Antalya’da Yapılması Gereken 12 Şey

Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi kendine has lezzetleri var, özellikle Antalya gibi ülkenin İstanbul’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci destinasyonu olan bölgelerde. Geniş bir sahil şeridi boyunca uzanan bölge, şehir merkezinin yanı sıra çok sayıda küçük tatil beldesinden oluşuyor, dolayısıyla Antalya’da yapılacak çok şey var.

İlk ziyaretim 2004 yılında oldu ama daha çok tatil temsilcisi olarak işim içindi ve 2010 yılında Kemer’den başlayıp Fethiye’de biten bir aylık bir sahil gezisi için döndüm. Bununla birlikte, daha görecek çok şeyim var ve bir tekrar ziyarete ihtiyaç var.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Kaleiçi Eski Kent ve Hadrian Kapısı

Antalya Kaleiçi

Antalya şehir merkezi moda trendlerinin modern bir merkezi iken, eski kısım dinlendirici bir gün geçirmek için çekici bir yerdir. Hadrian Kapısı’nın tarihi girişi de dahil olmak üzere, Türkçe olarak Kaleiçi olarak adlandırılan eski duvarlı mahallede ayrıca deniz kenarı restoran ve barları, eski Osmanlı tarzı evlerin arasında açık havada yemek yeme, hediyelik eşya dükkanları ve yöredeki çağların yaşamını anlatan mankenleri ile Kaleiçi Müzesi de bulunuyor. geçti. Ayrıca Selçuklu mimarisinin mükemmel bir örneği olan 13. yüzyıldan kalma Yivli Minare Camii’ni görün.

Düden ve Manavgat Şelaleleri

Antalya’nın yaklaşık 12 kilometre kuzeydoğusunda, değerli Düden Şelaleleri yer alır. Yeşillik bol miktarda gölge sunar, bu da burayı sıcak bir günde ziyaret etmek için mükemmel bir yer yapar. Serin, nemli hava gerçek bir ferahlık hissi sağlar. Ne yazık ki, küçük bir giriş ücreti ödemeniz gerekecek, ancak bu, zaman geçirmenin bu kadar keyifli bir yolu için ödenen küçük bir bedel. Daha ötede, bir başka gözde doğa noktası da Manavagat şelaleleridir. En son 2004’te ziyaret etmiştim ama internette incelemeleri okumak bana o zamanki kadar popüler olduğu ve çoğu günlük tur programlarında yer aldığı izlenimini veriyor.

Düden Şelalesi

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır, ancak diğer günlerde açılır ve etkileyici Tanrılar Salonu, 16 antik Roma tanrı ve tanrıçasının evi iken, başka bir odada Perge mezarlığından kurtarılan lahitler sergilenir. Müze Kaleiçi ilçesinin yaklaşık iki kilometre batısında bulunuyor ve ülkenin en iyilerinden biri olarak biliniyor.

Lara Beach Sandland

Antalya’nın ünlü Lara Plajı, dünyanın en büyük kum heykel festivallerinden biri olan Sandland’e ev sahipliği yapıyor. Katılımcılar, sadece kum ve su kullanarak belirli bir temaya dayalı devasa kum heykeller yaratırlar ve bunlar yaz boyunca sahilde kalır. Geçmiş konular mitolojiyi ve belirli ülkeleri içeriyordu.

Tahtalı Dağı

tahtalı dağı

Antalya kıyı şeridine bakan bu otoriter dağ, “denizden göğe” paketini sunuyor. Kısa bir teleferik yolculuğu sizi restoran, kafeterya ve fotoğraf olanaklarının bulunduğu 2365 metre yüksekliğindeki istasyona götürür. Bir yanda kendi içinde muhteşem olan görkemli Toros Dağları’nın fonu var ya da güneşli bir günde açık olan sahil şeridini izleyebilirsiniz. Adrenalin bağımlıları da dönüş teleferik yolculuğuna çıkmak yerine yamaç paraşütü yapmayı tercih edebilir.

Tatil Yeri İçin D400’e Atla

Antalya bölgesinin en sevdiğim yönlerinden biri, tüm tatil yerlerine kolay erişim sağlayan D400 adlı bir ana sahil yoluna sahip olmasıdır. Maceraperest gezginler, 4 günlüğüne bir araba kiralamak ve kozmopolit merkez Alanya’dan başlayıp geleneksel ama modern Kaş kasabasına kadar uzanan daha küçük sahil beldelerini keşfetmek için iyi olacaktır. Şahsen Kemer’i sevmezdim ve kaçırırdım. Aynı şekilde Belek daha çok golf tutkunlarına hitap ediyor ama Apollon tapınağının bulunduğu Side veya köy havası ve atmosferiyle Çıralı gibi yerler ziyaret etmek için bir zevk.

Aspendos ve Termessos

Antalya Aspendos

Bunlar hala ziyaret edilecekler listemde, ancak Antalya’da yapılacak şeyler hakkında hiçbir makale onlarsız tamamlanmış sayılmaz. Aspendos, dünyanın en iyi antik Roma tiyatrolarından birine ev sahipliği yapma ününe sahiptir ve bu günlerde bile güzel akustiği nedeniyle hala konserler için kullanılmaktadır. Antalya Merkez’in kuzeydoğusunda, Güllük milli parkında yer alan Termessos, bir tepe üzerinde konumlanırken, agora, su sarnıçları ve antik tiyatro ile görülmeye değer.

Konyaaltı Plajı

Ben bir plaj aşığı değilim, bu yüzden bu bölgeyi keşfetmedim ama birçok seyahat rehberi ve Antalya’ya tekrar gelen ziyaretçiler için favori bir öneri. Her şey dahil otellerin hakim olduğu, diğeri Lara olan iki ana plajdan biridir. 7 kilometre boyunca uzanan, çevresinde birçok bar, restoran ve mağaza var, bu nedenle burayı aileler için mükemmel bir alan haline getiriyor. Ayrıca yakınlarda, Türkiye’nin en ünlü simge yapılarından bazılarının minyatür replika modellerine sahip Antalya Mini City yer almaktadır.

Antalya Akvaryum

Antalya bölgesine nispeten yeni bir giriş olan bu yeni cazibe, dünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden biri olan ziyaretçilerden şimdiye kadar büyük eleştiriler aldı. Bununla ilgili her şeyi burada kendi resmi web sitesinde okuyun.

Çıralı ve Olimpos: Yanan Alevler ve Kadim Harabeler

Antalya Yanartaş

Çıralı ve Olympos, Antalya’nın eteklerinde, uzun çakıllı bir plajı paylaşan ve Caretta Caretta kaplumbağalarının da yumurtalarını bırakmak için kullandığı iki tatil beldesidir. Bütçe gezginler ve gençler konaklama için Olympos’u tercih ederken, diğerleri Çıralı’ya yöneliyor. Her iki tatil beldesi de plajın yanı sıra ideal bir geceleme gezisi yapar; ormanlık alanda yuvalanmış Olimpos’un tarihi kalıntıları ve Keşfedilecek Yanartaş’ın yanan alevleri var. Bölgeden geçiyorsanız günübirlik olarak da ziyaret edebilirsiniz ancak geceleri 24 saat yanan alevler daha belirgindir.

Antik Phaselis

phaselis antik kent

Yarım bir koyda yer alan, bir çakıllı plaj ve bir kumsalla çevrili bu kalıntılar şirin, şirin ve şehir merkezinden uzakta olsa da Antalya’da en sevdiğim şeylerden biri. MÖ 7. yy’dan kalma eski bir şehir limanıdır ve agora caddesi, dükkanlar ve su kemeri kalıntılarının yanı sıra, çalılıklarla çevrili küçük bir tiyatro ana caddenin gerisindedir. Phaselis, eğlenceli tarih keşfini yüzme ve plaj zamanı ile birleştirdiği için aileler için mükemmeldir.

Likya Yolu’nun Tarihi Yerleri

Antalya’da yapılacaklar için son tavsiye aslında o bölgede başlıyor ama sahil şeridinde daha ileride Fethiye’de bitiyor. Likya Yolu, dünyanın en iyi uzun yürüyüşlerinden biridir ve 320 mil uzunluğundadır. 320 milin tamamını kapsayacak dayanıklılığınız varsa, yürüyüş sizi nefis sahil manzaralarına götürecektir ve buna araba ile gidemeyeceğiniz yerler de dahildir.

likya kaya mezarlıkları

Sıcaklar şiddetli olduğu için yaz aylarında yürüyüş yapmaktan kaçınmak en iyisidir. Ancak, kendinizi daha enerjik hissediyorsanız, rota orta ila zor arasında derecelendirildiği için bisiklet bile sürebilirsiniz. Fethiye’ye doğru gitmek kolaylaşıyor! Likya yolunu kullanma yöntemim sayılmaz çünkü tatil beldesinden tatil yerine otobüs sistemini kullandım, ancak benim gibi trekking hayranı değilseniz ama yine de Antalya’nın tarihi yerlerini görmek istiyorsanız başka bir seçenek. ve Güney-Batı kıyı şeridi.

About Gezgin Yazar

Check Also

Antalya Golf Sahaları

Belek’teki En İyi Golf Otelleri

Türkiye’nin Akdeniz kıyısında yer alan Serik, tatil broşürlerinde nadiren bahsedilir. Ancak Türkiye’nin turizm endüstrisine büyük …

Leave a Reply

Your email address will not be published.