Bodrum’da Yaşamak ve Yatırım Yapmak

Bodrum, Türkiye’nin en önemli kıyı turizm alanlarından biri olup, kentsel ve yatırım hareketliliğinin tadını çıkarabileceğiniz en önemli şehirlerden biridir. Konumu nedeniyle, güzelliğini incelemek veya tadını çıkarmak için birçok turistin ve ziyaretçinin hoşuna gitti. Özellikleri, kentin küresel turizm haritasına yerleştirilmesinde başrolü oynuyor ve Bodrum, Herodot da dahil olmak üzere birçok ünlü filozof ve aydının şehridir.

Bodrum'da Yaşam ve Yatırım
Bodrum’da Yaşam ve Yatırım

Bodrum’da yaşamak kadar yatırım yapmakta oldukça değerlidir. Bodrum’u bu yazımızda birlikte daha detaylı inceleyelim.

Bodrum Nerede?

Türkiye’nin batısındaki Bodrum şehri, Ege Denizi kıyısında yer alır ve özellikle Türkiye’nin güneybatısındaki farklı bir konuma sahiptir, bu da onu birçok yoldan erişilebilir kılar ve aynı zamanda Türkiye’nin diğer turistik bölgelerine yakınlığıyla da karakterize edilir.

Bodrum-İstanbul Arası Mesafe

Bodrum, İstanbul’dan yaklaşık yedi ila sekiz saat uzaklıktadır. İstanbul’dan yaklaşık yedi ila sekiz yüz kilometre uzaklıktadır. Bodrum uçakla İstanbul’a bir saat, Bodrum ise trenle İstanbul’a çok uzak. Direkt uçuş olmadığı için yolcular şehirler arası hareket etmemek için araba veya uçakla seyahat etmeyi tercih ediyor.

Bodrum’da Hava Durumu

Bodrum’un havası orta iklim, kışın soğuk, yazın ılık, biraz nemli havalara dahildir, ancak içindeki güneş, simgesel yapıların gölgeleriyle karışarak sihrini sakinlerin ve ziyaretçilerin gözünde yazdırır. Bodrum’un havası Bodrum’da yaşamak için oldukça uygundur.

Yaz Aylarında Bodrum

Yaz iklimi, ortalama 34 santigrat dereceye kadar sıcaklıklarla karakterize edilir, bu nedenle Bodrum’da yaz sıcaklığı en yüksek Ağustos ayındadır.

Bodrum Hava Durumu
Bodrum İklimi

Kışın Bodrum

Bodrum’da kışın sıcaklık ılımlı; Kış, ılıman ve nemli bir iklim ile karakterize edilir, ortalama sıcaklık on beş santigrat derece ve en düşük kış sıcaklığı sıfırın altında dört santigrat derecedir.

Bodrum’un Turistik Yerleri

Bodrum, Musoulos Mabedi veya eski bir Yunan kralı M.Ö. Bodrum Antik Tiyatro’nun yanı sıra dünyanın en güzel turizm özelliklerinden biri olan Bodrum’un limanına ve ünlü kalesine bakan bir tepede yer almaktadır. Bodrum’a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta, Myndos antik kentinin kalıntıları üzerinde yer alan Gümüşlük köyü var.

Bodrum Turistik Mekanlar
Bodrum Turistik Yerler

Bodrum, masmavi suyunun yanı sıra güneş ışığına yansıyan altın rengi kumu ile şehrin en ünlü bölgelerinden biri olan Tafsan Adası Bodrum’u da içermektedir. Turistik şehir Bodrum’un en önemli özelliklerinden biri olan Bodrum’un batısındaki Myndos Kapısı’ndan ve şehrin eski kapı ve surlarından geriye kalan tek kapıdan bahsetmiyorum bile.

Bodrum’daki Plajlar

Türkiye’nin Bodrum’u, Ege Denizi kıyısındaki Camel Plajı da dahil olmak üzere dünyanın en güzel plajlarına sahiptir. Ormanların yeşili ile turkuaz suyun mavisini birleştirir. Deve Plajı, güzel konumu ve temiz plajı ile Gümbet plajına ek olarak Bodrum şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır.

Bodrum Plajları
Bodrum Plajları

Şehir merkezine üç kilometre uzaklıkta, mavi bayrağın dalgalandığı Fink Bodrum plajı var; gerekli çevre standartlarına ulaştığına dair bir referans. Su kayağı gibi bir dizi su sporunun yanı sıra bir spa sunmaktadır. Otuz altı bin metrekare büyüklüğünde bir kulübe, duyusal bir plajın yanı sıra, paraşüt ve oturma, dinlenme ve büyüleyici bir doğanın tadını çıkarma alanları sağlayan bir kulübe sahiptir.

Bodrum Havalimanı

Bodrum, Türkiye’nin güneybatısındaki Bodrum’da bulunan ve Bodrum’un otuz altı kilometre kuzeydoğusundaki Bodrum ve Milas şehirlerine hizmet veren uluslararası bir havalimanı olan Milas-Bodrum Havalimanı’nı içerir ve kafeler ve döviz bozdurma yerleri gibi yolcular için çeşitli hizmetler sunar.

About Gezgin Yazar

Check Also

Ege Kıyısında Gezilecek Yerler

Ege Kıyısında Bir Gezi

Ege Denizi’nin Türk ve Yunan yakasında iki iyi korunmuş sırrı: Alaçatı’da bohem bir inziva ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published.