Ege Kıyısında Bir Gezi

Ege Denizi’nin Türk ve Yunan yakasında iki iyi korunmuş sırrı: Alaçatı’da bohem bir inziva ve denizin ufukta uzandığı Sakız Adası’nda bir doğa kaçamağı.

Alaçatı Ege kıyısında Çeşme Yarımadası’nda yer almaktadır. Cazibesi dolambaçlı sokaklarında, turkuaz denizin önünde parıldayan beyaz evlerinde yatar. Akdeniz havası Yunanistan’ı andırıyor, bu pek de şaşırtıcı değil.

20. yüzyılın başına kadar Alaçatı’nın 13.000 sakininin 10.000’i Yunanlıydı (1923’te Yunanistan ile Türkiye arasındaki nüfus mübadelesi sırasında Yunan Adalarına, yolun karşısına geçtiler). Arnavut kaldırımlı sokaklarını, pastel kapılı, begonvilli ve lavantalı evlerini seviyoruz.

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Sakız Adası

Köy, uzun süredir büyüyen asma ve zeytin ağaçlarıyla yaşıyor ve şimdi İstanbullular için modaya uygun ve sıkı korunan bir sığınak. Burada rüzgar sörfü Dünya Kupası sırasında sporcular her yaz Ege Denizi’ndeki rüzgarlar için yarışırlar.

Genç İstanbullular, hafta sonu yarışlarının ardından kalmaya karar vererek şirin oteller, sanat galerileri veya restoranlar açtılar. Evlerin kireç duvarlarında mavi panjurlar kapandı. Hâlâ uykulu sokaklarda dolaşın, sadece birkaç sokak kedisiyle tanışın.

Terasta bir kahve ve köyün yavaşça uyanışını izleyin: camiye dönüştürülmüş eski Ortodoks kilisesinin önünde, yeni yakalanmış balıklar için bir müzayede, hala kıpır kıpır. Daha uzaklarda, güzel sırlı porselen tabakların asıldığı antikacılar kapılarını açıyor. Sahilde bir gezinti.

Ege'de Gezilecek Yerler
Ege Gezisi

Öğle yemeği, büyük bir avluda, hoş kokulu incir ağacının altında büyük bir ahşap masanın etrafında oturmuş. Kızarmış enginarların, nane ile doldurulmuş kabak çiçeklerinin, komşu pazar bahçıvanlarından sebzelerle yapılan taze incirlerin ve çevredeki kırsaldan toplanan aromatik bitkilerin ve evde olma hissinin tadını çıkarın. Havuz başında biraz kestirdikten sonra öğleden sonra sahile geri dönüyoruz.

Ege Sahili’ndeki seyahatinizin ertesi günü, feribotla ancak birkaç deniz mili sonra, Yunan topraklarına, Yunanistan’ın anti-adası olan Sakız Adası’na iniyoruz. Köyleri beyaz veya mavi değil, altın taştan yapılmıştır. Bu bir ekoturizm cennetidir: ada geleneksel mastiha kültürüne göre turizmden daha az yaşar – tedavi edici özellikleri nedeniyle gözyaşlarıyla hasat edilen reçine; her yerde yerel ürünler sergileniyor.

About Gezgin Yazar

Check Also

Ölüdeniz'de Gezilmesi Gereken Yerler

Ölüdeniz’de Gezilmesi Gereken Yerler

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Özellikle yaz aylarında milyonlarca turist muhteşem bir tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published.