Filipinler’de Yapılacak En İyi Şeyler

Tropik bir cennetin ders kitabı tanımlarıyla dolup taşan Filipinler, şımartıyor ve hayrete düşürüyor. Yine de aralarından seçim yapabileceğiniz 7.000’den fazla ada ile Filipinler’de yapılacak en iyi şeyleri bulmak biraz bunaltıcı olabilir.

Dost canlısı yerel halk ve ilginç geleneklerle dolu bu büyüleyici ülke, Luzon, Visayas ve Mindanao olmak üzere üç ana ada grubuna ayrılmıştır. Sakin dağ manzaralarından hareketli şehirlere ve Arnavut kaldırımlı kolonyal sokaklara ve turkuaz lagünlere bakan uykulu köylere kadar uzanan Filipinler, bir kâşifin hayalidir.

Maceranıza nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Başlamanıza yardımcı olması için Filipinler’de yapılacak en iyi şeyler listemize göz atın.

Cebu Şehrinin Tarihi

Bu modern zaman limanı, adaların sömürge geçmişinin hikayeleriyle dolu. Cebu Miras Anıtı’na giderek şehrin tarihine yolculuğunuza başlayın. Yapı, geçmişin hikayeleriyle dolu kiliselerin, haçların ve önemli tarihi şahsiyetlerin bir karışımıdır. Her büyüleyici ayrıntının dökümünü vermenize yardımcı olması için yerel bir rehber tutmanızı öneririz. Ardından, Basílica del Santo Niño (Kutsal Çocuk Bazilikası), la Cruz de Magallanes (Magellan’ın haçı) ve Fuerte de San Pedro (Aziz Peter kalesi) gibi İspanyol işgalinin anıtlarını gezin.

Filipin Cebu Adası
Filipin Cebu Şehri’nin Tarihi

Ardından, Colon caddesine yürüyerek turunuzu ilerletin. İlk bakışta bu sokak biraz sıkıcı görünebilir; ancak, sokak satıcıları ve karides ezmesi ve tempura balık topları ile mango gibi ikramlar sunan yiyecek tezgahlarıyla dolup taşıyor. Maceracı mı hissediyorsun? Bu bölge aynı zamanda sert haşlanmış ördek yumurtası Balut’u da satıyor; yumurta döllenir ve pişirilmeden önce yaklaşık 16-20 gün bırakılır. Tamam, kulağa iştah açıcı gelmeyebilir- yine de yerliler onlar için çıldırıyor.

Nacpan Plajı’nın Enfes Lezzetleri

Nacpan Plajı’na bir gezi kaçırılmaz; hatta bazıları dünyanın en güzel plajı olduğunu iddia ediyor. Tamam, bu büyüleyici sahil şeridinde bronzlaşmak için bir gün Filipinler’de yapılacak en iyi şeylerden biridir, ancak aynı zamanda olağanüstü gastronomisiyle de ünlüdür. Kıyı boyunca sıralanan birçok ünlü restorandan birinde kendinizi şımartmadan önce bu canlı cennetin tadını çıkarın.

Filipin Nacpan Plajı
Filipin Nacpan Plajı

Batad’ın Güzelliği

Batad’ın tepeler arasında uzanan parlak yeşil pirinç tarlaları mutlaka görülmeli. Hatta olağanüstü güzelliği, bu bölgeyi 1995 yılında Dünya Miras Listesi’ne alan UNESCO’nun dikkatini çekmeye yetti. En iyi seyir noktalarına ulaşmak başlı başına bir deneyimdir; Varmanın tek yollarından biri, Banaue kasabasından nefis bir kitsch jeepney’e binmek. Geldiğinizde, 2000 yılı aşkın bir süredir nispeten değişmeden kalan bu manzaraya hayran olmak için geleneksel evlerle dolu katmanlı pirinç tarlalarına bakın.

Filipin Batad Gezisi
Filipin Batad Gezisi

Bohol’un Çikolata Tepeleri

Carmen kasabasından görünen Bohol’un 1.200 çikolata tepesi gerçekten tuhaf. 18 mil karelik bir alanı kaplayan normalde yeşil tepeler yaz boyunca kurur ve devasa köstebek yuvası gibi görünen şeylere dönüşerek tepelere adını verir. Ortalama bir başarı olmasa da en iyi seyir noktası için Carmen kasabası seyir terasının 214 basamağını tırmanmanızı öneririz.

Filipin Bohol Çikolata Tepesi
Filipin Bohol Çikolata Tepesi

Hibok-Hibok Yanardağı

Çikolata tepeleri, tepelik maceralara iştahınızı kabarttıysa, Hibok-Hibok’un yamaçlarında bir yürüyüşle bir adım daha ileri gidin. Ancak dikkatli olun, bu yanardağ hala aktif. Ateş Çemberi’nin bir parçasını oluşturan bu doğa harikası altı kaplıcaya ve büyük göllere sahiptir. Kuru havalarda yanardağa tırmanmak mümkündür, ancak bu üç ila dört saatlik zorlu bir kaya tırmanışıdır. Bu nedenle nispeten iyi durumda olmanız gerekir. Yine de kendinizi göreve hazır hissediyorsanız, çevredeki adaların muhteşem manzarası, zahmete değmez.

Bu önemli noktalar, bu ilgi çekici adaların sunduğu birçok harikadan sadece birkaçı. Bu büyüleyici ülkenin harikalarını keşfetmek için maceranızı ayırtın.

About Gezgin Yazar

Check Also

Indore'da Lüks Villalar

Indore’da Lüks Bir Tatil İçin Muhteşem Villalar

Antik anıtlar, tarih, anıtlar, mezarlar ve tekstil ürünleriyle ve evet, yiyecekleri ve bilezikleriyle tanınan bu …

Leave a Reply

Your email address will not be published.