Bursa Hakkında Bilgiler

Bursa, şehirlerinin, mahallelerinin ve anıtlarının kentsel güzelliği, yeşil doğasının ve ormanlarının estetik cazibesi ve tarihi eserlerinin kültürel mirası nedeniyle dikkat çeken Türk şehirlerinden biridir. Medeniyetler için tarihsel referans. Şehir, siyasi başkent Ankara ile ekonomik başkent İstanbul arasında önemli bir stratejik konumda yer almaktadır.

Bursa’nın Konumu

Bursa şehri, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alır ve Ankara ve İstanbul şehirleri arasındadır. İstanbul’u Marmara Denizi ile ayıran, kuzeyde Marmara Denizi’ne bakan ve kuzeyde Marmara Denizi’ne bakan çok önemli bir konumda yer almaktadır. Güneyde, Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri ve Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri olan ünlü Ulu Dağ Dağı’nın yanında.

Bursa'nın Konumu
Bursa’nın Konumu

Bursa-İstanbul Arası Ne Kadar?

İstanbul’dan Bursa’ya karayolu ile uzaklığı Google Maps’e göre yaklaşık yüz elli üç kilometredir. Özel araç, taksi, halk otobüsü ve vapur olmak üzere dört farklı şekilde ulaşılabilir.

Bursa, İstanbul’a özel araçla iki saattir. İstanbul’a feribotla iki saat ve İstanbul’a tekneyle iki saat uzaklıktadır.

Bursa’da Hava Durumu

Bursa’da hava çoğu zaman soğuk olma eğilimindedir. Bu nedenle yaz ve kış aylarında Bursa’da sıcaklık hakkında bu yazıda bahsedeceğiz.

Yaz Aylarında Bursa

Bursa’da sıcaklığın otuz derece civarında kabul edilebilir seviyelerde olması, yazın nem oranının normal seviyeleri aşmaması, yazın güzel hava ve uygun iklim arayanların ilgi odağı haline geliyor.

Bursa Uludağ
Bursa Uludağ

Kış Mevsiminde Bursa

Bursa’da kışın sıcaklık soğuktur, kışın ortalama sıcaklık on santigrat derecedir ve Bursa’da kış ayları en yağışlı aylar arasındadır. Ancak Bursa’da kışın sıcaklık, yağmuru kara çevirecek kadar soğuktur. Bu da Uludağ Dağı’nı kış sporları meraklıları için uygun bir yer haline getiriyor.

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa şehri, içindeki turistik yerlerin bolluğu ile karakterizedir. Bursa’da turizm, şelaleler, göller, ormanlar ve yüksek dağlar gibi birçok önemli doğal yer nedeniyle gelişiyor. Tarihi eserlerinin kültürel mirası, Bursa’yı Türkiye’nin en güzel turistik yerlerinden biri haline getirdi.

Bursa'da yaşamanın avantajları
Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa Plajları

Bursa Plajları
Bursa Plajları

En güzel zamanları geçirmek ve büyüleyici doğal güzelliğin tadını çıkarmak için birçok lüks plaj, denizde yüzmenin tadını çıkarabileceğiniz Bursa’yı karakterize eden şeydir. Ayrıca Bursa’nın plajları yüzme, sörf gibi su sporları yapmak için de uygun yerlerdir. Bursa’nın Marmara Denizi kıyısında, İstanbul’un karşısında uzanıyor olması, Bursa’nın muhteşem manzaralara sahip ve en önemli plajlarından biri olan plajlarına ek olarak, Bursa’nın kuzeyindeki Mudanya bölgesinde, Marmara Denizi kıyısında yer almaktadır. Batıda Kargabi, güneyde Osman Gazi, kuzeyde ise Gemlik körfezi ile çevrili önemli turistik bölgelerden biridir.

Bursa Alışveriş Merkezleri

Bursa, içinde pek çok pazarı barındıran şehirlerden biridir ve geçmişin, ardışık uygarlıkların lezzetini koruyan antik pazarlar ile Bursa’da alışveriş yapmak zevklidir. En önemli pazarlar arasında beş yüz yılı aşkın süredir Bursa’daki Kapalı Çarşı yer almaktadır. Bursa Kapalı Çarşı, Bursa’nın en ünlü pazarıdır.

Bursa Alışveriş Merkezleri
Bursa Alışveriş Merkezleri

Modern pazarlar arasında, ana cadde üzerinde yer alan bir alışveriş merkezinin en uzun cephesi olması nedeniyle çekici tasarımı ve seçkin konumu ile öne çıkan Bursa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Korupark Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Carrefour Bursa merkezi, seçkin sanatsal tasarımı ve Bursa’nın en prestijli bölgesi Nilüfer’deki konumu ile öne çıkıyor ve en yenilerinden biri olan Marka Alışveriş merkezi var. Üst düzey Bursa alışveriş merkezleri ve benzersiz bir deneyim. Bir alışveriş kompleksi ve üç konut ve ofis kulesini içerir ve Bursa’nın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan ve mühendislik tasarımı ile öne çıkan Zafer Plaza komplekside yer almaktadır.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova'da Gezilecek En Güzel Yerler

Yalova’da Gezilecek En Güzel Yerler

Marmara bölgesinin küçük ve sevimli turistik şehri Yalova, ziyaretçilerini yaz ve kış mevsimlerinde etkilemeye devam …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *