Gezgin Yazar

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezilecek Yerler
  4. »
  5. Alanya’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Alanya’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

admin admin -
38 0

Alanya’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Alanya, Türkiye’nin turizm cennetlerinden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü bu şehirde, her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Alanya’da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yazıda, Alanya’nın en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz.

1. Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, Alanya’nın sembolik yapılarından biridir. Kale, 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından inşa edilmiştir. Kale, deniz manzarası ile muhteşem bir manzaraya sahiptir. Kalenin içinde birçok tarihî eser, hamam, kilise ve sarnıç bulunmaktadır.

1.1. Kızılkule

Kızılkule, Alanya Kalesi’nin en önemli kısımlarından biridir. Kaleye girişte, Kızılkule’yi görebilirsiniz. Kızılkule, 1225 yılında inşa edilmiştir. Kızılkule, denize bakan cephesi kırmızı renkte olduğu için bu isimle anılmaktadır.

1.2. Ehmedek

Ehmedek, Alanya Kalesi’nin en büyük hanıdır. Han, 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Ehmedek, birçok tarihî eseri barındıran bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

2. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Alanya’nın doğal güzelliklerinden biridir. Mağara, 1948 yılında keşfedilmiştir. İçindeki damlataşların güzelliği ile ünlüdür. Mağarayı gezerken, içerideki göl ve sarkıtları görebilirsiniz.

3. Dim Mağarası

Dim Mağarası, Alanya’daki en büyük mağaralardan biridir. Mağara, doğal güzellikleriyle ünlüdür. İçindeki göl, stalaktit ve stalagmitler damlataşlarının güzelliğini yansıtmaktadır. Mağaranın içinde yürüyüş yapılabilmektedir.

4. Alara Han

Alara Han, Alanya’da tarihi bir han’dır. Han, Selçuklu döneminde inşa edilmiştir. Han, Pamphylia ve Cilicia arasında ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Han, günümüzde restore edilmiştir ve turistik amaçlı kullanılmaktadır.

5. Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu, Alanya’nın doğal güzelliklerinden biridir. Kanyon, doğal kayaların arasında yer almaktadır. Kanyona yürüyerek veya jeep safari ile ulaşabilirsiniz. Kanyonda şelaleler, doğal havuzlar ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

6. Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, Alanya’nın en popüler plajlarından biridir. Plajın adı, efsaneye göre, Kleopatra’nın burada yüzdüğünden gelmektedir. Plaj, tertemiz denizi ve ince kumlu sahili ile ünlüdür. Plajda şezlong ve güneş şemsiyeleri kiralama imkanı vardır.

6.1. Damlatas Plajı

Damlatas Plajı, Kleopatra Plajı’nın hemen yanında yer almaktadır. Plaj, ince kumlu ve tertemiz denizi ile ünlüdür.

Damlatas Plajı, Kleopatra Plajı’na göre daha sessiz ve sakin bir ortama sahiptir. Plajda şezlong ve güneş şemsiyeleri kiralanabilmektedir.

7. Alanya Aquapark

Alanya Aquapark, Alanya’da ailelerin keyifle vakit geçirebileceği eğlence merkezidir. Aquapark’ta, farklı büyüklükte havuzlar, kaydıraklar, su oyunları ve restoranlar bulunmaktadır.

8. Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya’nın tarihini keşfetmek için ideal bir yerdir. Müzede, Alanya ve çevresindeki tarihi döneme ait kalıntılar sergilenmektedir. Müze, haftanın her günü ziyaret edilebilir.

9. Alanya Yat Limanı

Alanya Yat Limanı, turistlerin deniz tatillerinde uğrak noktası olan bir limandır. Burada, yatlar ve tekneler demirleyebilir ve turistler, deniz turu yapabilirler. Limanda, restoranlar ve kafeler de bulunmaktadır.

Alanya, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Bu listede yer alan yerler, Alanya’yı keşfetmek isteyen gezginler için mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir