Antik Myra’nın Kusursuz Harabeleri

Myra’nın tarihi kalıntılarını ziyaret etme hevesim, ilk zamanlarında antik çağın en önemli şehirlerinden biri olduğu için ortaya çıktı. Likya ligi.

Lig, dünyanın dört bir yanındaki antik yıkık şehirler aracılığıyla tarihte ayak izlerini bıraktı. Türkiye’nin güney batı kıyısı ve mümkün olduğunca çoğunu ziyaret etmeye kararlıydım. Bu, turum sırasında Türkiye’nin bu bölgesinde tüm Yunanistan’ın toplamından daha fazla tarihi cazibe merkezi olduğunu keşfettiğimden, aslında düşündüğümden daha zor olduğunu kanıtladı!

Myra Harabeleri Hakkında

Myra’dan pek bir şey beklemiyordum (şimdiki adıyla Demre). Efes’in antik kalıntılarını gördükten sonra, her şeyin eşleşmesi için çok şey gerekiyor. Ancak Myra, Efes’in beşte biri kadar olmasına rağmen hoş bir şekilde şaşırdım. Bunun nedeni muhtemelen Efes ağırlıklı olarak Roma mimarisi ve etkisi sergilerken, Myra hala Likya mirasının izlerini taşımaktadır.

Myra’daki başlıca ilgi çekici yerler, 13000 kişilik büyük tiyatro ve nekropol Likya kaya mezarlarıdır. Kaya mezarlarının etrafında dolaşmanıza izin verilmese de, antik Likya kültürünü ve inançlarını hissedebilirsiniz.

mira harabeleri

Likya mezarları, ölülerin kanatlı bir yaratık tarafından başka bir dünyaya taşınacağına inanıldığından, her zaman tepelerin tepelerine veya kayalıklara yerleştirilirdi.

Yabancı bir kaşif tarafından ilk keşfedildiklerinde, mezarlar parlak kırmızı, yeşil ve sarı renklere boyanmıştı, ancak bugün bu parlak renklerin çok azı görülüyor.

Myra’ya Nasıl Gidilir?

Myra’ya gitmek için otobüse atladım. Kaş ve Demre kasabasında indi. Oradan Myra’nın 3 km yürüyüş olduğunu yazan bir tabela gördüm. Artık 3km biliyorum ve Türkçe versiyonunu da biliyorum!

Öğle güneşinin sıcağında ve kötü yön algımda bunu şansa bırakmak istemedim. O yöne giden yerel otobüsü bulamadım ama bir taksi şoförünü 20 liraya dönüş için takas etmeyi başardım. Harabeler her gün sabah 9’dan akşam 7’ye kadar açık ve giriş sadece 10 Türk Lirası.

Antik harabeleri gezmek hayattaki tutkunuz olmasa da bölgeden geçiyorsanız kesinlikle Myra’yı listenize almanızı tavsiye ederim. Hızlı bir ziyaret arıyorsanız sadece bir saat sürer; aksi takdirde harabeleri evine bir gezi ile birleştirin. Noel BabaSt Nicholas Kilisesi olarak da bilinir.

About Gezgin Yazar

Check Also

likya mezarları

Tlos Harabeleri ve Likya Mezarları : Kanatlı Atın Evi, Pegasus

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetme tutkusuyla, kendimi her zaman en eski kalıntılar hakkında bilgili olarak görmüşümdür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir