Bursa’da Yaşamak

Bursa’da yaşamak, ev almak, üniversitede okumak veya bir zeytin bahçesi almak çoğu kişinin hayalidir. Bursa, Türkiye’nin ve Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehridir. Ayrıca Bursa, 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya’da 28. Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır. Bursa hem sanayisi ile hem de doğası ile Türkiye’nin gözde illerindendir.

Bursa’da Yaşamanın ve İkamet Etmenin Avantajları

Bursa'da yaşamanın avantajları
Bursa’da Yaşam

Bursa şehri Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir ve Marmara Denizi’nin karşı ucunda İstanbul’un yakınında yer almaktadır. Büyüleyici manzaralara sahiptir ve onu kıyı ve dağlık bir coğrafi ortam haline getiren ünlü bir dağa sahiptir. Bursa’da yaşam, kolaylık, çalışma alanlarının mevcudiyeti ve çeşitli konut türleri ile karakterize edilir. Aynı zamanda birçok turistik cazibe merkezine ve birçok arkeolojik alana sahiptir. Bunların hepsi ve diğerleri insanların Bursa’da yaşamak istediği şehirlerden olduğunu gösterir.

Bursa’nın En İyi Yerleşim Alanları

1. Mudanya

Mudanya, Bursa’nın kuzeyinde Marmara Denizi’nde yer alır ve kentin önemli turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Yüzölçümü yaklaşık 346 m2, nüfusu yaklaşık seksen üç bin kişi olup, bir belde, otuz altı köy ve sekiz mahalleden oluşmaktadır. Marmara Denizi bölgesinin ılıman iklimine sahiptir ve Bursa şehir merkezine yaklaşık otuz kilometre uzaklıktadır.

Bursa Mudanya
Mudanya

Bölge sakinleri için zeytin yetiştiriciliği ana gelir kaynağıdır ve sebze, meyve, tahıl gibi diğer mahsuller ve ayçiçeği ve diğerleri gibi sanayide kullanılan mahsuller yetiştirilir. Bölgede son dönemde azalmakta olan balıkçılık da yaygınlaşmakta ve bölgedeki iş hacminin en büyük bölümünü ithalat ve ihracat oluşturmaktadır.

Öte yandan ilçede, bir kısmı Osmanlı döneminden, bir kısmı da bu devirden öncesine uzanan kiliseler, camiler, hamamlar, çarşılar ve eski mahalleler dahil olmak üzere birçok simge yapı, anıt ve eski tarihi mahalle bulunmaktadır. Bölge, uzun bir tarihle harmanlanmış muhteşem doğası nedeniyle genellikle kentin önemli turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilir ve tatil için kullanılan çok sayıda dağ evi ve yazlık ev vardır.

2. Nilüfer

Nilüfer Bursa’nın üçüncü büyük alanı olup, inşaat alanında büyük bir gelişmeye tanık olmaktadır. Gayrimenkul geliştirme Türkiye’de son dönemde Bursa’nın en kalabalık bölgesi haline geldi. Nilüfer semti, adını Bursa’yı açan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti yapan ikinci Osmanlı Padişahı Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun’dan almıştır.

Bursa Nilüfer
Nilüfer

Güzel bir ılıman iklime sahip olan ilçe, altmış dört mahalleden oluşmakta ve Bursa’nın en önemli sanayi bölgeleri kendi sınırları içinde yer aldığından sanayi, tarım ve hayvan zenginliği ile ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca bölge, otomobil için Renault fabrikaları, elektrikli ev aletleri için Bosch fabrikaları, Sivash, Besach, Velament, Paşa, Kemsat ve diğer büyük sanayi kuruluşları gibi Bursa ve ülke düzeyindeki en büyük sanayi kuruluşlarını ve şirketlerini barındırıyor. Ayrıca ekin ve hayvancılığın çok olması nedeniyle önemli tarım ve hayvan zenginliğine sahiptir.

İlçede çok sayıda yeşil alan ve içine yayılmış iki yüz elliden fazla park bulabilirsiniz ve müzik festivali, tiyatro oyunları, şiir gibi birçok etkinlik, kutlama, festival, yarışma ve sergi düzenlenmektedir. Resim, şarkı yarışmaları vb. birçok büyük alışveriş merkezi ve birçok modern gayrimenkul projesi bölgede yayılmıştır.

3. Gemlik

Gemlik bölgesi, yaklaşık dört yüz m2’lik bir alanı ve yaklaşık yüz bin kişilik nüfusu ile Bursa’nın en güzel bölgelerinden biridir. Gemlik, güzelliği ve huzuru ile karakterize edilir ve en çok bulunduğu bölgedir. Tam refah unsurlarının mevcudiyeti ve içerdiği çeşitli hizmetler nedeniyle birçok kişinin arzu ettiği lüks konut kompleksleri bulunur.

Bursa Gemlik
Gemlik

Bölge aynı zamanda birçok turizm beldesi ile ünlüdür ve bölgenin bir bölümünde faaliyetlerini sürdüren tekstil, mermer, makine, araba, çelik ve diğer birçok şirket üreten farklı kurumlar için birçok fabrika bulunmaktadır.

4. Osman Gazi

Bursa şehir merkezinde Uludağ’ın eteklerinde yer alan Osman Gazi, şehrin nüfus bakımından en büyük banliyösüdür ve adını Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’den almıştır. Yüzölçümü bin yüz kilometrekareyi aşan ilçe, deniz seviyesinden yaklaşık yüz elli metre yüksekliktedir ve Marmara Denizi bölgesinin ılıman iklimi ile karakterizedir.

Bursa Osmangazi
Osman Gazi

Bölgede birçok sanayi kuruluşu bulunmakta olup, çeşitli mahsullerin yetiştirildiği verimli topraklara sahip olan bölgede, sergiler, tiyatrolar, müzeler, balo salonları, konferanslar ve ünlü alışveriş merkezlerinin yanı sıra birçok okul ve Uludağ Üniversitesi’ne bağlı bazı kolejler bulunmaktadır.

Osmanlı döneminden kalma çok sayıda cami, kule, saat, hücre, çarşı, köprü ve eski evlerin bulunduğu semt aynı zamanda Bursa’nın önemli turistik bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bursa’da Yaşamanın Maliyeti

Bursa'da yaşam
Bursa’da Yaşam

Bursa’da yaşamak, özellikle gelişmişlik ve şehirleşme açısından getirdikleri özelliklere sahip dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, yüksek maliyetin bir parçası olmadığı için çoğu Türk şehri ve eyaleti gibi ortalama bir maliyettir. Asgari ücret, insanın insana yakışır, orta maliyetli bir yaşam ihtiyacını karşılar ve bu konu her kişinin maddi imkânları ve yaşam ihtiyaçları ile ilgilidir. Bursa’da yaşamanın maliyeti, temel gıda maddeleri, toplu taşıma ve aylık apartman kiraları, eğitim masrafları, ayrıca restoran, kulüp ve diğer etkinliklerin masraflarını içerir.

About Gezgin Yazar

Check Also

Yalova'da Gezilecek En Güzel Yerler

Yalova’da Gezilecek En Güzel Yerler

Marmara bölgesinin küçük ve sevimli turistik şehri Yalova, ziyaretçilerini yaz ve kış mevsimlerinde etkilemeye devam …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *