet etmeye başlayan, turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda …

Leave a Reply

Your email address will not be published.