Çıralı’ya Hoş Geldiniz

Güney Batı Türkiye turumda bir sonraki varış noktam, küçük sahil beldesiydi. Çıralı Kemer’le yaşadığım hayal kırıklığının ardından beklentilerim yüksekti. Ancak bir günlük keşiften sonra Çıralı ve çevredeki bölgelerde, bu küçük, bozulmamış destinasyona umutsuzca aşık olduğuma karar verdim.

Çıralı Hakkında

Çıralı’nın köyde bir ana caddesi var, ATM makinesi yok, yerel ulaşım ağı yok ve tatil beldesi hiç hava almıyor. Rustik, sade, basit ve ne görüyorsanız onu alırsınız. Farklı bir kişiliği korurken ve dışarıdan yabancıları ağırlarken huzurlu ve sakin bir sahil beldesi.

çıralı manzara

Çıralı’ya Nasıl Gidilir?

Çıralı’ya gitmek için Antalya sahil yolunda yerel dolmuş otobüsünden indim ve sürücü güzel körfeze giden dolambaçlı dağ yolundan aşağı inmeden önce Çıralı taksi otobüsünün dolmasını bekledim. Bol nar ağaçlarıyla bezeli dağ yolu, sonunda köyün birkaç dükkân, restoran ve seyyar satıcının bulunduğu, zahmet ya da stres kelimesinin anlamını bilmeyen ana caddesine varıyor.

Köyün içinden yürümeye devam edin ve komşu tatil beldesi Olympos ile paylaşılan huzurlu ve sakin plaja ulaşırsınız.

Yerel ulaşım, köyün ve çevredeki dağlık alanların kolayca keşfedilmesini sağlayan bisikletler şeklindedir. Kiralanabilirler ancak konaklama yerlerinin çoğu, tesislerin bir parçası olarak bunları ücretsiz kullanmanıza izin verecektir.

Çıralı Otelleri

Çıralı’da iki modern otel var, ancak trend geleneksel Türk pansiyonları ve ucuz olan kamp alanları ve bütçeyle seyahat eden herkes için ideal bir seçim. Çıralı, hareketli bir gece hayatı arayan gençleri cezbeden Olimpos köyünde kalmak istemeyen çiftler ve aileler için de bir alternatif.

çıralı manzarası

Çıralı Gezilecek Yerler

Çıralı, gidilecek sakin ve huzurlu bir yer ama tenha konumuna rağmen hala yapılacak çok şey var. Sahil boyunca yarım saatlik bir yürüyüşle ve geceleri dağların yükseklerinde bulunan Yanartaş’ın yanan taşlarına gidilerek Olympos antik kalıntılarına ulaşılabilir.

Çevreyi keşfetmek için Antalya otoyoluna geri dönün ve Phaselis’e, Tahtalı Dağı teleferiğine veya St Nicholas kilisesini ve Myra’nın antik kalıntılarını bulabileceğiniz Demre kasabasına giden bir otobüse binin.

Sezon dışı geldiğimi ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalarının geçtiğini öğrendiğimde hayal kırıklığına uğradım, ancak Temmuz-Eylül ayları arasında oradaysanız, Kaplumbağa izleme noktasına katılın.

Kitle turizmine uygun olmayan eşsiz bir tatil yeri arıyorsanız, Çıralı harika bir seçim olacaktır. Dostça bir havası var, bozulmamış ve en iyi şekilde Türkiye’nin hatıralarına sıkıca yerleşmiş ilginç bir köy.

About Gezgin Yazar

Check Also

likya mezarları

Tlos Harabeleri ve Likya Mezarları : Kanatlı Atın Evi, Pegasus

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetme tutkusuyla, kendimi her zaman en eski kalıntılar hakkında bilgili olarak görmüşümdür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir